Kreş Öğretmeni Nedir?

Kreş Öğretmeni Ne Demek?

Kreş öğretmeni, 6 yaş altı çocukların ilgi ve ihtiyaçlarını anlayabilen, kapsamlı pedagojik bilgiye sahip olan öğretmenlerdir. Öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği tüm donanımlara sahip olan meslek profesyoneli, ek olarak erken çocukluk dönemiyle ilgili pedagojik donanıma sahiptir. Kreş öğretmeni, eğitim bilimi açısından donanımlıdır. Ana sınıfına gitmeden önce masal, oyun ve drama gibi aktivitelerle çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine destek olur. Çocukların motor gelişimi ve öz bakım becerilerinin gelişimine katkıda bulunur. Kreş öğretmenleri çocuklara temel kavramları öğretir ve onları okul yaşamına hazırlar.

Kreş Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kreş öğretmenleri çocukların zihnini geliştirmeye yönelik dersler vermelidir. Çocuğu düşünmeye ve hayal kurmaya sevk etmelidir. Küçük yaştaki çocukların soyut kavramları zihinlerinde oturtamadıklarını göz ardı etmeden uygun bir dil ve metotla eğitim vermelidir. Kreş öğretmeninin temel görevleri şunlardır:

  • Çocukların elini makas, kalem gibi materyalleri kullanmaya alıştırarak çocuğun fiziksel ve motor gelişimine katkı sağlamak,
  • Çocukların güveni kazanmaya çalışmak,
  • Çocukların günlük ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamasını sağlamak,
  • Çocuklara zihinsel olduğu kadar bedensel gelişimi sağlamak adına da dersler vermek,
  • Çocukların iyi beslenmesini sağlamak,
  • Çocukların sözel zekasının gelişimine katkı sunmak,
  • Öğrencilerle ilgili rapor hazırlamak ve bu raporları velilerle paylaşmaktır.

Kreş Öğretmeni Olmak İçin Gerekenler

Kreş öğretmeni olarak kariyer planı yapıyorsanız üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren; anaokulu öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği bölümlerinin birinden mezun olmanız gerekir. Lisans derecesinde mezun olduktan sonra anaokulu öğretmenliği yapmak istiyorsanız, KPSS sınav sonucuna göre devlet okullarında görev alabilir veya özel eğitim kurumlarında çalışabilirsiniz.

Kreş Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Lisans eğitimi boyunca Çocuk Edebiyatı, Fiziksel ve Motor Gelişimi, Özel Eğitim, Psikoloji, Sosyoloji, Gelişim Psikolojisi, Oyun ve Oyun Materyalleri gibi dersleri almış olmanız beklenir. Lisans eğitimi sonrası özel alanlarda uzmanlaşmak isterseniz; Masal Terapisi, Oyun Terapisi, Müzik Eğitimi, Yabancı Dil gibi alanlarda sertifika programlarını tamamlayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kreş Öğretmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.