Yüksek lisans eğitimine başlamak ve daha iyi bir kariyer elde etmek mi istiyorsun? Peki, bu eşsiz deneyimi yurt dışı yüksek lisans eğitimi ile taçlandırmaya ne dersin?

Yurt dışı yüksek lisans

Lisans eğitimini tamamlayan çoğu yeni mezun gibi bir an önce çalışma hayatına başlayarak para kazanmak konusunda hevesli olabilirsin. Aynı zamanda derslerle ve sınavlarla ilgili konuları bir süre duymak istemiyor da olabilirsin. Ancak, bu senin için doğru bir karar mı ve yüksek lisans eğitimi almıyorsan neyi kaçırdığının farkında mısın? Yurt dışı yüksek lisans eğitimi veren birçok üniversite, öğrencilerine kariyer şekillendirme ve mezuniyetten sonra iş bulma konularında eşsiz fırsatlar sunuyor. Bu nedenle de her yıl, çok sayıda uluslararası öğrenci mezuniyetten sonra yüksek lisans yapmayı tercih ediyor. Peki, yurt dışı yüksek lisans yapmanın avantajları neler, yüksek lisans için en çok tercih edilen ülkeler hangileri? Senin için tüm merak edilenleri araştırdık.

Yurt dışında eğitim almak istediğin üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerini işin uzmanlarına ücretsiz danışabilirsin.

Biz şimdi genel olarak merak edilen birkaç soruyu cevaplayalım:

Yurt dışı yüksek lisans yapmanın avantajları neler?

Son yıllarda ülkemizde, yurt dışı eğitim ve kariyer hayalleri kuran öğrenci sayısında artış görülürken, dünyanın en iyi üniversiteleri uluslararası öğrencilere fırsatlarla dolu kapılarını açıyor. Yüksek kaliteli eğitim programlarından tanınmış profesörlere, zengin akademik kaynaklardan prestij ve saygınlığa kadar çok sayıda imkan sunan yurt dışı yüksek lisans yapmanın avantajları neler, dersin?

Hemen sıralayalım;

 • Eğitim aldığın konu ile ilgili kariyerinin ilerlemesi sağlar,
 • İstihdam beklentilerini iyileştirir,
 • Doktora gibi daha üst düzey bir yeterlilik sunar,
 • Belirli bir meslek konusunda uzmanlaşma sağlar,
 • Diğerlerinden daha fazla deneyim fırsatı sunar,
 • Yurt dışı öğrenme ve yaşama deneyimi kazandırır,
 • Yabancı dili ve iletişim becerilerini geliştirir,
 • Uluslararası diploma, iş piyasasında öne çıkmana yardımcı olur.

Eğitim almak istediğin okulun broşürlerini ücretsiz olarak indirebilirsin.

Yurt dışında yüksek lisans nasıl yapılır?

Yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle hangi ülkede eğitim alacaklarına karar vermeleri önemlidir. Sonrasında yüksek lisans için ne zaman ve nasıl başvuru yapılacağını bilmek gerekir. Yurt dışı eğitim veren çoğu üniversite için yıl boyunca online olarak rahatlıkla başvuru yapabilirsin. Bu açıdan yüksek lisans şartları ve son tarihler için okumak istediğin üniversitenin resmi sitesine göz atman ya da uluslararası kabul ofisiyle iletişim kurman da faydalı olacaktır.

Yurt dışı yüksek lisans şartları neler?

Yurt dışı yüksek lisans başvurusu için ön koşullar eğitim alacağın üniversite ve programlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak hazırlaman gereken belgeler şunlardır;

 • Bir lisans derecesini tamamlamış olmak
 • Genel olarak 3.0’lık bir lisans not ortalamasına sahip olmak
 • Bazı programlar ya da okullar GRE ya da GMAT gibi sınav puanları isteyebilir
 • IELTS ya da TOEFL gibi sınav puanları ile İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamak
 • Yaratıcı programlar için portfolyo hazırlamak
 • Gerekirse bir araştırma önerisi sunmak
 • Güncel özgeçmiş
 • Transkript
 • İki adet referans mektubu

Yurt dışında yüksek lisans yapmak, iş bulmana yardım eder mi?

Yurt dışı yüksek lisans dereceleri işverenler tarafından hem takdir görmeni hem de özgeçmişinin öne çıkmasını sağlar. Bu nedenle de öğrenciler arasında yüksek lisans yapmak son yıllarda giderek daha fazla önem kazanıyor. Halihazırda tercih ettiğin sektörde çalışıyorsan, yüksek lisans derecesi kariyerinde ilerlemeni hızlandırabilir. Tabii her zaman iş garantisi sunmayabilir. Böyle zamanlarda farklı kararlar da almak gerekebilir. Eğitim aldığın bölüm, hangi üniversiteden mezun olduğun ve mevcut istihdam potansiyeli, yüksek lisans sonrası iş bulmanda önemli rol oynayacaktır.

Yurt dışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı düşünüyorsan; üniversitelere, bölümlere, burslara, vize süreçlerine ve daha fazlasına dair bilgi almak için Hotcourses Turkey sitesine hemen ücretsiz kayıt ol!

Yurt dışında yüksek lisans yapabileceğin en iyi ülkeler hangileri?

Yüksek lisans derecesi, özgeçmişinde yer aldığı önem nedeniyle bugün, en çok aranan kurslardan biridir. Bu açıdan yurt dışı eğitim almakla ilgilenen öğrenciler için ilk soru, hangi ülkenin yüksek lisans yapmak için en iyi olduğu ile ilgili. Yurt dışı yüksek lisans yapacağın ülkeyi seçerken öğrenim ücretleri, eğitim kalitesi, dünya sıralamalarında yer alan okulları ve yaşam maliyetleri ile ilgili konuları göz önünde bulundurmanda fayda var.

 • İngiltere: İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak hem ekonomik hem de daha kısa sürer. Zira ülkedeki programlar, bir yılda tamamlanır ve öğrenim ücretleri yaklaşık 10.000£ ile 38.000£ arasında değişiklik gösterir. Aynı zamanda okurken yaşam masrafları için aylık 1.000£ ayırmak gerektiğinden, öğrenciyken haftada 20 saate kadar çalışma imkanı sunuyor.
 • Avustralya: Amerika ve İngiltere’den sonra yüksek lisans eğitimi için en çok tercih edilen bir diğer ülke ise Avustralya’dır. 2 yılda tamamlanan yüksek lisans sonrası ülkede iş deneyimi kazanmak için 18 ay daha kalabilirsin.

Yurt dışı yüksek lisans bursları bulmak kolay mı?

Yurt dışında yüksek lisans nasıl yapılır, az çok fikir sahibi olduğumuza göre sırada yabancı bir ülkede okurken masrafları nasıl karşılayacağımızı düşünebiliriz. Yurt dışında yüksek lisans eğitimi veren çoğu üniversite, ülke ve özel kurumlar uluslararası öğrenciler için finansal destek sunuyor. Bunların bazıları geri ödemeyi gerektirmezken, bazı burslar eğitim ve yaşam ücretlerine kısmi ya da tam destek sağlıyor.

Bunun en iyi örneği İngiltere’de eğitim almayı düşünen öğrencilere sunulan Chevening Bursları’dır. 1 yıl boyunca tüm maliyetlerinizi karşılayan Chevening, İngiltere’de yüksek lisans yapmak için harika bir fırsattır. Ancak prestijli yurt dışı yüksek lisans burslarına hak kazanmanın çok da kolay olmadığını ve oldukça rekabetçi bir elemenin seni beklediğini söyleyelim.

Yurt dışı yüksek lisans yapmak, hayatın boyunca unutamayacağın bir deneyim olacağı gibi kariyer ilerlemesi için de sana aktarılabilir beceriler sunacaktır. Bu da işverenler tarafından fark edilmeni ve işi kolaylıkla almana destek olacaktır.