Menajer Nedir?

Menajer Kimdir?

Menajer, birlikte çalıştığı ünlü isimlerin tüm iş süreçlerini yöneten, gerekli hazırlıkların yapılması yönünde süreci takip eden kişileri ifade etmektedir. Gerçekleşecek organizasyon için gerekli olan tüm sürece detaylarıyla beraber hakim olarak, planlamanın eksiksiz olarak yerine getirilmesini sağlamaktadır.

Menajer, temsil ettiği kişinin iş anlaşmalarını yapan, çalıştığı kişinin imajını oluşturan ve bu imajın korunması için gerekli özeni gösteren, basın ile ilişkileri düzenleyen kişidir. Temsil ettiği kişinin tüm organizasyonları ile ilgili detayları takip etmektedir. Çalıştığı ünlünün tanıtım faaliyetleri ile ilgili doğru kararları vermesi konusunda yol göstermekte ve belirleyici rol oynamaktadır. Menajer sanatçının tüm mesleki işlerini yönetmektedir. Sanatçının doğru ve etkili projelerde yer alması için gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Menajerin Görevleri Nedir?

Menajerlerin, birlikte çalıştıkları kişilerin başarılı bir profesyonel yaşam sürmelerini sağlamaları için yapmaları gereken tüm görevler oldukça önem arz etmektedir. Sanatçıların mesleki süreçlerini yöneten menajerlerin belli başlı görevleri şunlardır;

  • Sanatçının doğru projeyi seçmesini sağlamak,
  • Sanatçının katılacağı etkinliklerde gerekli hazırlıkların yapılmasını organize etmek,
  • Sanatçı için doğru imajın oluşturulmasını sağlamak,
  • Sanatçı için doğru iletişim çalışmalarının yapılmasını sağlamak,
  • Sanatçının basın ile ilişkilerini düzgün bir şekilde sürdürmek.

Menajer Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Ülkemizde menajerlik eğitimi veren bir ön lisans ya da lisans eğitimi bulunmamaktadır. Yurt dışında çeşitli sertifika programları mevcuttur; ancak ülkemizde bu tür programlar henüz bulunmamaktadır. Türkiye'de menajer olabilmek eğitimden ziyade usta-çırak ilişkisine dayanmaktadır. Prodüksiyon veya organizasyon şirketlerinde elde edilen sektörel tecrübelerle mesleğe giriş yapmak, oldukça yaygın bir yol olarak görülmektedir.

Menajer İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
3.580 / Aylık
5 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Menajer Mülakatları