Bankacılık ve Sigortacılık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümündeki taban puanları, kontenjan bilgisi ve başarı sıralamasını bu alanda inceleyebilirsin.

Bankacılık ve Sigortacılık Taban Puanları

2025 YKS verilerine dayanmaktadır. Birden fazla üniversite ve bölüm seçerek karşılaştırabilirsin.

Filtreleri Temizle
Bankacılık ve Sigortacılık
ÜniversitelerBölümlerYıllarPuan Türü

Kontenjan

Taban Puan
Başarı Sırası
İzmir Ekonomi Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
44
357,89129358,57372
350,092361,645
Marmara Üniversitesi - Sosyal Bilimler Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
2560
353,08361339,11554
378,567487,282
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
76
344,17178337,15835
436,565502,080
Yaşar Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
77
343,96213330,23991
438,023558,509
İstanbul Medipol Üniversitesi - Sosyal Bilimler Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
87
340,66866331,84569
461,720544,833
Maltepe Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
44
338,95259323,77575
474,400617,385
İstanbul Medipol ÜniversitesiBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (4 Yıllık)
20252024
EAEA
77
336,47379323,50717
168,545219,255
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa - Sosyal Bilimler Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
30100
336,18556317,82436
495,348676,660
Haliç Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
77
330,79744327,50899
538,515582,546
İstanbul Kültür Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
58
329,48862320,66892
549,641647,749
İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu - İzmir Kavram Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
45
326,78693311,31494
572,831746,816
Bursa Uludağ Üniversitesi - Sosyal Bilimler Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
2565
326,2207311,23346
577,809747,711
Akdeniz Üniversitesi - Sosyal Bilimler Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
3080
326,11274308,66226
578,741777,270
İstanbul Aydın Üniversitesi - Anadolu Bil Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
1613
325,42754318,33758
584,906671,364
Doğuş Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
1212
324,73707314,40232
591,098712,959
İstanbul Beykent Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
88
322,90862317,50711
607,950679,940
İstanbul Gedik Üniversitesi - Gedik Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
76
322,54555317,12598
611,393683,796
İstanbul Gelişim Üniversitesi - İstanbul Gelişim Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
98
321,33772314,39317
622,639713,074
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (Burslu) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
77
320,61852317,64139
629,392678,553
İzmir Demokrasi Üniversitesi - Meslek YüksekokuluBankacılık ve Sigortacılık (İngilizce) (2 Yıllık)
20252024
TYTTYT
2530
320,25718304,53190
632,790826,126

Bankacılık ve Sigortacılık

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü temel anlamda finans, bankacılık ve sigorta işlemlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesini amaçlayan bir programdır. Bu sebeple banka ve sigortacılığın temel ilkelerine hâkim; finans, sigortacılık ve para piyasalarının işleyişi ve mevzuatı...

Detayları Gör

Tercih Motoru

Tercih listeni oluşturmaya başla!

İstediğin şehirdeki üniversiteleri listeleyebilir, taban puanı ve eğitim süresi gibi filtreler ile tercih listeni oluşturabilirsin.

Detayları Gör

İşverenlerin Tercihi

Aradığın cevaplar bu listede!

Hangi üniversite ve bölüm mezunları daha kolay iş buluyor? İşverenlerin tercih ettiği üniversite ve bölümleri senin için bir araya getirdik.

Detayları Gör

Bankacılık ve Sigortacılık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026 Sınavı

Bankacılık ve Sigortacılık taban puanları TYT puan türüyle belirlenir. Puan aralığı üniversiteden üniversiteye 194,71441 ile 357,89129 arasında seyretmektedir. Bu sayfadaki tablo ve sıralama verileri, bir önceki yılın yerleştirme sonuçlarına göre otomatik güncellenir.


Bankacılık ve Sigortacılık Tercih Puanları

Bankacılık ve Sigortacılık taban puanları 2025 verilerine göre şu şekildedir:

  • En yüksek taban puan: İzmir Ekonomi Üniversitesi Burslu (357,89129)
  • En düşük taban puan: Yakın Doğu Üniversitesi %50 İndirimli (194,71441)
  • Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık puanları: 2024'te 261,54866, 2025'te 270,0922
  • Hitit Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık puanları: 2024'te 254,30937, 2025'te 272,395

İki yılın karşılaştırması, puanların yükseliş mi yoksa düşüş mü eğiliminde olduğunu görmek açısından önemlidir; tek yılın verisine dayanmak yerine bu trendi takip etmek tercih kararını sağlamlaştırır.


Bankacılık ve Sigortacılık Başarı Sıralaması

İstanbul Bilgi Üniversitesi Burslu son yerleşen Bankacılık ve Sigortacılık sıralaması, 2025 Bankacılık ve Sigortacılık başarı sıralaması verilerine göre 436.565 olarak kaydedildi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Burslu Bankacılık ve Sigortacılık tavan puanı 2025'te 357,89129, 2024'te ise 358,57372 olarak gerçekleşti. Puan her yıl sınavın genel istatistiklerine göre değişebildiği için, başarı sıralaması adayın Türkiye genelindeki gerçek konumunu daha tutarlı biçimde yansıtır. Tavan ile taban arasındaki fark ise o programa yerleşen öğrencilerin ne kadar geniş bir dilimden geldiğini gösterir.


Bankacılık ve Sigortacılık Tercih Listesi

Bankacılık ve Sigortacılık TYT puan türüyle öğrenci alır. Tercih listesi oluşturulurken Bankacılık ve Sigortacılık taban puanları 2026 verileri ile başarı sıralaması tablolarının birlikte değerlendirilmesi önerilir. Bölümün taban puanları ve başarı sıralamaları; kontenjanlar, yerleşen aday profili ve tercih eğilimlerine bağlı olarak her yıl değişebilmektedir. Bu nedenle tercih listesi hazırlanırken güncel veriler incelenmeli ve adayın başarı sıralamasına uygun üniversiteler önceliklendirilmelidir.


Bankacılık ve Sigortacılık Kontenjanları

Bankacılık ve Sigortacılık kontenjanları 1 ile 2000 aday arasında değişmektedir. İstanbul Esenyurt Üniversitesi %50 İndirimli kontenjanı 25, Dicle Üniversitesi kontenjanı 25 olarak belirlenmiştir. Güncel kontenjan bilgileri tabloda yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bankacılık ve Sigortacılık kaç puan?

2025 yılında Bankacılık ve Sigortacılık en düşük 194,71441 ve en yüksek 357,89129; 2024 yılında ise en düşük 190,58794, en yüksek 358,57372 taban puan aralığında öğrenci almıştır. Bankacılık ve Sigortacılık programlarının taban puanları üniversitenin türüne, kontenjanına ve aday talebine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle tek bir Bankacılık ve Sigortacılık taban puanından söz etmek mümkün değildir....