Arşivler

Bir iş teklifi için ne kadar beklemeli?

Gerçekten istediğin bir iş için zorlu mülakat süreçlerini geçtin ve teklif aşamasına kadar geldin; ancak görüşme yaptığın şirket, birkaç gün geçmesine rağmen henüz seni arayıp teklifini sunmadı. Ne yapacaksın?

İyi geçen üst düzey bir iş görüşmesinden sonra sıra teklif aşamasına geldiğinde, adaylarda da haliyle heyecanlı bir bekleyiş başlıyor. “Ne zaman arayacaklar, istediğim oranda teklif sunacaklar mı, süreç nasıl ilerleyecek, beni neler bekliyor?” gibi sorular arka arkaya sıralanıyor.

Peki, geciken bir teklif durumunda ne yapmalısın?

Kariyer danışmanı Robin Ryan şöyle diyor: “Resmi olarak bir iş teklifi alıp, kabul edene kadar iş aramaya devam et.”  Yani bir teklifin geleceğinden emin olsan bile, iş aramaya devam etmen en iyisi.

İş teklifi neden gecikir?

Şirketin iş süreçleri

Bir şirketin ne kadar büyük olduğu, işe alım emir komuta zincirinin ne kadar ayrıntılı olduğu gibi konular iş teklifinde de belirleyici oluyor. Bir Fortune 500 şirketine başvuruyorsan, süreç bir bütün olarak daha uzun sürebilir.

Rakip adaylar

İşverenlerin kısa listesinde olman, teklif alacağını maalesef garantilemiyor. Ryan, “Bir işe alım müdürü, uygun bulduğu başka bir adaya öncelikli olarak teklif götürmek isteyebilir” diyor. Yani bu süreçteki rakiplerinin tercihleri de önemli.

Bütçe çalışmaları

Bazı şirketlerde, mülakat aşamaları tamamladıktan sonra işe alınacak kişiye verilecek maaş konusunda bütçe çalışmasına giriliyor. Bu çalışmanın ne kadar zamanda sonuçlanacağı ise yine şirketten şirkete değişebiliyor.

Teklif için ne kadar beklemeli?

İş teklifinin geciktiğini düşünüyorsan ve o işi de çok istiyorsan, gecikmenin nedenini sormak için çok da beklememen gerek. En fazla 1 hafta sonra seninle görüşmeleri yürüten İK yetkililerine süreç hakkında bilgi almak istediğini içeren bir e-posta gönderebilirsin. Böylece belirsizlik durumunu biraz daha netleştirebilirsin.

Ryan bu noktada şöyle bir öneride bulunuyor: Sürecin biraz daha zaman alacağı söylenirse, ‘Ne kadar uzun sürebilir?’ gibi belirleyici bir soru sor.

Teklif tarihi konusunda net bir bilgi alamadığında, bir B planını devrede tutmak adına yeni iş ilanlarına göz atabilir, başvurularına devam edebilirsin.

İş teklifinin süresiz olarak durdurulduğunu hissediyorsan, başka bir teklif daha aldığını söyleyerek potansiyel işverenin elini zorlamaya çalışabilirsin; ancak burada blöf yapmamaya dikkat etmelisin. Aksi halde diğer teklifi değerlendirmen gerektiği bile söylenebilir. Bu durumu yaşamamak için “Mülakatlarının devam ettiğini, ancak şirketleriyle yakından ilgilendiğini” İK uzmanına söyleyebilirsin.

Eğer heyecanla beklediğin o teklif hiç gelmezse, motivasyonunu kırmadan yola devam etmelisin. Unutma, Kariyer.net‘te senin için her gün binlerce yeni iş ilanı yayınlanıyor.

Kaynak: Monster

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Özden, Bilgi Üniversitesi’nde İnteraktif Pazarlama alanında yüksek lisans yapmıştır. Lisans öğreniminin ilk yıllarında TRT Haber’de asistan muhabirlik yaparak meslek hayatına başlamıştır. Mezun olduktan sonra farklı dönemlerde TV8 Haber ve Cem TV’de; yapımcı, yönetmen ve editör olarak görev almıştır. Dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte editoryal deneyimini online platformlara taşımış, Markafoni’de ve Mudo’da içerik editörlüğü yapmıştır. Kurumsal markalar için freelance SEO editörlüğü de yapan Özden, 2018 yılı itibarıyla kariyerine, Kariyer.net içerik editörü olarak devam etmekte ve online/offline içerik üretmektedir.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.