RF Planlama Mühendisi Nedir?

Rf Planlama Mühendisi Kimdir?

Rf mühendisi kablosuz telekomünikasyon ağlarının tasarım ve planlamasından sorumlu olan kişidir. Kablosuz donanım, radyo ve cep telefonları gibi radyo dalgalarını alan ya da ileten aygıtlar konusunda uzmanlık kazanmış elektrik mühendislerine Rf planlama mühendisi denir. Kablosuz iletişim sistemlerini bütünüyle tasarlar, uygular ve devamlılığını sağlar.

Rf Planlama Mühendisinin Görevleri Nedir?

Telekomünikasyon, karmaşık aynı zamanda da sürekli gelişen bir teknolojidir. Rf planlama mühendisleri bu teknolojiyi geliştirmek ve sürdürülebilir hale getirmek için birçok sorumluluğa sahiptir. Proje tasarlamaktan müşteri ilişkilerine kadar telekomünikasyonun her aşamasında görev yapabilir. RF planlama mühendisinin görevleri aşağıdaki gibi sıralanır:

  • Ağ kaynaklarının denetimini ve yönetimini gerçekleştirmek,
  • Müşteri ihtiyaçlarına göre telsiz ağı planlaması gereğince standart prosedürleri belirlemek,
  • Tanımlanmış bütün planlama projelerini denetlemek ve yönetmek,
  • Mevcut yayın ekipmanlarını analiz etmek ve iyileştirmek,
  • GSM, WCDMA, LTE gibi ticari şebekeler için kapsama alanı, frekans, kapasite planlama projelerini hazırlamak ve gerçekleştirmek,
  • OSS, OMC, MR, MML verilerini toplamak ve analiz etmek,
  • Sanal fiber ve LTE gibi çeşitli kablosuz teknolojiler için belirlenen mühendislik prensiplerine uygun Rf planlaması yapmak,
  • Uluslararası ya da yerel ortaklara ve Redline satış ekiplerine destek vermek,
  • Müşteriler için teknik destek ve 7/24 çağrı hizmeti sağlamak.

Kimler Rf Mühendisi Olabilir?

Üniversitelerin telekomünikasyon, bilgisayar mühendisliği, elektronik ve elektrik mühendisliği gibi benzer mühendislik bölümlerinden lisans ya da yüksek lisans derecesine sahip olan kişiler gerekli eğitimleri aldıktan ve konusunda yeterli deneyim kazandıktan sonra Rf mühendisi olabilir.

Rf Planlama Mühendisi Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Rf mühendisi olmak isteyen kişiler GSM şebekesi ve BBS (Bilgisayarlı Bilgi Servisi) yazılı eğitimi, GSM-UMTS şebekesi radyo planlaması ve optimizasyonu, satıcı ekipmanı ve yazılımı eğitimi, yeni teknolojiler gibi eğitimleri mutlaka almalıdır.

RF Planlama Mühendisi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
3.670 / Aylık
4 kişinin ortalama maaşıdır.