Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü Nedir?

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümünde, fabrikalarda ve farklı kuruluşlarda, Endüstri 4.0 sistemine geçiş sürecinde aktif olarak rol alabilecek kişiler yetiştirilir. Bölümde otomasyon sistemleri ve dijital dönüşümler hakkında birçok ders yer almaktadır. Bölümdeki eğitim sürecinde, yapay zeka alanları ve akıllı sistemler ile öğrencilerin tam anlamıyla dijital fabrika teknolojilerini kullanır hale gelmesi hedeflenir. Yaşamın devamı ve gereksinimlerin karşılanması için üretimin aksamadan devam etmesi gerekir. Bu kapsamda, üretim hatlarındaki sistemlerin geliştirilmesi ve üretimdeki verimin artırılması amacıyla Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümünde eğitim verilmektedir.

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Farklı alanlarda üretim yapan tesislere dijital fabrika sistemlerini kuran ve kontrollerini gerçekleştiren elemanların yetiştirildiği bölüm, bir ön lisans programıdır. 2 yıllık program içerisindeki eğitimler, detaylı bir şekilde öğrencilere aktarılarak kısa sürede verimli elemanlar yetiştirilmek hedeflenir. Dijital Fabrika Teknolojileri taban puanları (2 yıllık) her sene üniversitelere ve puan ortalamalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümünde, Endüstri 4.0 sürecine geçiş için yapılması gerekenler teorik ve uygulamalı eğitimler ile anlatılır. Dijital Fabrika Teknolojileri taban puanları haricinde bölümdeki dersler de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bölümde 2 yıl boyunca verilen derslerden bazıları şunlardır:

 • Doğru Akım Devre Analizi
 • Üretim Teknolojileri
 • Algoritma ve Programlama
 • Alternatif Akım Devre Analizi
 • Mikroişlemciler ve Mikrodenetleyiciler
 • Sistem Analizi ve Tasarımı
 • Sensör ve Kamera Teknolojileri
 • Yaratıcı Kodlama
 • Yazılım Bakım Onarım Teknikleri
 • İnsan Bilgisayar Etkileşimi
 • Kurumsal Kaynak Yönetimi

Bölümde bu zorunlu derslerin haricinde seçmeli dersler de yer almaktadır.

Dijital Fabrika Teknolojileri Mezunu Ne İş Yapar?

Bölümü tercih etmek isteyenlerin merak ettiği sorular arasında Dijital Fabrika Teknolojileri ne iş yapar sorusu da yer almaktadır. Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü mezunlarının görev ve sorumlukları geniş kapsamda değerlendirilebilir. Bölümden mezun olan ve sanayi için verimli, etkili bir şekilde otomasyon sistemlerini kullanabilecek kişiler istihdam edilir. Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü mezunları, sanayide ve çeşitli iş yerlerinde dijitalleşen sistemlerin kontrolünü ve kurulumlarını gerçekleştirebilirler. Bölüm mezunları, sistemlerin çok uzaklardan bile kullanılabilecek hale getirilmesinde önemli bir role sahiptir. Akıllı fabrikalar tasarlamak ve üretim hatlarını düzenlemek de mezunların görevleri arasında yer alır.

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü iş imkanları bölümün tercih edilmesinde önemli rol oynar. Pek çok sanayi kuruluşu Endüstri 4.0 programına geçişi hızlandırmayı hedefler. Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü mezunları ilaç endüstrisindeki fabrikalar, otomotiv fabrikaları ve yapı fabrikaları başta olmak üzere birçok farklı sektördeki fabrikada görev alabilir. Dijital Fabrika Teknolojileri maaşları sektöre ve iş yerlerine göre değişkenlik gösterebilir. Maaşlar görev yapılacak kurumun özellikleri, ücret politikasıyla birlikte, adayların niteliklerine de bağlı olarak farklılık gösterir. Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümünden mezun olarak bu alanda kariyer planı yapanlar, Kariyer.net üzerinden otomasyon iş ilanlarını inceleyerek, kendileri için uygun olan ilanlara başvurabilir.