PricewaterhouseCoopers (PwC), birçok sektördeki işletmelere ve yöneticilere profesyonel uzmanlık hizmetleri sunuyor. Kendi müşterilerinin ve paydaşlarının güvenini ve değerini artırmak üzere 150 ülkede 140.000’den fazla insan, bilgilerini, deneyimlerini ve çözümlerini bir araya getiriyor. PricewaterhouseCoopers Türkiye, 1000 kişilik çalışan kadrosuyla denetim, muhasebe ve vergi danışmanlığının yanı sıra yönetim, bilgi teknolojisi ve İnsan Kaynakları danışmanlığı birleşmeler ve şirket alımları, şirket yenilemeleri, proje finansmanı ve hukuki desteği de içeren finansal danışmanlık ve hukuk danışmanlığı konularında hizmet veriyor. PwC Türkiye’nin İK uygulamalarını ve “Sıra Dışı Gerçekler” projesini PwC Türkiye Kıdemli MüdürüCristina Monterrey Çolpan anlattı.
İşe alımlarınızda tercih ettiğiniz adayların başlıca özellikleri nelerdir?
Şirketimiz; 13 denetim, 3 danışmanlık ve 10 vergi olmak üzere 26 ortaktan oluşuyor. Çalışanlarımızın yüzde 48’i erkek, yüzde 52’si kadın olup, Türkiye ofis çalışanlarının yüzde 93’ü 40 yaşın altında ve yaş ortalaması 28. Çalışanlarımızın yüzde 90’ı üniversite mezunu ve farklı sektörlerde uzmanlaşmış, etkin takım çalışması yürüten kişilerden oluşuyor. PwC Türkiye olarak yapmış olduğumuz işe alımlarda seçeceğimiz kişiler üzerindeki yetkinlikleri kişiler, kalite ve büyüme olarak üç kategoriye ayırıyoruz. Şirketimiz tarafından belirlenen bu yetkinlikler kapsamında sürekli öğrenme ve bilgi paylaşımı, ekip çalışmasına uyumlu, müşteri odaklı, etkili iletişim kurabilen, meraklı öğrenme, paylaşma ve yenilik getirme konusunda istekli, açık fikirli ve değişime yatkın, planlama ve sonuç odaklı çalışabilme niteliklerine sahip çalışanları tercih ediyoruz.
İK departmanınız kaç kişiden oluşuyor? Hangi faaliyetleri yürütüyorsunuz?
İnsan Kaynakları departmanımız 10 kişiden oluşuyor. Bunun yanı sıra çalışanlarımıza yönelik eğitimlerde sorumlu üç kişiden oluşan “Öğrenme ve Gelişim” (Learning&Development) ekibiyle birlikte 1000 kişilik bir gruba destek veriyoruz. İnsan Kaynakları fonksiyonları açısından baktığımızda tüm hizmetleri vermekle birlikte genel olarak zamanımızın çoğunluğunu kapsayan fonksiyonları; çalışan planlaması, işe alım, performans yönetimi, yetenek yönetimi, ücretlendirme ve ödüllendirme, motivasyon yönetimi ve özlük işlemleri oluşturuyor.
Yeni mezun işe alımına ne zamandır ayrı bir proje, bir kampanya olarak yaklaşıyorsunuz?
 
Son dört yılda üniversitelerden yeni mezun 720 genç PwC Türkiye’de işe başladı. Tüm işe alım çalışmaları bir kampanya olarak algılanıyor ve bu yönde tüm İK ekibimiz yaklaşık 6 ay süren konsept çalışmaları sürdürüyoruz
Yeni mezun işe alımında bu sene belirlediğiniz konseptiniz nedir? Geçen senelerde hangi konseptler çerçevesinde ilerlediniz?
 
Geçtiğimiz yıl büyük umutlar vaat eden çalışanlarımızdan oluşan “Büyük Umutlar Ekibi” konseptiyle yola çıkmıştık. PwC’nin çalışanlarına umutlarını gerçekleştirebileceğini bizzat çalışanlarımızla gösterdiğimiz “Büyük Umutlar Ekibi” konseptinin uzantısı olarak bu yıl da şirketimizdeki iş-özel yaşam dengesini vurgulamak istedik. Bu konuyla ilgili çalışanlarımızın özel hayatlarındaki ilgi alanlarını araştırıp bulduk ve konseptimizi bunun üzerine kurduk. “Sıra Dışı Gerçekler” sloganıyla duyurduğumuz yeni kampanyamız; içerisinde çalışanlarımızın aktif rol aldığı fotoğraf çekimleri, tanıtım materyalleri ve kısa bir film çekimine kadar uzanan geniş bir yelpaze haline dönüştü.
Yeni mezun işe alımlarında aradığınız başlıca kriterler neler?
Şirketimiz yeni mezun işe alımlarında PwC şirket değerleri olan ekip çalışması, mükemmellik ve liderliğin yanı sıra başka değerlere de dikkat ediyor. Temel değerleri PwC değerleri ile tutarlı, iş etiği anlayışına sahip ve PwC kültürüne yakın, sorumluluk sahibi, mizah anlayışı olan, yaşamdan keyif alan, eğlenmeyi bilen çalışanları bünyemize katmak istiyoruz.
İşe alımdan sonra oryantasyon süreci nasıl işliyor?
 
Aramıza katılan her kişi öncelikle, en az üç haftalık kapsamlı bir başlangıç eğitimine tabii tutuluyor. Bu süreçte genel şirket oryantasyon programı ve temel mesleki bilgiler hakkında bilgi edinme fırsatı sunuyor. Ayrıca teorik kursların yanı sıra pratik konularda da eğitim veriliyor. PwC’nin global eğitim kaynakları ve diğer kaynaklardan faydalanılarak, geniş bir yelpazede eğitim programları oluşturuluyor. Şirketimiz tarafından belirlenen kariyer planında ilerlemek, her bireyin göstereceği performansa bağlı. Bizimle çalışmaya başladıktan sonra çalışanlarımızın gelişimi, eğitimi ve kariyer planıyla ilgili yardımda bulunacak bir danışman atanıyor. Çalışan eğitimlerimiz, çalışanın kariyerleri boyunca, danışmanlarıyla birlikte bireysel ihtiyaçlarına göre şekillendiriliyor. PwC’ deki kariyerleri boyunca çalışanlarımız ihtiyaçları doğrultusunda teknik ve kişisel gelişim eğitimleriyle destekleniyorlar.
 
PricewaterhouseCoopers Türkiye olarak başlıca şirket hedefleriniz nelerdir? İK departmanı olarak bu hedeflere nasıl destek oluyorsunuz?
 
PwC de en önemli sermayemiz bilgi ve deneyime sahip olan çalışan kadromuz. Bu sayede şirketimiz uzun yıllardan beri lider konumda. Türk iş dünyasının yetişmiş uzman yeteneklere talebi nedeniyle sahip olduğumuz yetenekleri elimizde tutmak şirketimizin en önemli önceliklerinden biri. Bu anlamda İK olarak yaptığımız ve geliştirdiğimiz uygulamalarla çalışan memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz.
 
Çalışan motivasyonu için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Çalışanlarınıza ne tür eğitimler veriyorsunuz?
 
Çalışanlarımızın motivasyonunu artırmak için ofis dışında gerçekleştirdiğimiz farklı organizasyonlarla çalışanlarımızın bir arada vakit geçirebilecekleri eğlenceli ortamlar yaratıyoruz. Küresel bir firma olan PwC’ de, uluslararası ağımız belirli çalışmaların parçası olarak veya geçici görevlendirmeler yoluyla yurtdışında çalışma olanakları sunuyor. Tüm çalışanların yaptığı işten memnun olmaları, kariyer hedeflerine ve isteklerine ulaşmaları şirketimiz için en önde gelen hedeflerimizden. Çalışanlarımızın gelişimine katkısı olan uluslararası değişim programlarımız da mevcut. Dünyanın herhangi bir ülkesindeki PwC ofislerinde çalışma ve deneyim kazanma fırsatı bulan çalışanlarımız için hem kariyer hem de kişisel gelişimlerine katkısı büyük olan bu program motivasyonu artıran etkenlerden bir tanesi.