Kariyerin başında ya da ilerleyen yıllarda çalışmamak her zaman zor, stresli ve bol bol olumsuz düşünceye açık bir dönem. “Zaten bu iş de olmayacak”, “Hep işsiz mi olacağım?” gibi negatif düşünceler çoğunlukla birçok adayın başına üşüşür. Ancak zaten zor ve stresli olan böyle bir süreçte negatif düşüncelere hapsolmanın ise sürece hiç bir faydası olmuyor. Bu süreci daha da zorlaştırmadan atlatmak için pozitif kalmaya özen gösterin. 

İş ararken en çok karşılaşılan sıkıntıların başında pozitif düşüncelerden uzaklaşmak ve negatif düşüncelere odaklanmak geliyor.  Ekonomik sıkıntılar ve hayal edilen işe girememe korkusu bu düşünceleri sürekli olarak beslese de adayların pozitif kalarak fırsatlara açık olması ve istediği işe gireceğine olan inancını kaybetmemesi sürecin daha kolay atlatılmasını sağlıyor. Elbette pozitif kalmak yazıldığı kadar kolay değil, fakat bazı küçük yöntemler de işe yarayabilir.

İş ararken pozitif kalmanıza yardım edecek 8 ipucu:

Düzenli bir rutine bağlı kalın

İş arama sürecinde çoğunlukla geç uyanmak, vaktinde yemek yememek, gün boyu evde kalmak, gece geç vakitlerde uyumak gibi durumlar yaşanır. İş arama sürecinde pozitif kalmak için öncelikle çalışma temponuzdan uzaklaşmadan erken kalkmak ve düzenli beslenmek önemli. Güneş ışığından faydalanın ve güne erken başlamanın avantajını kullanın. Sabah erken kalkmak her zaman daha sağlıklı karar almanızı, fırsatları daha açık ve net görmenizi sağlar.

sosyallesme232

Sosyalleşin

Bütün gün eve kapanıp kalmak yerine sosyalleşmeye gayret gösterin. Sosyalleşmenin, çevrenizle iletişimde bulunmanın, farklı insanlarla tanışmanın önemini kavrayarak, yeni iş bağlantıları kurmaya özen gösterin.

Pozitif hedeflerinize odaklanın

Gün içerisinde birkaç dakikanızı kafanızda oluşan negatif düşünceleri temizlemek için ayırın. Kötü olan şeyleri  hayal edip kafanızda kurmak yerine, olumlu hedeflerinize veya iş ile ilgili anılarınıza odaklanın. Bu sizi sevindirecek bir olay, başarmayı istediğiniz bir hedef ya da girmek istediğiniz bir iş olabilir. Her zaman düşünülecek pozitif şeyler vardır…

olumluw2220

Negatif kişilerden uzak durun

Motivasyonunuzu bozacak, sizi dibe çekecek kişilerden uzak durun. İş aramak stresli bir süreç, bu nedenle sizi daha da strese sokacak kişilerle konuşmamaya özen gösterin. Bunun yerine sizi motive eden, pozitif enerjisi olan kişilerle iletişim kurmaya çalışın.

Yalnız olmadığınızı anlayın

İş arayan, iş bulamayan, ekonomik sıkıntıları olan sadece siz değilsiniz. Hemen herkesin kariyerinin belli dönemlerinde bunu yaşayabildiğini unutmayın ve kendinizi daha fazla strese sürüklemeyin. En iyisi başarı hikayelerini daha fazla okuyun ve kendinize küçük notlar çıkarın.  Bunun için adımlarınızı atmaya başlayın.

Kendinize kızmayın

Başkalarına karşı olmadığınız gibi kendinize karşı da acımasız olmayın. “Bu daha ne kadar böyle sürecek?”, “Hep işsiz mi olacağım?”, “Şunu okusaydım çoktan işim olurdu” gibi olumsuz düşüncelerden uzak durun.  Kendinize kızmak yerine yaptığınız seçimlerin nedenlerini daha iyi analiz etmeye çalışın.

sporyam283

Egzersiz yapın

Sabahları ya da akşamüstleri yapacağınız egzersizler sizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlatır. Egzersizin pek çok farklı çeşidi var ama en uygulanabilir olanı elbette yürüyüş. Hangi spor dalından hoşlanıyorsanız onu yapın. Önemli olan sizi rahatlatacak, kötü düşüncelerden uzaklaştıracak hem de zinde kalmanızı sağlayacak bir sporla ilgilenmeniz.

Harekete geçin

Hayıflanmayı bırakın ve yapmaktan hoşlandığınız aktivitelerle meşgul olun. Zamanınızı akıllıca kullanarak bu süreyi avantaja çevirmek sizin elinizde.  Eğer CV’nizi daha da güçlendirmek ve görünür kılmak istiyorsanız kurslara ya da online sertifika programlarına katılarak bu süreci kariyeriniz için bir fırsata çevirin.