Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) Bölümü

Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Nedir?

Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü ön lisans programı olup eğitim süresi 2 yıldır. Bu bölümde animasyon, tasarım ve oyun sektörüne nitelikli çalışan kazandırma amaçlanır. Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü nedir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; sanatın ve bilişim teknolojisinin birlikte işlenerek sinema, reklam, oyun, sağlık gibi pek çok alanda çalışan bir disiplindir olarak yanıtlanır. Öğrencilere 2 yıllık eğitim süresi içerisinde görsel efektler, bilgisayar oyun uygulamaları, grafik yapımı, animasyon, tasarım, mobil uygulamalar öğretilir. Genel olarak eğitim pratiğe dayalıdır ve bilgisayar kullanımı ön plandadır. Bilgisayar destekli tasarım bölümünde okumak isteyen adaylarda sanatsal yönün ve bilgisayar diline yatkınlığın olması adaylara avantaj sağlar. Bu doğrultuda yetiştirilen öğrenciler yaratıcılığını ön plana koyabilen ve firmaların ihtiyaç duyduğu donanımlara sahip bireyler olarak iş hayatına adım atarlar.

Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Tasarım yöntemi, modelleme ve animasyon hakkında geniş bilgi verilen bölümün toplam eğitim süresi 2 yıldır. Bilgisayar Destekli Tasarım taban puanları, üniversiteye göre farklılık gösterir. Bilgisayar Destekli Tasarım sıralama bilgisi her sene değişiklik gösterebilir önünde bulundurması gerekir. Yalnızca örgün öğretim olarak eğitim verilen Bilgisayar Destekli Tasarım (2 yıllık taban puanları), bir önceki senenin sınav döneminde bölüme en düşük puanla yerleştirilen adayın puanına eş değerdir. Eğitim durumunu lisansa tamamlamak isteyen kişiler, Dikey Geçiş Sınavı'na girebilir. Geçiş yapılabilecek lisans bölümleri arasında; Görsel İletişim, Animasyon, Çizgi Film ve Animasyon, Grafik Sanatları, Medya ve İletişim, Fotoğraf ve Video, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim, Yeni Medya, Yazılım Mühendisliği, Reklam Tasarımı ve İletişimi Bölümleri bulunur.

Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar destekli tasarım bölümünden mezun olmak için 120 AKTS doldurmak gerekir. Bununla birlikte bazı üniversitelerde yaz stajı uygulaması, bazılarında ise bitirme projesi yer alır. 2 senelik eğitim süresi boyunca öğrencilerin sorumlu olacağı dersler şunlardır:

 • Temel Tasarım,
 • Temel Fotoğraf,
 • Organik Modelleme,
 • Görüntü İşleme Programları,
 • Bilgisayar Destekli Tasarım/Animasyon,
 • Matematik,
 • Görsel Efekt Teknikleri,
 • Baskı Teknikleri,
 • Teknik Resim,
 • 3B Modelleme,
 • Bilgi Teknolojileri,
 • Görsel Tasarım,

Dersleri bulunmaktadır. Genel olarak uygulamalı olarak verilen eğitimlerin isimleri bazı üniversitelerde farklı isimlerle adlandırılmış olsa da ders içerikleri benzerlik taşır. Derslerin tümünü başarıyla geçenler “Bilgisayar Destekli Tasarım Önlisans Diploması” elde eder. Mezun olan kişiler ise “Tasarım Uzmanı”, “Animasyon Uzmanı” gibi unvanlara sahip olurlar.

Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bölüm yaratıcılık ve tasarım odaklı bir ön lisans programıdır. Öğrenciler animasyon, tasarım, grafik ve oyun yapımı, modelleme öğrenerek alanında uzman birey olur. Bilgisayar Destekli Tasarım ne iş yapar sorusu çizim, animasyon yapımı, grafik tasarımı, reklam ve dijital ajanslarda tasarım içeriği hazırlama yapar şeklinde yanıtlanır. Tam zamanlı ya da bağımsız bir çalışma imkanına sahip olan bu kişiler, tasarım ve mimarlık ofislerinde modelleme yapabilir.

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesi ile oyun, animasyon ve tasarım alanlarında yapılan çalışmalar ve projeler sektörlere canlılık kazandırmaktadır. Bu sebeple bilgisayar destekli tasarım iş imkanları da artış gösterir. Genel olarak özel sektörde çalışma sergileyen kişiler reklam ve dijital sosyal medya ajanslarında, televizyon ve film yapım sektöründe, oyun ve animasyon şirketlerinde iş imkanına sahiptir. Bilgisayar destekli tasarım maaş miktarları sektöre göre farklılık gösterebileceği gibi kişilerin yetkinliklerine ve tecrübelerine göre de çeşitlenir. Tasarım uzmanı olarak görev yapabilme olanağı olan bölüm mezunları, farklı alanlarda animasyon ve görsel tasarım uzmanı pozisyonunda da çalışabilir. Kariyerine bu alanda yön vermek isteyen kişiler, Kariyer.net sayfası üzerinden animasyon ve görsel tasarım iş ilanlarına ulaşabilir.

Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) (Uzaktan Öğretim)(Burslu) TYT 7 401,71127 182,993
2
İstinye Üniversitesi Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) (Burslu) TYT 11 361,29239 335,078
3
Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) (Burslu) TYT 5 360,36602 339,600
4
İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) (İÖ)(Burslu) TYT 6 349,98667 394,918
5
İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) (Burslu) TYT 11 345,61128 420,756

Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bilgisayar Destekli Tasarım (MYO) Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

 • 1 Otomotiv
 • 2 Bilişim
 • 3 İnşaat
 • 4 Reklam ve Tanıtım
 • 5 Üretim / Endüstriyel Ürünler

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

 • 1 Tasarım / Grafik
 • 2 Üretim / İmalat
 • 3 AR-GE
 • 4 Bilgi İşlem
 • 5 Satış