Bölge Temsilcisi Nedir?

Bölge Temsilcisi Nedir?

Bölge Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bölge temsilcisi iş ilanları arasında eğitim kurumlarının ilanları ağırlıktadır. Bölge temsilcisi eğitim kurumlarında görev alacaksa öğretmenlik deneyimi olması avantaj sağlar. Eğitim dışındaki sektörlerde pozisyonun şartları benzerdir. Şubeleşmiş firmalar büyük ölçekli olduğu için bölge temsilcisi maaşları yüksektir. Çalışan deneyimi, maaşları yükseltebilir. İstihdam şartlarının öne çıkan detayları şöyledir:

 • Lisans veya yüksek lisans mezunu olmak.
 • Temsilcilik yeteneğine sahip olmak.
 • Kurumsal görüşmeleri yönetebilmek.
 • İdari pozisyonlarda deneyimli olmak.
 • Kurum içinde eğitim programları düzenleyebilmek.
 • Çözümsel bakış açısıyla hareket edebilmek.
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak.
 • Aktif olarak araç kullanabilmek.
 • İngilizce bilmek.
 • Erkekler için askerlikle ilişiği bulunmamak.

Kariyer.net üzerinden bölge temsilcisi iş ilanlarını görüntüleyebilir ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz ilana başvuru yapabilirsiniz.

Bölge Temsilcisi Ne Demek?

Bölge temsilcisi nedir sorusunun yanıtı sektörler özelinde değişiklik gösterebilir. Farklı görevleri içinde barındıran bu pozisyon, yöneticilikle ilişkilendirilebilir. Hizmet yeterlilikleriyle arz talep durumunu karşılaştırabilmek, ideal standartların belirlenmesini sağlar. Hizmet alanı ve müşteri kitlesi genişledikçe denetim sıklaşır. Firmalar, değişik bölgelerde sahip oldukları popülariteyi temsilcilere borçludur. Genel idare, kaliteyi korumak için yapılması gerekenleri belirler. Bölge temsilcisi, sorumlulukları kapsamındaki işlerin takibini yapar. Kurumsal hedeflerin, payına düşen kısmını yürütür. Bölgede firma idaresini, idare karşısında bölge çalışanlarını temsil eder. Birçok şubeyle hizmet veren firmalar, yönetim kolaylığı sağlamak ve özel talepleri karşılayabilmek için ilgili bölgeye müdür atamayı tercih eder. Sanayi kuruluşları, tarımsal ve hayvansal ürün işleme tesisleri ve perakende satış noktaları bölgeli hizmet anlayışına tabi olabilir. Bölge müdürü, bölge sorumlusu, bölge yöneticisi pozisyonun yaygın adlandırmalarıdır. Temsilci, sorumlu tutulduğu bölgedeki arz talep durumunu gözlemler. Bölge temsilcisi ne yapar, sorusunun yanıtları için görev ve sorumluluklar incelenmelidir. 

Bölge Temsilcisi Ne İş Yapar, Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bölge temsilcisi ne iş yapar sorusu farklı şekillerde yanıtlanabilir. Sanayi firmalarının değişik bölgelerde hizmet veren bayileri, total üretim hedeflerini gerçekleştirmek için çalışır. Aynı firmaya bağlı tesis ve fabrikaların yöneticilerine bölge temsilcisi denir. Sanayi sektöründe görev, üst idarenin bildirdiği şartları gözetmektir. Üretim araçlarındaki arızaları tespit etmek, çalışanları denetlemek, işçilerden beklenen performansın sınırlarını belirlemek bölgesel idarenin sorumluluğudur. Sanayi çalışmalarında bütünlük şarttır. Fabrika veya tesis faaliyetlerinin verimini korumak için bölge temsilcisi gereken denetimleri yapar. Mağaza zincirlerinde bölge temsilciliği, birçok şubenin oluşturduğu hizmet bölgelerini yönetmektir. Genel idare bölge sorumlusuna, sorumlu, şube müdürlerine talimat verir. Temsilcilik düzeni eğitim sektöründe de yaygındır. Özel eğitim kurumları, büyük şehirlerin farklı bölgelerinde şubeler açar. Aynı bölge veya şehirdeki kurum müdürleri, bölge müdürüyle irtibat halindedir. Farklı sektörler kapsamında bölge temsilcisinin sorumlulukları şunlardır:

 • Fuarlarda işletmeyi temsil etmek.
 • Bölgedeki hizmet kalitesini artırmaya yönelik projeler tasarlamak.
 • Denetim alanına dahil çalışanların yeterliğini gözlemlemek.
 • Dilek ve şikayetleri kabul etmek.
 • İdarenin aldığı yeni kararları ast mevkilere iletmek.

Bölge Temsilcisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bölge temsilcisi olabilmek için sektör özelindeki şartları sağlamak gerekir. Bölge temsilcisi görev tanımı, birimlerin idare işlerini yürütmek ve hizmet standartlarını istenen seviyede tutmaktır. Sanayi sektöründe, bölge sorumlularının bilgi donanımı önemlidir. Bir veya birkaç üretim tesisini kontrol etmek için faaliyet aşamalarına hâkim olunmalıdır. Saha deneyimi bulunan adaylar, fabrika yönetiminde avantajlıdır. Üretim, depolama, satış ve lojistik faaliyetlerine katılıp süreci gözlemlemiş olan adaylar, doğru ve yanlış uygulamaları ayırt edebilir. Hizmet alanına göre Makine, Metalürji, Otomotiv, Gıda ve Tekstil Mühendisliği ideal bölümlerdir. Perakende sektöründe bölge sorumlusunun görevi; stok durumuyla satış düzeyini kıyaslamaktır. Ürün kaybının sık görüldüğü perakendecilik, sayım işlerinde tecrübeli adaylara uygundur. İİBF mezunları marketlerin, giyim ve kozmetik firmaları ile teknoloji mağazalarının bölge temsilcisi olabilir. Firmalarda yönetim mekanizması farklı işleyebilir. Pratik bilgiler işbaşında öğrenilebilir. Başvuru sahipleri arasında avantaj kazanabilmeniz, yükseköğretim diplomasıyla mümkündür. Envanter yönetebilmek sayısal becerilere sahip olmayı gerektirir. Sevkiyat takibinin öne çıktığı bir alanda çalışmak hedefleniyorsa Lojistik bölümü aday için idealdir.

Bölge Temsilcisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bölge temsilcisi nasıl olunur sorusu iki farklı şekilde yanıtlanabilir. Akademik eğitim veya iş deneyimiyle müdür olmak mümkündür. Tahsilli adaylar, üretim faaliyetlerinde yöneticilik yapabilir. Ürün kalitesini etkileyen detayların çokluğu, üretimde sıkı denetim ihtiyacı doğurur. Birçok tesisin oluşturduğu bölgelerde kontrol, mühendis personeller tarafından sağlanır. Depolama ve alım satım süreçlerinde ticaret deneyimi gerekir. Üretici firma kalite denetiminde, aracı firma alım satımda, alıcı firma depolama işlerinde donanımlı adaylar ister. Eğitim kurumlarının bölge temsilcisi, iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra özel okullar, tercih aşamasındaki öğrencileri bilgilendirmek için faaliyetler düzenleyebilir. Bölge temsilcisi, organizasyona katılarak kurumun vizyonunu yansıtmalıdır. Pozisyonu ilgilendirebilecek şartlar şöyledir:

 • Temsil edilecek firmada görev yapmış olmak veya firmanın çalışma düzenini bilmek.
 • Sektöre dair üniversite eğitimi almış olmak.
 • Organizasyon becerilerine sahip olmak.
 • Çabuk ve etkili karar verebilmek.
 • Kaliteyi azaltabilecek hataları tanımak.
 • Müşteri memnuniyetine odaklanabilmek.
 • Üst yönetime doğru ve yönlendirici bilgi sağlamak.
 • Gelişime ve geliştirmeye açık olmak.