Arşivler

Şirketlerin çalışanlarda aradığı 7 özellik

Şirketlerin çalışanlarda aradığı özellikler

Her işveren, çalışanlarının hem iyi hem kötü yönlerinden yararlanarak belli bir deneyime ulaşır. Bu sebeple işverenler işe almak istediği insanlarda aradığı özellikleri çok iyi bilir. İşte şirketlerin çalışanlarda aradığı en önemli 7 özellik!

Zekâ

Yapılan araştırmalar sonucunda, çalışanların iş verimliliği ve işe katkısının %76’sı çalışanın sahip olduğu zekâ seviyesiyle ilgili bulunmuş. Bu anlamda zekâ; plan ve organizasyon yapabilme, öncelikleri belirleyebilme, sorunları çözebilme ve verilen işi bitirebilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Zekâ aynı zamanda, işte her gün karşılaşabilecek günlük sorunlarla başa çıkarken sahip olunan pratiklik seviyesi olarak da açıklanabilir. Zekâ seviyeni ispatlayabileceğin en önemli yöntem ise sorduğun soruların içerdiği zekâ düzeyidir. Zekânı gösterebileceğin bir diğer işaret ise merakındır. Daha iyi sorular sormak ve cevaplarını dikkatlice dinlemek, seni her zaman daha zeki gösterir.

Liderlik yeteneği

Liderlik, yapılan işin getirdiği sorumluluk ve sonuçları kabullenme isteği ve arzusudur. Aynı zamanda bu, idareyi ele alabilme, verilen görevlerde gönüllü olma ve istenilen sonuca ulaşmak için gerekli sorumluluğu üstlenebilme yeteneğidir.

Liderliğin püf noktası, bahanelere açık olmamasıdır. Lider olma konusundaki isteğini kanıtlamak için şirketin hedeflerine ulaşma yolunda önemli roller almaya çalışmalısın ve kendini bu amaca adadığını yüksek performans sergileyerek göstermelisin.

Dürüstlük

Şirketlerin çalışanlarda aradığı özelliklerden biri de dürüstlük. İş hayatı ve sosyal yaşamda seni uzun vadede başarıya ulaştırabilecek en önemli nitelik dürüstlüktür. Dürüstlük, öncelikle kendine karşı dürüst olmanla başlar. Yani bu kendine karşı ve ilişkilerinde tamamen açık olabilmenle mümkündür. Bu sebeple güçlü ve zayıf yönlerini kabul etmen ve geçmişte yaşamış olduğun hataları farkında olman çok önemli. Özellikle, sadakatini kanıtlamalısın. Asla daha önce çalışmış olduğun işverenlerin ve iş arkadaşların için kötü yorumlarda bulunmamalısın. Bir önceki işinden kovulmuş bile olsan, eski işin hakkında yaptığın her kötü yorum, işverenlerin gözünde dürüstlük ve sadakat özelliğini kaybetmene yol açar.

Sempatik olmak

İşverenler daha samimi, sıcak, rahat ve diğerleriyle iş birliği içerisinde olan çalışanları tercih ederler. Bu yüzden işverenler takım çalışmasına uyabilen ve iş ortamını ailesi gibi benimseyen çalışanlar aramaktadır. İyi bir karaktere sahip kadınlar veya erkekler yaptıkları işler ne olursa olsun her zaman daha etkili ve daha popüler olurlar.

Yetkinlik

Daha önce de bahsettiğimiz üzere “işteki yetkinliğin” başarılı olman için oldukça önemli bir etken. Hatta öyle önemli ki kariyerinin temelini oluşturur. En basit anlamıyla yetkinlik, bir işi yapabilmek için sahip olman gereken yeteneklerdir. Sahip olduğun bu özellik sayesinde önceliklerini belirleyebilir, koyduğun hedeflerin gerekli olup olmadığını ayırt edebilir ve daha sonra azimli bir şekilde o işe odaklanabilirsin.

Cesaret

Cesaret, risk alma isteğindir. Aynı zamanda, zorluklara karşı meydan okuma isteğin ve karşındaki büyük veya yeni işler ne kadar belirsizlik ve yüksek başarısızlık olasılığı barındırsa da o işi kabul etmendir.

Zor durumlar karşısında konuşman ve ne hissettiğini tam olarak ifade etmen de bir cesaret göstergesidir. İşverenler her zaman aklındaki fikirleri paylaşmaktan korkmayan çalışanlara hayran olurlar. Sen de bunu kanıtlamak için gittiğin iş görüşmelerinde şirket, iş, pozisyon ve hatta gelecekte içinde bulunabileceğin organizasyonlar hakkında doğrudan sorular sorabilirsin.

Güç

Güç, karşılaştığın zorluklar karşısında gösterdiğin azmindir. İşler yolunda gitmediğinde bile bunu kabullenmen ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Bunu ispatlaman için gittiğin iş görüşmelerinde sakin, serinkanlı ve rahat olmaya çalışmalısın. Bu, şirkette karşılaşabileceğin krizler ve günlük operasyonlar karşısında da aynı tutumları sergileyeceğinin bir göstergesi olacaktır.

Her şeyden önce işi almanda en büyük etkiye sahip olan şey, bütün olumlu veya olumsuz yönlerini içinde barındıran karakterindir. Bu nedenle her fırsatta daha iyi davranışlar sergileyerek karakterini geliştirmen için çalışman oldukça önemli.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.