İstediğin stajı aldın ve yavaş yavaş stajının son günleri yaklaşıyor. Yaptığın işlerden de oldukça keyif aldın ve açıkçası stajının bitmesini istemiyorsun, çünkü sen o firmanın bir çalışanı olmak istiyorsun. O zaman işte yapacakların…

İlk stajındı, bitmesin istiyorsun
Çoğu insan staj yaptıktan sonra o iş yerinde kalmak ister. Hem işi orada öğrenmiş olmanın hem de beraber çalıştığın insanlarla iyi bir iletişim kurmanın beraberinde getirdiği sonuçlardan biri bu. Stajının bitmesine yakın yöneticinle ve İK’cınla bu konuda konuşabilirsin. Senin için uygun bir boş pozisyon olup olmadığını sorabilirsin. Belki o an için olmayabilir ama olduğunda kesinlikle haber vermelerini isteyebilirsin.

Okulun bitmedi mi?
Yaptığın staj okulunun sana zorunlu olarak verdiği bir staj uygulamasıydı. Şimdi staj dönemin bitiyor, okula geri dönme vakti geliyor. Ama sen kariyerini kesinlikle bu firmada devam ettirmek istiyorsun. Bu noktada İK’cınla hemen bir toplantı talep etmelisin. Peki toplantıda ne söyleyeceksin? Öncelikle yaptığın işten çok keyif aldığını ve kesinlikle devam etmek istediğini söyle. Okulunun boş günleri varsa bugünlerde de şirkete gelebileceğini ve yardımcı olabileceğini söyleyebilirsin. Eğer herhangi bir boş günün yoksa, mezun olduğunda kendileriyle tekrar görüşmek, onlarla tekrar çalışmak istediğini belirt. İK’cın sana böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını söyleyecektir.

Senden ne kadar memnun kaldılar?
Senin kariyerini şekillendirmende en önemli noktalardan biri de neleri iyi yapıp nerelerde yanlış yaptığını bilmen olacak. Stajının sonunda yöneticinle bir toplantı talep edebilirsin. Kendisine herhangi bir yanlış yapıp yapmadığını sor ve sana bunları açıklamasını iste. Nasıl bazı şeyleri düzeltebileceğini ve bu konularda neler yapman, ne alanlarda kendini geliştirmen gerektiğini de sor. Sende en çok beğendikleri özelliklerini de sor. Aynı şey iş arkadaşların için de geçerli. Onlara da senin ve iş yapış tarzın hakkında neler düşündüğünü sor. Göreceksin; tecrübeli insanların sana vereceği tavsiyeler ileride çok işine yarayacak. Verilen cevaplar senin kendini en iyi şekilde geliştirmeni ve çalışmak istediğin pozisyonların gerektirdikleri konusunda bilgi sahibi olmanı sağlayacak.

İletişimi koparma
Okula geri döndün ya da iş aramana devam ediyorsun. Staj yaptığın yerdeki yöneticinle ve iş yerindeki arkadaşlarınla iletişimini sakın koparma. Nadir de olsa kendilerini ziyaret et ya da telefonla iletişim kur. Böylece hep akıllarında olacaksın ve herhangi bir pozisyona uygun olduğunu düşündüklerinde ilk arayacakları da sen olacaksın.