Topluluk önünde konuşma korkumu nasıl yenerim?

31

Topluluk önünde konuşmanın birçok kişi için örümcek veya yükseklik korkusundan daha önce geldiğini biliyor muydunuz? King’s Speech filminin kralından topluluk önünde konuşmaya dair 5 ipucu… Kendinize (sesinize) inanın, yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul edin, hazırlık yapın, adımınızı atın ve kendiniz olun!

Birçok kişi için, topluluk önünde konuşmak en korkulu rüyadır. Siz de bu gruba dahilseniz vücudunuzun verdiği tepkileri iyi bilirsiniz. Bir sürü insan önünde mesajınızı ulaştırmaya çalışırken elleriniz terliyor, ağzınız kuruyor, bacaklarınız titreyip sesiniz titriyor, kalbiniz hızla atıyor ve mideniz karıncalanıyor. Tüm bunlar olurken, siz sadece sahneden bir an önce kurtulmaya bakıyor, mesajınızın doğru bir şekilde ulaşıp ulaşmadığını umursamıyorsunuz :
Bunları sıralarken bile bir ürperti hissediyor musunuz? Bu çok normal. Amaç sizi daha da korkutmak değil, sadece vücudunuzun ekstrem durumlarda nasıl tepki verdiğini ve topluluk önünde konuşmanın bazı insanlar için en ağır baskı olduğunu hatırlatmak istedik. Topluluk içinde konuşurken heyecanlanmak normaldir. Asıl anormal olan insanların karşısına çıkıp konuşurken heyecanlanmamanızdır.
Kalmak mı kaçmak mı?Vücudumuz bu tepkileri verirken aklımızdan tek geçen şey bir an önce oradan uzaklaşmaktır. Ama bunu yapamayacağımıza göre geriye kalan tek seçenek kalıp bununla savaşmaktır. Ancak topluluk önünde konuşma göz önüne alındığında neye karşı savaştığımız da pek açık değildir.
Üzerimizde spot ışıkları, karşımızda seyirciler ve istediğimiz kadar zaman var, istediğimiz mesajı şimdi onlara aktarabiliriz. Peki neden bu kadar korkuyoruz? İşte kafamızdan geçen bazı nedenler:
•Karşınızdaki tüm bu insanlar sizi yargılayabilir, hem de kötü bir şekilde
•Kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz
•Hata yapıp dikkatinizi dağıtabilirsiniz
•Küçük düşürülebilirsiniz
•Başkaları kadar iyi olmayabilirsiniz
•Sizden hoşlanmayabilirler
•Anlatmak istediğinizi anlamayabilirler
Bu durumla nasıl başa çıkabiliriz?
Topluluk önünde konuşmak zor bir şey olabilir, sinirlerinizi gerebilir ama biraz heyecanlanmak iyi bir şeydir. Heyecan sizi uyanık tutar, çok fazla rahatlamanıza dolayısıyla hata yapmanıza engel olur. Eğer heyecanınızı doğru kontrol edebilirseniz tekdüze bir sunum yerine insanların can kulağıyla dinleyeceği hareketli bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.
Özellikle kendinizi rahatsız hissettiğiniz zaman tüm dikkatinizi kendi üzerinize yöneltirsiniz. Heyecanınızı doğru bir yere yöneltmek istiyorsanız kendiniz dışında bir şeye odaklanın. Etrafınızı inceleyerek dikkatinizi dağıtabilir heyecanınızı kendi lehinize çevirebilirsiniz. İnsanların karşısına çıktığınızda dikkatinizi onlara yöneltin. Onların ne giydiğine, davranışlarına, hareketlerine dikkat edin. Dikkatinizi kendi üzerinizden almak için odaklanabileceğiniz onlarca şey bulacaksınız. Kendinizin nasıl hissettiğini düşünmeyi bırakıp başka şeylerle ilgilendiğinizde kendinize olan güvenin arttığını göreceksiniz.
Topluluk önünde konuşurken kendine güven nasıl kurulur?
•Dinleyiciniz arkadaşınız olabilir
Eğer kesin olarak size karşı bir grubun önünde konuşma yapmıyorsanız bilin ki, insan doğasına göre dinleyiciler sizin başarılı olmanızı isterler, dinleyiciler sizin yanınızdadır. Bu yüzden sizden hoşlanmayacaklarına dair önyargılarınızdan kurtulun.
•Ortak nokta bulun
•Karşınızdaki insanlar tesadüfen bir araya gelmiş bir sürü yüzden ibaret değiller, onlar gerçek insanlar. Onlarla iletişim kurmak ve ortak noktalar bulmaya çalışın. Onlar konuşmasa bile beden diliyle iki yönlü bir iletişim kurabilirsiniz.
•Önemli bir noktaya değindiğinizde insanların beden diline bakın. Bazıları size katılacak bazılarıysa kesinlikle karşı çıkacaktır. İnsanların beden dillerini harekete geçirebiliyorsanız sizi dinliyorlar ve hakimiyeti ele geçirmişsiniz demektir.
•Onları uyanık tutun
Sunumunuz sırasında istemediğiniz şeylerden biri de dinleyicilerinizin uykuya dalmasıdır. Ancak bu tür salonlar tam da bu iş için tasarlanmışlardır: loş ışık, rahat koltuklar, konuşmaksızın birini uzun süre boyunca dinlemek… Onları uyanık tutmak için: 
oCevap amacı gütmeyen sorular sorun
oMümkün olduğunca çok kişiyle 1-2 saniyelik göz kontağı kurun
oKışkırtıcı olun
oZorlayıcı ve ilginç olun
oSesinizin tonunu değiştirin
Topluluk önünde konuşma taktikleri
Topluluk önünde konuşmak sizi çok zorluyorsa profesyonel yardım alın. Bu konuda eğitim veren pek çok eğitim kurumu bulabilirsiniz. İşte size daha verimli bir konuşma yapmanızı sağlayacak bazı öneriler:
Mizah
Eğer mizahi bir yönünüz varsa bunu kullanmaktan kaçınmayın.
Hikayeler anlatın
Hikayeler sizi sadece bilgi veren bir insan imajından çıkarıp gerçek bir insan yerine koyar. Vermek istediğiniz mesajları kendi kişisel deneyimlerinize dayanarak aktarın. Konunuz ne kadar sıkıcı olursa olsun onu esprili bir hale getirmek için her zaman bir yol bulabilirsiniz.
Etrafınızı iyi kullanın
Tek bir yerde durmaktan kaçının. Sizin için ayrılan alanın mümkün olduğunca çoğunu kullanmaya çalışın. Hareket edin. Eğer küçük bir toplantı odasında veya bir masada konuşuyorsanız beden dilinizin güçlü olmasına önem verin.
Teknolojiyi doğru kullanın
Slaytlarınızla değil dinleyicinizle konuşun. Slaytlarınız sizi desteklemek için orada. Slaytlar kelimelerden değil grafiklerden oluşmalıdır çünkü insanlar duyduklarından / konuştuklarından daha kısa sürede okuyabilirler ve karşılarında yazılanlar varken sizi dinlemeyi beklemezler. Teknolojiyi yok sayarsak insanların asıl dinlemeye gelmelerinin nedeni sizsiniz.
Topluluk önünde konuşmaya alıştıkça ve eğitim gördükçe, insanların karşısına çıkıp mesajınızı daha verimli bir şekilde ulaştırabilecek hale geleceksiniz. Tek yapmanız gereken bolca alıştırma yapmak.
Hata
Hata yapmak çok normaldir. Herkes hata yapabilir tıpkı dinleyici gibi. Hatanızı kolayca düzeltmeniz dinleyicinizi rahatlatacak sizinle daha iyi bir bağ kuracaktır.
Önceki İçerik2012’de 20 stajyer Nestle çalışanı oldu!
Sonraki İçerikHacettepe Üniversitesi / Etkili Özgeçmiş Oluşturma ve Mülakat
Yazar Hakkında
Merve Tunçer
Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından diplomat olma hayaliyle girdiği Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam ederken gazetecilik mesleğine gönlünü kaptırdı. “Türkiye’de ve Fransa’da Gazeteci Kimliği Sorunu” konulu tezini yazarken çalışmaya başladığı ajansta gazeteciliğe adım attı.

YORUMLAR

 1. her yaşa yönelik , çok faydalı bilgiler..teşekkürler..
  sunum için, müzik+flim+materyal+tahtaya yazı yazmak+yer değiştirmek …ilave edilebilir. derin nefes+dik duruş+tebessüm. +++

 2. Hanımefendı gercekten cok hos yazmısınız , ozellıkle dınleyıcılerın ne gıydıklerıne ve ne taktıklarına odaklanma fıkrı geercekten muazzam derecede zekıce . Cok yarddımcı oldu

 3. toplum içinde konuşamıyorum sosyal fobi var lanet olsun
  insanları gözümde büyütüp kendimi aşağılık olarak görüyorum hayatım karardı ölsem cenazeme gelecek kimse yok
  herkes hayatı yaşarken ben izliyorum bir kurtuluş yolu yokmu bu illetten bu kısırdöngüden kaçış yolu yokmu bezdim usandım yoruldum gücüm kalmadı tiksindim kendimden hayattan insanlardan

 4. üniversite öğrencisiyim haliyle sürekli sunum yapmam gerek ama şu lanet fobim yüzünden hiç birsey yapamıyorum . sıf bu yuzden hayatım kabusa dönüştü kendimi ezik gibi görüyorum bıktım artık offffffff

 5. 1-2 saat sonra okul gösterisi (menzuniyet töreni) var. Ve malesef bi konuşma yapıcam baya büyük bi sahnede ve birsürü kişi önünde ama bu lanet korkum yüzünden yapamıyorum. Okuldada çalışma yaptık sürekli ama yinede elim ayağım titriyo. Bundan bi kurtuluş yokmu? 1-2 saate kadar umarım korkumu yenmiş olurum 🙂

 6. bende ünüversiteyi bitırdım çekingenlımden dolayı işe giremiyorum kendi kendıme diyorum işe gırsem ne dıycem süreklı ne konuscam bılmedgim şeylerı nasıl sorcam lutfen bu konuda bana yardımcı olun

 7. Arkadaslar ayni durum bendede var.Degil topluluk karsisinda konusmak minibuste inecek var diyemiyorum cok kasiliyorum herkes sesimi vs duyacak bana bakicak o bakislar altinda ezilecegim vs vs .Sirf bunu asmak icin tiyatro etkinligine katildim tabi sonuc husran birakmak zorunda kaldim ama bu sene yeniden tiyatro etkinligine katilacagim ve bu lanet seyi yenecegim sakin olmak ve nefes almak bu iste onemli nasil yapacagimi bilmiyorum ama kendimle o sahnede herkesin karsisinda yuzlesmeyi dusunuyorum yani halihazirda olan bu zikkim durumumu anlatarak belki bundan kurtulabilirim diye umut ediyorum

 8. bendede sosyal fobi var nasıl yenicem bilmiyorum ailemle konuşmam gereken önemli konuları bile konuşamıyorum çok çekingenim ya burda yorum yapabiliyorum mesela ama bir insanın karşısında konuşamıyorum asla hayatım bu yüzden berbat

 9. okul hayatım berbat herşey berbat nolucak böyle sonum bilmiyorum allahım beni neden böyle yarattın artık endimden nefret etmeye başlıyorum çünkü en ufak şeyleri bile kimseyle konuşamıyorum kurtulmak stiyorum artık ama nasılll :(((

  • Allah’ım beni neden böyle yarattın demekle işleri daha çıkmaza sokuyorsun. Yanlış yapıyorsun. Ki bu durum bebeklikten, çocukluktan yekişkinliğe evrilindiğin zaman içinde bulunduğun aile ve sosyo-kültürel yapılarla ilgili büyük ihtimalle. Öyle bir kabiliyet vermiş Yaratan istediğin zaman yapamıyacağın hiçbirşey yok! Kendine güven kısır fikirlere kusur addetme.

 10. Bende aynı durumdayım en kötüsü de ben önceden böyle biri değildim sunum yapmaktan vs. Şeylerden çok hoşlanırdım nasıl bu hale geldim bilmiyorum ama bu utangaçlık ve özgüven eksikliği yüzünden hayatım mahvoluyor. Artık buna bir dur demeliyiz bence hepimiz insanız hepimiz de aynı sorunlar var. Ben 100 kere sunum yapmasına rağmen yinede heyecanlanan kişileri tanıyorum onlar bile heyecanlanırken biz nasıl heyecanlanmayalım ki ? Bir sürü kişiye sordum bu durumu herkes aynısı söyledi emin olun yanlız değiliz herkes aynı durumda sadece ben dahil bazılarımız bu konuyu kafamızda çok büyütüyoruz.Karşımızdaki insanlar bizden ustun değiller bunu unutmayın. Onların bizi yargılamaları niye umrumuzda olacak ki ? Daha iyisini yapabiliyorlar ise onlar yapsın yargılanmaktan korkmayın hiç kimse kusursuz değil. Herkesin bir kusuru vardır rahat olun.

 11. Ben her tahtaya kalktigim zaman ellerim ve sesim titemeye. Basliyor ve her hafta ucer kere sunum yapiyoruz ve ben hicbirine gitmiyorum tahtaya kalktigim zaman gozlerim karariyor basim donuyor ve midem. Bulaniyor müdü yardimcisiyla konustum ama bana sunmamin zorunlu oldugunu soledi notumu kirmasini istedim ama kabul etmedi artik kacmak istemiyorum lutfen yardim edin.

 12. Ben bi ortama girdiğimde de ne konusacagimi ne cevaplar vericegimi bilemiyorum sacmaladigimi dusunuyorum dusunduruyorlar bu soruyoyu çok soruyorum kendime muhabbet edicek bsey bulamıyorum aklıma gelen dilime düşüyor ne yapabilirim ne konussam ne cevap versem heycanlanip kekeliyorum ornegin birisine boyun kısa dedim bna devede de boy var dedi ve sustum 2 senedir bu soruyla karşı karsiyayim sosyal bi aktivitem yok sosyal bi cevrem yok ama cevrem de çok fazla kıvrak zekalılar var

 13. Bende de bu durum cok sıkıntı yaratiyor. Sunif ortamindayken konusamiyorum bu yüzden fazla sessizim. Bu durum okulun ilk zamanlari fazlaca oluyor ve arkadaslarimda benimle dalga geçmeye başladılar. Siniftaki herkesle cok iyi konusurum ama topluluk halindeyken yapamiyorum. Bunu kendi kendime sorun ettigimin farkindayim ancak duzeltemiyorum. Bircok kisiden daha iyiyiz belki ama devamli kendimizi digerlerinden kucuk goruyoruz. Bundan nefret ediyorum. Bir ara akrabalarimla konusamiyordum. Neyseki suan biraz daha iyi. Yakin zamanda okullar acilacak ve acayip stres yapiyorum. Ya yine konusamazsam sesim titrer ve yüzüm kizarirsa diyip duruyorum kendime. Tatilimi bile düzgün yasiyamiyorum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here