Kendinizle ilgili kısaca bilgi verir misiniz?
1998 yılında İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği’nden mezun olup aynı yıl Arçelik A.Ş. İnsan Kaynakları Bölümü’nde işe başladım. İş hayatı ve İnsan Kaynakları konuları ile tanışmam Arçelik A.Ş. de yaptığım staj dönemi ve proje bazlı çalışmalarla oldu. Şu an da Arçelik A.Ş. İnsan Kaynakları Bölümü’nde kariyerime devam etmekteyim.

Arçelik’te çalışanlarınıza kurumsal eğitim ve akademik kariyer olanakları sağlıyor musunuz? Bu olanakların içerikleri ve yapıları ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Arçelik A.Ş. olarak eğitilmiş işgücünün önemine inanıyoruz. Eğitim ve geliştirme etkinlikleri; yenilik ve değişimlerin iş süreçlerine yansıtılmasında, hızlı değişim ortamı içerisinde bireylerin ve dolayısıyla organizasyonun gelişimini sürdürmesinde önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla bizi yarınlara taşıyacak olan çalışanlarımıza yaptığımız bu yatırım bizim için çok büyük önem taşıyor. Kurumsal eğitimlerimizi organizasyonel ihtiyaçlarımız, çalışanların kişisel gelişim planları ve işe özgü fonksiyonel yetkinliklerinin geliştirilmesi yönünden ayrı ayrı planlayıp uyguluyoruz. Eğitim planlama sürecimiz Performans Yönetim Sistemi ile de bağlantılıdır. Yapılan performans görüşmelerinde yönetici ve çalışan tarafından belirlenen eğitim ihtiyaçları İnsan Kaynakları Bölümü ile de görüşülüp mükemmel performansa ulaşılması amacıyla gerekli planlamalar yapılıyor. Akademik kariyer olanakları ise karşılıklı mutabakat esasına göre teşvik edilmektedir.

Şirketinizde uyguladığınız Performans Yönetim Sistemi var mıdır? Genel ilkeleri nedir ve çalışanlarınızın kariyer planları için nasıl bir imkan sağlamaktadır?
Çalışanların yıl içindeki performanslarını değerlendirilmesi amacı ile Koç Holding bünyesindeki şirketlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş olan Katılımcı Performans Yönetim Sistemi’nden yararlanıyoruz. Şirketimizin tüm departmanlarında uygulanmakta olan kişisel performans değerlendirmeleri, hem iş sonuçları üzerinden, hem de teknik ve davranışsal yetkinlikler üzerinden yapılıyor. Yetkinlikler, mükemmel performansa ulaşılması için gerekli olan bilgi, beceri ve davranışları kapsamaktadır. Değerlendirme, çalışan ve yöneticisi arasında karşılıklı görüşmeye dayanıyor. Performans sistemimiz ile da ücret sistemimiz arasında bağlantı bulunmaktadır.2003 yılı içinde Çok Yönlü Yetkinlik Değerlendirme Sistemi’ni uygulamaya başlayacağız. Bu sistem ile, çalışanı organizasyondaki üstü, eşdeğeri, varsa astı ve iç müşterisi değerlendirecek. Bu değerlendirmelerin elektronik ortamda yapılması için de gerekli tüm altyapı çalışmalarını tamamladık.Kariyer imkanları konusunda da şunu söyleyebilirim, sahip olduğu yetkinliklerle rol model olan ve aynı zamanda iş sonuçlarında sürekli başarıyı yakalayan bütün çalışanlarımız şirketimizde, yurtdışı / yurtiçi iştiraklerimizde veya diğer Koç Topluluğu şirketleri bünyesinde ilerlemeye adaydırlar.

İşe alım politikanız nedir? İşe alımda Kariyer.net size ne gibi avantajlar sağlıyor?
Arçelik A.Ş. olarak, işe alacağımız çalışanlarda öncelikli olarak Arçelik Ortak Değerleri’nin tümüne sahip olmasını beklemekteyiz. Bu değerlerimiz şunlardır:
 • Topluma duyarlı olmak,
 • Güvenilir ve dürüst olmak,
 • İç ve dış müşteri duyarlılığına sahip olmak,
 • Takım çalışması ve dayanışma ruhuna sahip olmak,
 • Dinamik olmak,
 • Yaratıcı, yenilikçi ve girişimci olmak,
 • Özgüvene sahip olmaktır.
Bunun dışında pozisyona gore değişkenlik göstermekle beraber, adaylarımızda;
 • Ağırlıklı olarak üniversitelerin Mühendislik (Makine, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Bilgisayar, İşletme Mühendisliği) veya İktisadi İdari (İşletme, İktisat) Bölümlerinden mezun olma,
 • Çok iyi derecede İngilizce bilgisinin yanında, ikinci bir evrensel yabancı dil bilgisine sahip olma,
 • Erkek adaylarda askerliğini tamamlamış veya muaf olma,
 • Bilgisayar uygulamalarına hakim olma,
 • Farklı kültür ve bakış açılarına en iyi şekilde uyum sağlayabilme kapasitesine sahip olma,
 • Yurt içi ve dışında seyahat etme engeli olmama,
 • Yurt içinde farklı şehirlerde veya yurt dışında ikamet etme problemi olmama
özelliklerini aramaktayız.Mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarımıza yönelik olarak adayların başvurularını topladığımız aday havuzumuz bulunmaktadır. Şirketimize Internet, e-mail, fax, posta veya iş istek formu doldurmak yoluyla yapılan tüm başvuruları bu aday havuzumuz üzerinden yönetiyoruz. Bu başvurular içinden ihtiyacımız olan pozisyonun özellikleri doğrultusunda ön elemeler yaparak uygun görülen adaylar ile görüşme sürecine başlıyoruz. Duruma göre adaylara genel yetenek testi, yetkinlik bazlı mülakat ve Assessment Center (Değerlendirme Merkezi) uygulamaları yapıyoruz.

Kariyer.net üzerinden geçen yıl çok sayıda başvuru aldık. Şu ana kadar şirketimize 100.000 civarında aday genel başvuruda bulunmuştur. Aday havuzumuz için bu sayı çok büyük önem taşıyor. Adaylara çok hızlı bir şekilde ihtiyacımız olan pozisyonların duyurulması, gerekli ön elemelerin rahatlıkla yapılabilmesi ve kullanım kolaylığı sağlaması açısından Kariyer.net’i kullanmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl yaklaşık 17 kişiyi Kariyer.net vasıtası ile işe aldık. Bu bizim için iyi bir sayıydı.


Yeni mezunlara yönelik İnsan Kaynakları politikanız ve firmanızda staj imkanları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her yıl ihtiyaçlarımız doğrultusunda belirli sayıda yeni mezun alımında da bulunuyoruz. Burada biraz önce bahsettiğimiz hususlara ve pozisyonun gerektirdiği özelliklere dikkat ediyoruz. Staj imkanlarına da değinecek olursak, her yıl üniversite öğrencileri için yaz dönemi staj programı uyguluyoruz. Başvurular her yıl Mart ortasında başlayıp Nisan sonunda sona eriyor. Başvuruların bizzat şirketimize gelerek yapılması gerekiyor. Staj dönemlerimiz ise Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemleri olarak belirlenmiştir.

Yeni mezunlara neler tavsiye edersiniz?
Günümüzde teknolojiyi ve işiyle ilgili gelişmeleri yakından takip eden ve işine yansıtan, uluslararası bir vizyona sahip olan, ikinci bir evrensel yabancı dil konusunda kendini geliştirmiş olan, mesleki alt yapının yanı sıra davranışsal yetkinliklerin de ön plana çıktığı bir insan kaynakları ihtiyacı bulunmaktadır. Yeni mezunların özellikle bu hususlara dikkat ederek kendilerini geliştirmelerini ve kendi yapılarına en uygun olan iş alanlarını tercih etmelerini önerebilirim. Davranışsal yetkinlikleri göz ardı etmeyip, bu konuda kendilerine yatırım yapmalarını tavsiye ederim.