Mülakat soruları 1 : “Sizi neden işe alalım?”

72

İş görüşmelerinde adayların en çok karşılaştığı “Sizi neden işe alalım?” sorusu, İnsan Kaynakları uzmanlarının cevabını en önemsediği sorulardan biri olarak iş görüşmesinin sonucunu büyük ölçüde etkiliyor. Bu soruya etkili yanıtlar verebilmek için iş görüşmesi yaptığınız pozisyona göre detaylı olarak hazırlık yapmak gerekiyor. 

“Sizi neden işe alalım?” sorusu, iş görüşmelerinde İK uzmanlarının adaylara en çok sorduğu sorulardan biri.  Görüşmecinin bu soruyu sorması aslında “Seni tanımak istiyorum, bana kendini anlat” anlamına gelir ve aday için kendini tanıtma fırsatı doğar.

Bu sorunun sorulduğu an, adayın aslında ne istediğinin, nasıl bir çalışma ortamını arzu ettiğinin konuşulacağı an değil,  adayın kendi becerilerini ve yeteneklerini, onu diğer adaylardan ayıran özeliklerini İK uzmanına kısaca anlattığı andır. Bu nedenle mülakatta işe alım uzmanına, cevabınızı destekleyecek detaylar vermeniz, yaptığınız çalışmalarınızdan konuya ilişkin örnekler göstermeniz deneyimlerinizi karşı tarafa çok daha iyi aktarmanızı sağlar.

Bu kritik soruya verilebilecek cevap önerileri şöyle;

Yanlış cevap:

 • Çünkü bir işe ihtiyacım var ve bu işi istiyorum.
 • Ben gerçekten çok çalışkanım ve bu şirkette çalışmayı çok istiyorum.

Doğru cevap:

 • Çünkü bu pozisyon için kondisyonum çok iyi. Örnek vermem gerekirse…
 • Bu işi yaparken ne tür problemlerle karşılaşılabileceğini ve bu problemlerin çözümünün ne olduğunu çok iyi biliyorum.. Örneğin…

 

IS_GORUSMESI827

Sorulara hazırlıklı olun

İş görüşmesinde “Sizi neden işe alalım?” sorununun hemen arkasından genellikle, “Bu şirket için neler yapabilirsin?” sorusu eklenir. Ancak bu soruya cevap vermeden önce işin tanımını ve görev kapsamını araştırmanız önemli bir aşamayı atlatmanız anlamına geliyor.  Böylece görüşmede “İşin ihtiyacı olan yetkinlikler nedir ve o pozisyonda çalışanların şirkete ne tür katkısı olur? Yeni ne tür projeler üretilebilir?” gibi soruların cevaplarına da rahatça cevap verebilirsiniz.

Kısa hazırlıkla bu tür sorulara aşağıdaki örnekteki boşluk bırakılan alanları kendi işinize uyarlayarak yanıt verebilirsiniz:

“Konuşmamızdan anladığım kadarıyla, siz daha çok  …… alanında çalışan ve  …… yetkinlikleri olan birini arıyorsunuz. Ben de …… yıllık iş deneyimim süresince ……. alanlarında çalıştım ve şu konularda uzmanlaştım: ……….

Yüksek enerjim ve hızlı öğrenme yeteneğimle ……… gibi konularda çözüm ve projeler ürettim. Size de …… alanlarda katkı sağlayabileceğime inanıyorum. Tecrübelerimin ve motivasyonumun ekibinize büyük bir katkısı olacağına inanıyorum.”

Önceki İçerikİş hayatına yeni atılanlar için 5 kişisel markalaşma aracı
Sonraki İçerikMülakat soruları 2 : “Eski işinizde en az sevdiğiniz şey nedir?”
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. Çünkü başvurduğum pozisyonlar için aldığım dersler katıldığım seminerler ve daha önce bulunduğum iş ortamından dolayı yeterli alt yapıya sahip olduğumu düşünüyorum.

 2. sıcak kanlı yapım sayesınde her ortama ayak uydurabılır azımlı olmamla beraber bıldıgım her konuda cabuk kavrarım calıskanımdır ıs ayırt etmem uzerıme dusenı en ıyı sekılde yerıne getırmeye calsırım.

 3. “Sizi neden işe alalım?” sorunu duyuyorsanız zaten sizden pek memnun kalmadıklarını ve de aslında daha düşük bir ücret istediğinizden tercihlerini sizden yana kullanacakları kesindir. Bir de üstüne “Bu şirket için neler yapabilirsin?” sorusunun cevabını da sizin ağzınızdan patrona aktaracaklar. Sizin yerinize prim yapacaklar.
  Sizler de bu soruya cevap vermeden önce işin tanımını ve görev kapsamını farklı yollardan çok çok defa sorarak mülakatçının kafasını karıştırmaya çalışırsınız. Tabii ki araştırmanız önemli bir aşamayı atlatmanız anlamına geliyor. ”İşin ihtiyacı olan yetkinlikler nedir?” gibi bir soruya ya da “Çalışılacak; başvuruda bulunulan pozisyonda şirkette ya da dışarıda halihazırda çalışanların ne tür bir katkısı olmaktadır? gibi bir sorunun cevabını hazırlayarak gidin.
  Yeni ne tür projeler üretilebilir?” gibi bir soruya da sektör genelinde sıkıntı çıkartan bir konuya değinin ve düzeltilebilmesi için gerekli tezleri sunarak savunun. Yanlış bile olsa !

  “Konuşmamızdan anladığım kadarıyla, siz daha çok pazarlama alanında çalışan ve tanıtım, ağırlama ve … yetkinlikleri olan birini arıyorsunuz. Ben de 30 yıllık iş deneyimim süresince satış ve reklam alanında çalıştım ve 10 yıl süresincede çalıştığım … pozisyonunda pazarlama alanında, tanıtım-reklam ve satış konularında uzmanlaştım.”

  Yüksek enerjim ve hızlı öğrenme yeteneğimle tanıtım ve reklam gibi konularda hızlı çözüm ve projeler ürettim. Size de ağırlama alanında katkı sağlayabileceğime inanıyorum. Tecrübelerimin ve motivasyonumun ekibinize büyük bir katkısı olacağına inanıyorum.”
  “Teşekkürler.”

  gibi.

 4. Takım çalışmasına uyarım kendi yaptıgım işi önce kendim beğenmem lazım işimi severek ve özen göstererek yaparım çalışma saatlerine uyarım işe geç gelme gibi huylarım yoktur tüm vazifelerimi yerine eksiksiz fazlasıyla getiririm çalışırken güler yüzlü ve neşeli olmak benim için en başta gelir

 5. kolay uyum saglayabilen, girişken,öz güvenli ,diksiyon konusunda basarılı ve en önemlisi aldıgım her işi başarıyla yapabilecegimi inanıyorum .

 6. Çünkü başvurduğum pozisyonlar için aldığım dersler, katıldığım seminer ve konferanslar da bu iş üzerine eğitim gördüm, bizzat kendim DİKA (Dicle Kalkınma Ajansı ) ile birlikte araştırma yaptım. Kendimi daha çok geliştirmek istiyorum dolayısı ile yeterli alt yapıya sahip olduğumu düşünüyorum. Kendi sektörümde, kendi bildiğim işi yapmak ve uzmanlaşmak istiyor ve bunu da sizin uygun görmeniz durumunda, sizlerle birlikte ve sizin bünyenizde çalışmak istiyorum. Teşekkürler

 7. Ben inşaat formen niyim alanım da iyi biriyim çalışanlarıma hep disiplin le is yaptiririm işyerinin menfaatini kendi menfaatlerimin üzerinde tutarım

  Alanında uzman bir ekip basiyim

 8. Çıraklıktan başlıyarak fason takipçiliği seviysine gelmek büyük bir birikim demektir,
  Kalem ile kağıtı tutmak kolay ama problemleri yerinde birikim bilgisi ile makinayı çalıştırarak nasıl olucağını ureticiye bizzat göstermek daha sağlıklı

 9. okuduğum bölümden dolayı insanlarla sürekli iç içeyim sıcakknlıyım ve insanlarla iletişimim iyi bu yüzden beni tercih edeceğinizi düşünüyorum

 10. Işimi disiplinli ve severek yaparim yaptığım iste ve mesleki ahlaki şartlarına uygun hatasız iş çıkarmayı ve hatayı sevmem

 11. Her şeyden önce işsizliğin ve yokluğun yaralarını saracaksınız. Karşılığını ise zaman içerisinde zaten göreceksiniz.

 12. S- Sizce en zayıf yönünüz nedir?
  C- Dürüst insan olma kararlılığım.
  S- Sizi neden işe almalıyız?
  C- Rakibiniz beni ısrarla istediği için.
  S- Neden Bizimle çalışmayı tercih ediyorsunuz?
  C- Karşılıklı optimum faydayı sizinle alacağımıza eminim.
  S- Kariyer hedefleriniz nedir?
  C- Sırasıyla; iyi çalışmak, net başarmak, hep ilerlemek.
  S- En son işinizden ayrılma sebepleriniz nelerdir?
  C- Umarım hepsi siz olacaksınız.
  S- İş dışı zamanlarınızı değerlendirme tercihleriniz nelerdir?
  C- Amatör ruhumu beslerim.
  S- En beğendiğiniz ve güvendiğiniz yönünüz nedir?
  C- İhtiyaç duyduğum bilgi nerede ise kesinlikle alırım!
  S- Bu pozisyonda ne ücret talep edersiniz?
  C- Bu pozisyon için vasat ücret ve her üç ayda %12,5 zam şartı!

 13. 1-Yılların tecrübesi
  2-Bilgi
  3-uyum
  4-kabiliyet(sorun çözme)
  5-Pratik düşünme yeteneği
  6-Dürüstlük ve sadakat
  7-Mızmızlanmayı sevmem Mızmızlananları dinlerim

 14. İki açıdan değerlendirilmesi gereken bir soru sormuşsunuz. Benim açımdan, yeni mezunum ve hayata geç kalmış hissediyorum. Çok geç kalmadan, çalıştığım sektöre alt bir pozisyondan olsa da giriş yapıp ilerlemek istiyorum.

  Sizin açınızdan ise, işini hayatındaki her şeyin önüne koyan ve öğrenmeye aç bir eleman kazanacaksınız. Staj olsun, maaşlı olsun hiç fark etmez reklamın geleceği, dijitalden geçiyor. Dijitali öğrenmek her bu sektör mezunun hayali olmalıdır.

 15. Beni neden mi işe alacaksınız?
  2 nedeni var.
  1- rakip bir firmaya gidip ses getirecek işler yaptıktan sonra pişman olmamanız için
  2- devrim niteliğindeki projelerimi firmanızda gerçekleştirdiğimde patrona “onu ben işe almıştım” deyip prim yapmaya çalışabilmeniz için.

  Karar sizin. Fazla vaktim yok.

 16. mesleğini seven çalşma ortam ve koşullarına ayak uyurabilcek hızlı tempoda disipilinli, insanlarla ilişkisi iyi ve diksiyonu düzgün biri olduğum için ve sizin gibi büyük bir süt firmasında çalışmak , aynı zaman sizinle çalışarak hayat tecrübesi ve iş deneyimi kazanmak istediğim için

 17. -Sizi neden işe alalım?

  – Cevap:

  iş aradığım sektörde onlarca, yüzlerce ve hatta var ise binlerce işletme var iken benim de sizi seçip size + bir değer katacağım, hedeflerinize daha yakın durmanız için çaba sarf edeceğim, sadakat ve liyakate olan inancım ile katkı sağlayacağım için…

 18. Pozitif kişiliğim ve güler yüzlü olmam ,müşterileri ikna kabiliyetim ve ürün tanıyıp ,tanıtmayı,kişisel ve mağaza disiplinini ele alarak ve okuduğum bölümle alakalı olarak mağazaya katkılı olacağımı inanıyorum.

 19. sıcak kanlı yapım sayesınde her ortama ayak uydurabılır azımlı olmamla beraber bıldıgım her konuda cabuk kavrarım calıskanımdır ıs ayırt etmem uzerıme dusenı en ıyı sekılde yerıne getırmeye calsırım.

 20. başvuranlar arasında referansları benden daha güçlü olanlar mutlaka vardır ama referans verim demek değildir. Ben diğerlerden daha verimli olacağımı düşünüyorum

 21. Çalışmak istediğim firmalar genellikle ikna kabiliyeti yüksek güler yüzlü sıcak kanlı çalışanları olmasını ister ve bende bu özellikleri taşıyıp takım çalışmasına çabuk adabte olabilen bir yapıya sahibim.

 22. Çalışmak istiyorum başarmak istiyorum kendi ayaklarımın üstünde durmak istiyorum. Herşeyden önce kendime saygım var kendime güvenim tam işime sadık ve çalışkan biriyim.

 23. Pozitif kişiliğim ve güler yüzlü olmamın yanı sıra, yüksek enerjim ve hızlı öğrenme yeteneğimle sizlere de katkı sağlayabileceğime, tecrübelerimin ve motivasyonumun ekibinize büyük bir katkısı olacağına inanıyorum. Çalışmış olduğum bütün işlerdeki ortak nokta müşteri memnuniyeti ve çözüm odaklı dır.

 24. HIZLI GÜVENİLİR BECEREKLİ İŞİNİN HAKKINI VEREN BİR KİŞİLİĞE SAHİBİM BOŞ DURMAYI SEVMEM BU İŞ HEM SİZE KEMDE KENDİME KATKI SAĞLIYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

 25. magzacılık karıyerımı geliştrıp ust duzey yonetıcılık yapmk hedefım aynı zamanda severek yaptıgım bır iş potansıyelıne sahıbım amacım ıyı bır magza sorumlusu olup kendı magzamı acmak

 26. Merhaba,
  beni işe almalısınız çünkü,

  6 yıllık bir iş tecrübem var çok fazla olmasa sene oranı ,tecrube 2-3 misli,bu büyük tecrubemden sonra anneliği tattım ve suna bebeğimle ilgileniyorum ,artık büyüdü ve iş başı yapmam gerekiyor , benim size kata bileceğim çok fazla şey var , sizinde bana .. enerji dolu öz Güven sahibi, kendinden emin,işe odaklı çalışan ,bulunduğu ortama enerji saçan ,tecrube sahibi,sabırlı, azimli olmam ve ,başarılı bir anne olduğumdan emin olabilirsiniz , en kısa zamanda görüşmek üzere hoş çakalın ,

  Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim …
  İyi çalışmalar…

 27. ÇALIŞMAYI ÇOK SEVİYORUM 11 SENE BOYUNCA SAGLIK SEKTÖRUNDE TECRUBEM VAR AYNI ZAMANDA INSAN İLİŞKİLERİNDE COK BASARILIYIM BİLGİ BİRİKİMİM VE TECRUBEMİ SİZİNLE PAYLASMAK İSTİYORUM

 28. ÇÜNKÜ BU İŞ ÜZERİNDE YETENEKLERİMİN ÇOK İYİ OLMASI
  BU İŞİ YAPARKEN NE TÜR SORULARLA KARŞILAŞA BİLECEĞİMİN VEBU SORULARIN CEVAPLARININ NE OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUM SONSUZ SAYGILARIMI SUNARIM.

 29. Uzun lafı sevmem kısa ve öz olarak deneyimsiz biriyim . Elime aldığım işi yarım bırakmayı sevmem çalışkanlık herkeste olan bir meziyet dayanıklılık peki??.Akıl herkeste bulunan bir özellik Allah vergisi ama önemli olan nasıl kullandığın bu vergiyi, akıl başta demişler sonuçta güneş batmadan ay çıkmaz kış olmadan yaz gelmez ilkbahar gelmez bütün bunlar görünmez bir halka ile birbirine bağlanmıştır beni sizin halkanıza uygun görüyorsanız siz istemeden kopmamaya söz veririm Çünkü ben parlamaya hazır altınım demir im bakır değil alüminyum değil.

 30. Hiçbir zaman bu soruların mantığını anlamadım… Ve bana gerçekten çok itici ve saçma geliyor, lütfen kimse darılıp, kızmasın.
  Hiç unutamadığım bir anım var… İsim vermeyeceğim burda, çünkü oldukça büyük bir kurum. Üniversite yeni bitmiş ve ilk iş görüşmem. İK Departman müdürü iş tecrübemi” sorguluyor 🙂
  Yahu CV önünde ve tecrübesizim… Ama laf ikide bir oraya gelince, İZİN VERİRSENİZ TECRÜBEM OLACAK demiştim. Adam oldukça bozuldu, tabi işe alınmadım. Peki aç mı kaldım, hayır.

  Bu kasıntı tipli sorulara gerek yok kardeşim, sen iş yapacak, kendine güvenen ve azimli birini mi arıyorsun o benim veya sensin…

  Ben İK departmanında çalışanların egolarının çok yüksek olduğunu gördüm. Çok büyük kurluşlarda çalıştım ve emin olun hiçbiri sizin kadar iyi değiller. Rahat olun, kendinize ve iş tecrübelerinize güveniyorsanız zaten iş sizindir. 🙂

  Esen kalın

 31. Kendi alanımda severek çalışmam,güleryüzlü sevecen,nazik,kibar,anlayışlı ve hoşgörülü olmam,işimin kutsal ve meslekler üstü olduğuna inanmam,çözüm üretmek ve destek olmada samimi ve öz verili olmam,hedefli ve sonuç odaklı çalışmam ve proje üretmem,mesleğimin manevi değerine saygım ,kendimi sürekli geliştirmeye ve öğrenmeye açık olmam,bilhassa öz kişiliğim den ötürü bulunduğum kurum ve ortama artı değer kataçağıma inanıyorum…:)

 32. 1) Sizi neden işe alalım ?
  -Patronunuz Dayım olur aramadı mı sizi daha ? Ah dayı ah…

  2) Son olarak Sizi neden işe alalım?
  – Bunu hala farketmediyseniz daha fazla zaman kaybetmek istemiyorum.

  3) Sizi neden işe alalım ?
  – Almayanı dövüyolar

  4) Sizi neden işe alalım ?
  – Seyehat engelim yok, Ehliyetim var, 25 yaşıma kadar okudum, Yakışıklıyım, Ağzım laf yapar diğer özelliklerim cv de var zaten…Beğenip çağırmışsınız…Daha fazla sebep istiyorsanız son paramla buraya geldim. Dönüş param yok yürüycem…

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here