Arşivler

Yeni bir mülakat sorusu: Pandemi sürecinde neler yaptın?

Mülakatlarda sorulabilecek olası soruları ve bu sorulara vermen gereken cevapları Kariyer Rehberi’nde sık sık seninle paylaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci ise bu sorulara bir yenisini daha ekledi. Yeni kilit soru: Pandemi sürecinde neler yaptın? Peki, bu soruya verilecek cevabın hazır mı?

Bir iş görüşmesi sırasında adayların, gerek mesleki gerekse davranışsal yetkinliklerini analiz edebilmek için pek çok soru sorulur. Adaylar, bu soruların birçoğuna ilgili kitapları ya da blogları okuyarak ulaşabilir. Ancak geçirdiğimiz pandemi süreci nedeniyle var olan sorulara bir yenisi daha eklendi. İnsan kaynakları proje danışmanı İpek Aral, bu soruya nasıl cevap verilmesi gerektiğini yazımızda anlattı.

Yaşanan salgın süreciyle birlikte hem mülakat şekilleri hem de mülakatlarda sorulan sorular değişti. Bugün mülakatlarda sorulan o klasik sorular arasına bir soru daha eklendi ki o da:

 “Pandemi sürecinde neler yaptın?”

Şimdi eminim bu soruyu okuyan herkesin gözünün önünden son üç ay bir film şeridi gibi hızlıca geçti. İster halihazırda bir şirkette çalışıyor ol, istersen de aktif şekilde iş arayan bir aday ol, bu sorunun altını nasıl doldurduğun sana iş hayatında hiç düşünemeyeceğin fırsatlar yaratabilir.

Pandemi sürecinin insanlar üzerinde çok farklı etkileri oldu. Kimisi başlangıçta adapte olmakta sıkıntılıydı, ama sonra açıldı. Kimisiyse başta yüksek motivasyonluyken, ilerleyen zamanlarda bocaladı.

Yaşadığımız zor zamanlar hepimiz için büyük bir sınav ve sınav halen de bitmiş değil. Dolayısıyla bu sınavı başarıyla vermenin özellikle iş arama sürecindeysek anlamını, yollarını, sonuçlarını dikkatlice düşünmemiz gerekir. Çünkü bir insanın gerçek yetkinlikleri en fazla zor zamanlardaki davranışlarıyla, tercihleriyle, geliştirmeleriyle anlaşılır.

Olası bir iş görüşmesini fırsata dönüştürmek için bir yol haritası çıkartacak olursak, aşağıdaki adımları ve örnek davranışları izleyebiliriz;

1. Adım – Adapte oldum

Örnek: Pandemi sürecinin yarattığı kaygı ve korku duygusunu kontrol altına aldım ve her yeni güne şükrederek motivasyonla başladım.

2. Adım – Araştırdım ve planladım

Örnek: Bu süreci sağlığım ve gelişimim için nasıl kullanabilirim diye sürekli araştırmalar yaptım, arkadaşlarıma ve güvendiğim insanlara danıştım. Neler yapabileceğimi bir zaman ve aksiyon planına oturttum. Kendime küçük kazanımlar tanımladım.

3. Adım – Aksiyona geçtim

Örnek: Sağlığımı korumak için düzenli spor yaptım. Gelişimim için farklı internet ortamlarındaki programlara katıldım, seminerleri takip ettim. Kitap okudum ve gündemi takip ettim.

4. Adım – Değerlendirdim

Örnek: Zaman ve aksiyon planım çerçevesinde yaptıklarımı, yapamadıklarımı ve anlık gelişen olaylardan elde ettiğim sonuçları değerlendirdim.

5. Adım – İyileştirdim/Geliştirdim

Örnek: Değerlendirmelerim sonunda planımda iyileştirme, düzeltme ve geliştirmeler yaptım.

Bir iş görüşmesinde “Pandemi sürecinde neler yaptın?” sorusuna adaylar ne kadar organize, özgün ve bilinçli cevap verirse, bu adaya hiç düşünmediği fırsatlar yaratabilir.

Krizin yarattığı bu fırsatları kaçırmayın!

Konuk Yazar: İpek Aral / İnsan Kaynakları Proje Danışmanı

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.