Mülakat sorularına kısa cevaplar vermekte zorlanıyor musun? İş görüşmesinde egolu görünmeden başarılarından nasıl bahsedebileceğini bilmiyor musun? Öyleyse STAR mülakat yanıt tekniği işine yarayabilir! Peki, STAR mülakat tekniği nedir ve bu tekniği kullanabilmenin püf noktaları neler?

STAR mülakat tekniği; elindeki işi yapmak için yeterli deneyim ve becerilere sahip olduğunu somut örneklerle açıklamanı sağlar. Bu strateji genellikle “… olduğu zamanı açıklayın” ve “…. olduğu bir duruma ilişkin bir örnek paylaşın” gibi ifadelerle başlayan yetkinlik odaklı sorulara yanıt verirken kullanılmalıdır.

STAR mülakat tekniği nedir?

STAR, şu dört temel kavramın kısaltmasıdır:

  • Situation (Durum)
  • Task (Görev)
  • Action (Eylem)
  • Result (Sonuç)

Her kavram, adayının davranışsal mülakat sorusunu yanıtlamak için kullanabileceği bir adımdır. Dört adımı da uygulayarak, kapsamlı bir cevap vermeye imkan tanır. Kısaltmadaki kavramları şöyle açıklayabiliriz:

Durum:  Bir işi yaparken zorlukla karşılaştığın durumlar. Bu durumların yaşanmasına neden olan şey nedir?

Görev:  Herhangi bir durumla karşılaştığında sana düşen sorumlulukları farkında mısın?

Eylem:  Görevini nasıl tamamladın veya bir zorluğun üstesinden gelmek için neler yaptın?

Sonuç:  Yerine getirdiğin görevinin, ortaya koyduğu sonuçlar ne oldu? Neyi başardın ve neler öğrendin?

STAR mülakat yanıt yöntemi, davranışsal mülakat  sorularını yanıtlamanın bir yoludur. Davranışsal görüşme soruları, geçmişte nasıl davrandığına dair sorulardır. Özellikle, kriz durumlarında nasıl kararlar aldığını öğrenmek için sorulur.

Geçmişteki kriz olaylarını çözmedeki performansın, gelecek adına da bir gösterge olabileceğinden, İK uzmanları bu soruları adayların gereken beceri ve deneyimlere sahip olup olmadığını belirlemek için sorar.

Davranışsal mülakat sorularına örnekler;

  • Kısa bir süre içinde bir görevi tamamlamanız gerektiğinde ne yaptınız?
  • Size verilen görevlerden daha fazlasını yapmaya çalıştınız mı?
  • Bir ekip üyesi işi yapmayı reddettiğinde tavrınız ne olur?

Bazı İK uzmanları sorularını STAR tekniğini kullanarak yapılandırır. Bu nedenle iş görüşmesine hazırlanırken, davranışsal mülakat sorularına da hazırlanmak için STAR mülakat yönteminden yararlanabilirsin.

STAR tekniğini kullanarak mülakata nasıl hazırlanırsın?

İlk olarak, iş için gerekli olan becerilerin ve/veya deneyimlerin bir listesini yap. Bunun için görüşme yapacağın pozisyona benzer yayınlanan iş ilanlarından yararlanabilirsin. Ardından, bu becerileri kullanarak hangi işlerin üstesinden geldiğini düşün. Her örnek için durumu, görevi, eylemi ve sonucu açıkla.

Kaynak:The Balance Careers