Arşivler

Yaz gelmeden kariyer hedeflerini gözden geçir

Yılın ilk çeyreği çoktan geride kaldı, yaz mevsimi ise kapıda! Şimdi bugüne kadarki süreci gözden geçirip, aksiyon almanın tam zamanı. Kariyerinin kısır bir döngüye girdiğini düşünüyorsan, unutma değişimi başlatmak senin elinde!

Bu sene için planladığın kariyer hedeflerine ne kadar uzaksın? Bu hedefleri gerçekleştirmek için sonbahara kadar neler yapabilirsin? Peki, kararın yeni bir iş kurmak mı yoksa kendine yeni bir iş aramak mı? Tüm bu sorulara vereceğin cevaplar, kariyer hedeflerini gözden geçirmene, enerjini bu konulara yoğunlaştırmana ve hedeflerini geliştirmene yardımcı olacak.

İşte, kariyer planlarını değerlendirmende sana yardımcı olabilecek 7 önemli adım:

Öncelikle hedeflerini yazıya dök

Hedeflerini yazman demek, kendine söz vermen demektir. Planlarını kaydetmemen bir nevi bu sorumluluklardan kaçman anlamına gelir. Bu nedenle kendine sürekli hatırlatma yapmak için yazma alışkanlığı kazanmalısın.

Gerçekten ne istediğini netleştir

Senin için nelerin önemli olup olmadığını düşünmek için kendine zaman ayır. Hangi hedeflerden vazgeçebileceğine veya hangi hedeflerin kritik öneme sahip olduğuna karar ver. 1 ve 2 numaralı hedeflerini belirle ve başarılı olduğunda bunların nasıl görüneceğini düşün.

Şimdiye kadar neler başardığını düşün

Katıldığın etkinlikleri sayarak, ne kadar övgü aldığını ve bunların kaçının işverenine iletildiğini düşün. Kaç tane blog yazısı yazdın ya da böyle bir şey yapmaya hazır mısın? Kaç tane potansiyel müşteriye yaklaşabildin? Hedeflerin arasında olmadığı halde başardığın neler var? Tüm bunların değerlendirmesini yap ve durum güncellemelerinle beraber kaydet.

Önceliklerini küçük parçalara ayır

Bazıları hedeflerini kontrol etmek ve daha ileri taşımak için takvimlerine haftalık hatırlatıcılar koymayı tercih ediyor. Bazıları da planlarını adım adım netleştirip, bunları yazıyor.

Seni motive eden şeyleri açığa çıkar

Bazen hepimiz, neden terfi istediğimizin veya neden yeni bir müşteriye ulaşmaya çalıştığımızın altında yatan asıl sebepleri unuturuz. Eğer bütün bunlar harika bir tatil geçirmek veya küçük kardeşinin okul masraflarını karşılamak içinse bu duygusal bağlarını netleştir.

Kendini ödüllendir

Eğer hedeflerine ulaştıysan, şimdi kutlama zamanı. Fakat bu başarını sosyal medya hesabından duyurman bir kutlama sayılmaz. Başarını sevdiğin insanlarla paylaşarak kutlamalısın.

Bir ara ver

Artık hayatında önemli gördüğün diğer şeyleri düşünme sırası. Hiç durmaksızın çalışırken bir yandan da kariyer planı yapmak seni yıpratabilir. Bu yüzden bu yaz; arkadaşların, eğlencenin ve yaşamın tadını çıkarmak için kendine bir hafta ayır. Bu tatil, bütün enerjini geri kazanmana ve yeni hedeflere doğru sağlam adımlarla ilerlemene yardımcı olacaktır.

Bazı insanlar, yıl ortasına kadar hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdiğini belirtiyor. Eğer öyleyse, artık kendine yeni hedefler oluşturma zamanı gelmiş demektir. Ayrıca bu hedefleri olabildiğince yüksek tutman önemli. Kimilerini ise hedeflerinin birçoğunu başaramamış olmak hayal kırıklığına uğratır. Belki de onlar için başarıya giden yol, iyi bir takım arkadaşı veya bir kariyer koçundan geçiyordur.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.