Stajyerken kadrolu çalışan nasıl olunur?

0

Stajyerlik iş dünyasına atılan ilk önemli adım. Staj döneminizde neler yaptığınız kadar nerede staj yaptığınız da çok önemli. Ofise sabah akşam gelip giden, boş boş oturup staj süresinin dolmasını bekleyenlerden misiniz? Yoksa staj yerinizi bilinçli seçtiniz ve amacınız kadrolu çalışan olmak mı? Eğer cevap ikincisi ise aşağıda size naçizane bazı tavsiyelerimiz var.

Stajyerlikten kadrolu çalışan olmaya giden yol kolay ya da zor olabilir. Sürecin nasıl geçtiği çoğunlukla sizinle ilgili. Eğer bilinçli bir şekilde kariyer basamaklarını bir bir tırmanmak istiyorsanız staj sizin için sadece staj olmamalı. Daha özenli ve dikkatli olmanız gereken bir süreç sizi bekliyor. Şirketlerin çalışanlarını çoğunlukla uzun dönemli stajyerleri arasından seçmeyi tercih ettiğini unutmayın ve bu fırsatı iyi değerlendirin.

İşte stajyerken kadrolu çalışan olmak için dikkat edilmesi gerekenler:

Kendinizi gösterin
Pek çok firmanın dışarıdan personel almak yerine mevcut stajyerini kadrolu yapmayı tercih ettiğini belirtmiştik. Bu hem masrafsız hem de daha güvenilir bir yol. Bu nedenle kendisini gösteren, başarılı ve ilgili olduğunu belli eden stajyer için günün birinde kadrolu çalışan olmak hayal değil. Verimli çalıştığınızı verilerle, istekli olduğunuzu sözle mutlaka gösterin.

Kadrolu çalışan gibi davranın
Stajyer olsanız bile öğrenmeye ve daha fazla sorumluluk almaya gönüllü olmanız sizi çalışan ve yöneticilerin gözünde parlatacaktır. Bu nedenle çalışma saatlerine dikkat etmeniz, ortaya çıkan işe katkı koymanız ve insanlarla kurduğunuz ilişkiler noktasında adeta kadrolu çalışanmış gibi davranmanız, herkesin sizi daha çok benimsemesine neden olur.

kadrolu-calisan-gibi-davran

Esnek olun
Strese kapılmayın. Kaygı, rahat olmanızı ve kendinizi doğru ifade etmenizi engeller. Sonuçta stajyerlik yaptığınız yerde işe girememe olasılığı dünyanın sonu değil. Başka yerde başka fırsatların sizi beklediğini aklınızın bir köşesinden çıkarmayın. Üstelik rahat, kolay anlaşılan, stres yapmayan biri olmanız şirketin sizinle devam etmeyi tercih etmesinde de son derece etkili.

Kalabalığın içinden sıyrılın
Sizin gibi kadrolu çalışan olmanın hayalini kuran pek çok kişiyle aynı departmanda staj yapıyor olabilirsiniz. Önemli olan bu kalabalığın içinden sıyrılabilmek. Bunun için yöneticilerle daha sıcak ilişkiler kurmak, öğrenmeye istekli olduğunuzu göstermek ve daha fazla sorumluluk istemek durumundasınız. Bu şekilde sizin daha ilgili ve meraklı olduğunuz ortaya çıkacaktır.

Planlarınızı iyi ifade edin
Eğer kadrolu çalışan olmak istiyorsanız staj yaptığınız şirketin İnsan Kaynakları uzmanına ya da departman müdürüne neden kadrolu olmak istediğinizi, nasıl planlarınızın olduğunu anlatmanız gerekiyor. Planlarınız ya da kurduğunuz hayaller ile şirket hedeflerinin uyuşması önemli. Organizasyonel anlamda önemli bir pozisyonu bilinçli ve hevesli bir şekilde tercih ettiğinizi mutlaka iş yapış biçiminizle gösterin.

planlarinizi-iyi-ifade-edin