Staj görüşmesinde neler sorman gerekiyor?

İş mülakatlarında olduğu gibi staj görüşmelerinde de İK uzmanına pozisyon için yeterli ve istekli olduğunu göstermen gerekir. Bu noktada görüşmede “Sormak istediğiniz bir şey var mı?” sorusu oldukça kritiktir. Peki, bu durumda neler sormalısın?

İK uzmanları için stajyer adaylarının yeteneklerinin yanı sıra ne kadar istekli olduğu da çok önemlidir. Görüşmede staj fırsatıyla ilgilendiğini ve bu deneyimi kazanmak istediğini gösterebilmenin bir yolu da soru sormak! Nasıl sorular sorabileceğin konusunda bir fikrin yoksa şu önerilerimiz işine yarayabilir;

“Şirket kültürünü anlatabilir misiniz?”

Kurum hakkında genel bilgileri alabileceğin bu soruyu yönelterek, hem şirketin senin kişiliğine ne kadar uygun olduğunu öğrenebilirsin hem de şirketi merak ettiğini, önemsediğini ifade etmiş olursun. Kurumda kıyafet kuralının olup olmadığını, firmanın iş-yaşam dengesine bakış açısını ve benzer durumları bu sorunun yanıtı ile öğrenebilirsin.

“Rutin bir iş günüm nasıl geçecek?”

Görüşme esnasında sorabileceğin bu soru ile hem senden beklenen günlük işleri öğrenebilirsin hem de İK uzmanına istekli olduğunu yansıtabilirsin. Çalışma saatleri ve temposu gibi detayları da yine bu sorunun cevabında bulabilirsin.

“Performansımı nasıl değerlendireceksiniz?”

Staj sürecinde başarılı olabilmek için senden beklentileri bilmeli ve karşılayabilmek için doğru şekilde efor sarf etmelisin. Bu bağlamda performansının nasıl değerlendirileceğini bilmen işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu soru ile görüşmeyi yapan kişiye bu pozisyonda başarılı olmak istediğini ve bunun için çalışacağını gösterebilirsin.

“Tam zamanlı çalışma imkanı var mı?”

Stajın sonunda tam zamanlı çalışma fırsatı olup olmadığını sorman, senin uzun vadeli düşündüğünü, şirkette çalışmaya ve kendini geliştirmeye istekli olduğunu gösterir. Aynı zamanda kurumun stajyer alımı yaparken ileriye dönük olarak ne planladığını bu sorunun yanıtı ile öğrenebilirsin.

“Süreç nasıl ilerleyecek?”

Görüşme sonlanmadan önce bu soruyu yönelterek, süreci takip etmek istediğini ve işe karşı istekli olduğunu gösterebilirsin. Bu sorunun yanıtı sayesinde görüşme sonunda oluşabilecek belirsizliğin de önüne geçebilirsin.

Yukarıdaki örnek sorulara ek olarak görüşme sırasında İK uzmanının bahsettiği bir konu üzerine soru sorabilirsin. Bu sayede görüşmeyi dikkatle takip ettiğinin altını çizmiş olursun. Örneğin; İK uzmanı görüşme sırasında şirketin gelecek planlarından bahsederse, bu planlar doğrultusunda şu anda neler yapıldığını sorabilirsin.

Görüşme öncesinde hazırladığın sorular için prova yap

Staj görüşmesi sırasında heyecanlanman olası. Bu nedenle İK uzmanına soracağın sorulara önceden hazırlanmanda fayda var. Bunun için soruları yüksek sesle kendine tekrar etmeyi deneyebilirsin. Böylece etkili ve kendinden emin bir görüşme süreci yürütme şansın da artar.

İçerik Yazarı: Deniz Keskin

Kaynaklar: 123

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.