Satış Müdür Yardımcısı Nedir?

Satış Müdür Yardımcısı Ne Demek?

Satış müdür yardımcısı, satış departmanında yer alan üst yetkililerden biridir. Şirketin kârını artırmaya yönelik pazarlama fırsatlarını araştırır. Müdür ve diğer satış ekibiyle birlikte yeni satış planları üretir. Bu planların uygulamasında da görev alır. Satış müdür yardımcısı görev tanımı, şirketin ilgili olduğu sektöre göre değişiklik gösterebilir. Şirketin operasyon hedeflerini karşılamaya yönelik çalışmaları yürütmeye yardımcı olur. Satış personelinin görev dağılımını yapar. Verimli satış faaliyetlerini gerçekleştirmek için satış müdürüne ve diğer yetkililere yardımcı olur. Satış ekibinin görevlerini değerlendirir. Satış departmanına yeni alınacak kişilerin işe alım süreçlerinde yer alabilir. Satış müdür yardımcısı, terfilerden ve eğitimlerden de sorumlu olabilir.

Satış Müdür Yardımcısı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış müdür yardımcısı ne iş yapar sorusuna şöyle cevap verilebilir; şirketin politikalarına ve hedeflerine ulaşmasında satış müdürüne destek olur. Satış ve pazarlama planları yapar. Satış sözleşmelerini ilgilendiren departmanlarla iletişim kurar. Sipariş edilen ürün veya hizmetlerin zamanında müşteriye teslim edilmesini sağlar. Satışla ilgili; fiyatlandırma, müşteri şikayetleri, teslimat ve envanter takibiyle ilgili konularla ilgilenir. Satış müdür yardımcısı görevleri, sektöre göre farklılaşabilir. Sektörün yer aldığı piyasayı araştırır. Elde ettiği verileri analiz eder. Rakipleri takip etmek de görevleri arasındadır. Satışı artırmaya yönelik yeni planlar yapar. Ücret sözleşmelerini diğer yöneticilerle koordine olarak hazırlar. Fuar gibi organizasyonlara katılarak şirket reklamını yapar. Direkt satış kanallarını kullanarak müşterilere ulaşır. Satış müdürü veya üst yetkililerden gelen emir ve görevleri satış departmanına iletir. Aylık ve yıllık raporların hazırlanmasını sağlar. Müdür yardımcısı sorumlulukları arasında mevcut müşteri portföyünü korumak da yer alır. Sürekliliği sağlamak adına alternatif politikalar üretilmesinde idari yetkililerle birlikte çalışır. Satış müdürüne periyodik satış toplantılarının planlanmasında yardımcı olur. Ekiplerin performans izlemelerini yapar. Yeni müşterilerin şirkete kazandırılmasında aktif rol alır. Ayrıca satış müdür yardımcısı iş verimliliğini artırmak için personellere eğitim verebilir. İşlemlerin kaydedilmesi ve belgelendirilmesini sağlar.

Satış Müdür Yardımcısı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Satış müdür yardımcısı nasıl olunur sorusuna öncelikle, ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir cevabı verilebilir. İşletme gibi İİBF bölümlerinin yanı sıra endüstriyel alanda Makine Mühendisliği gibi Mühendislik Fakültesi bölümleri de bu alanda öne çıkan bölümlerdendir. Bazı pozisyonlar için satış alanına yönelik bir lisansüstü eğitim diplomasına sahip olma şartı istenebilir. Başarılı bir satış müdür yardımcısı olabilmek için resmi eğitimin yanı sıra çeşitli sertifikalara sahip olmak önemlidir. Sonuç odaklı iletişim, personel yönetimi, finansal yönetim ve müşteri memnuniyeti bu pozisyon için önemli kurslardan bazılarıdır. Eğitimler tamamlandıktan sonra yapılan sınavdan başarılı olunursa genelde sertifika elde edilir. Bu sertifikalar alandaki yetkinliği kanıtlamak için önemlidir. Özellikle yurt dışıyla ortak işler yürüten şirketler için İngilizce çok önemlidir. Alanda gelişmek için özellikle iş İngilizcesi kursları tercih edilebilir.

Satış Müdür Yardımcısı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış müdür yardımcısı olmak için öncelikle eğitim ve deneyim şartlarını sağlamak gereklidir. Genellikle satışa yönelik bölümler bu alanda öne çıkar. Ancak mühendislik alanında faaliyet gösteren şirketler için Mühendislik Fakültesi bölümleri de önemlidir. Deneyim de öne çıkan şartlar arasında yer alır. Özellikle satış departmanında görev almış olmak gerekir. İstenen deneyim süresi şirkete veya pozisyona göre değişiklik gösterir. Şirketin ilgili olduğu sektöre yönelik bilgi veya deneyim sahibi olmak da şartlar arasında yer alabilir. Hem yazma hem de konuşma alanında iyi İngilizce bilgisine sahip olmak da genellikle çoğu şirket tarafından talep edilir. Satış departmanında kullanılan programlarla ilgili teorik bilgiye ve uygulama bilgisine sahip olmak da önemlidir. Satış alanıyla ilgili seminer veya konferanslara katılmış olmak, şart olmasa da kişiyi öne çıkaran unsurlardan biridir. Bu şartların yanı sıra başarılı bir satış müdür yardımcısı olabilmek için bazı beceri ve yeteneklere sahip olmak gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

· Hem yazılı hem de sözlü alanda iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. İnsan ilişkilerinde başarılı olması gerekir.

· Çıkabilecek sorunlara karşı yaratıcı çözümler üretebilmelidir. 

. Müşteri ilişkilerinde çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemelidir.

· İyi yönetim ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdır.

· Mantıksal ve analitik düşünebilmelidir.

· Gelişmiş ikna kabiliyetine sahip olması gerekir.

· Şirketin ilgili olduğu sektör konusunda bilgili olmalıdır. Özellikle pazarlama alanına hâkim olması gereklidir.

· Veri analizi yapabilmeli ve rapor yazabilmelidir.

· Şirket prosedürlerini doğru anlamalı ve politikalar doğrultusunda hareket edebilmelidir.

Satış Müdür Yardımcısı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış müdür yardımcısı olarak imalat, toptan satış, elektronik veya otomotiv şirketleri gibi çok çeşitli yerlerde çalışılabilir. Satış müdür yardımcısı işe alım şartlarının başında eğitim ve deneyim gelir. Şirketin ilgili olduğu sektöre yönelik bölümlerden mezun olmak önemlidir. Özellikle satış alanında deneyim sahibi olmak işe alım şartları arasında yer alır. MS Office gibi sık kullanılan programları bilmek gerekir. Yurt içinde veya yurt dışında şubeleri bulunan şirketler, seyahat engeli bulunmaması şartını da belirtebilir. İşe alım süreci genellikle sözlü mülakat ile gerçekleşir. Sözlü mülakat sırasında kişi; satış alanında elde ettiği deneyimleri anlatmalıdır. Aldığı eğitimlerden ve bilinen programlardan bahsedilmelidir. Ayrıca mülakat sırasında şirket tarafından istenen beceri ve yetenekler ön plana çıkarılmalıdır. Özellikle ikna ve iletişim becerilerinin vurgulanması önemlidir. Bu alanda çalışmak isteyenler Kariyer.net’te yer alan satış müdür yardımcısı iş ilanlarına göz atabilirler. Daha sonra kişi kendisine uygun olduğunu düşündüğü ilanlara başvuru yapabilir. Satış müdür yardımcısı maaşları; edinilen deneyim, alınan eğitimler, bilinen programlar, görev tanımı gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazandıkça satış müdürü gibi pozisyonlara terfi edilebilir.