Üniversiteden yeni mezun olmuş, severek yapacağı bir iş arayışında olan ve araştırma yapmaya başlamış kafası karışık gençlerin bu dönemde en çok ihtiyaç duydukları şey ilham ve cesaret. İşte bu zorlu kariyer yolunda işinize yarayacak zihin açıcı altı TED videosu.

İş hayatı ufukta gözüktüğü an, artık öğrenciliğin bittiği ve sorumluluk alma zamanı geldiği de anlaşılmış olur. Bu oldukça zorlu süreçte severek yapılacak işin ne olduğunun keşfi ve iş arama stresi gündemdedir. “Mutlu bir şekilde nasıl para kazanabilirim?” sorusunu kendisine sormaya başlayan yeni mezunun, bu dönemde ilham kaynakları bulması, bol bol araştırma yapması, ilgilendiği işlerin içeriklerini onları icra edenlerden dinlemesi ve hangi alanda yeteneklerini kullanabileceğini keşfetmesi çok önemli. Sizin için ilk adımı atmanıza yardımcı  ilham konuşmaları listesi hazırladık.

(Tüm videolara sağ altta yer alan konuşma balonundan Türkçe altyazı ekleyebilirsiniz.)

İşte ilham kaynağı 6 TED videosu:

Başarının felsefesi

Kitapları tüm dünyada milyonlarca satan ünlü yazar Alain De Botton, başarı ve başarısızlığa farklı bir açıdan yaklaşıyor. “Başarı her zaman kazanılır mı? Ya başarısızlık, onun önemi nedir?” sorularına naif ve anlaşılır bir felsefi bakış açısıyla cevap veren Botton, işte tatmin duygusu ve mutluluğa dair püf noktalarını da paylaşıyor.

Daha önce hiç duymadığınız bir kariyer tavsiyesi

İş yerinde her şeyi doğru yapıyor, aldığınız tavsiyeleri uyguluyor, sürekli çabalıyorsunuz. Ama yine de sonuç istediğiniz gibi değil. Hâlâ istediğiniz maaşı ve terfiyi alamıyorsunuz. Neden? Liderlik uzmanı Susan Colantuono muhtemelen daha önce hiç duymadığınız basit ve şaşırtıcı bir tavsiyede bulunuyor.

Bizi işimizle ilgili mutlu kılan nedir?

Bizi çalışmaya ne teşvik eder? Sadece para kazanmak için mi çalışıyoruz? Ya da mutlu olmak için mi? Motivasyonumuz nedir? Davranışçı Ekonomist Dan Ariely çalışma güdüsüne dair çok şaşırtıcı iki deneyi bizlerle paylaşıyor.

Oyna! Deney yap! Keşfet!

Nobel ödüllü Biyokimyacı Kary Mullis bilimin temeli olarak tanımladığı “deney yapmak”tan bahsediyor, zihin açıcı 17. yüzyıl bilim hikayeleri anlatıyor ve en önemlisi bilim dünyasından örnekler vererek merak olgusunun ve ilhamın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Neden başarılı olmak için başarısız olmak durumundasın?

Öğrencilere sevdikleri meslekleri bulmaları konusunda koçluk yapan Waterloo Üniversitesi Ekonomi Profesörü Larry Smith, bol mizahlı konuşmasında başarı ve başarısızlık olgularına eğlenceli bir perspektiften bakıyor. Smith, özellikle insanların başarısız olduklarında kendilerini bunun aksine ikna etmek adına icat ettikleri saçma bahanelerden örnekler veriyor. Başarılı olma yolunda başarısızlığın önemli rolüne odaklanan eğlenceli bir konuşma.

Geleceğin meslekleri neler?

Yönetim Kuramcısı ve Ekonomist Andrew McAfee ile geleceğin iş dünyasına keyifli bir yolculuk yapıyoruz. McAfee, insanlara karşı robotlardan bahsediyor. Hangi mesleklerin ön plana çıkacağına, hangi mesleklerin geri planda kalacağına odaklanıyor. Geleceğin mesleklerine hızlı ve keyifli bir ön bakış.