Fizyoterapi Bölümü Bölümü

Fizyoterapi Bölümü Nedir?

Fizyoterapi Bölümü bir ön lisans bölümüdür ve öğrenciler bu bölümde 2 yıl eğitim görmektedir. Fizyoterapi Bölümüne benzer olan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü ise 4 yıllık bir bölümdür. İlgili üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim veren Fizyoterapi Bölümü mezunları sağlık sektöründe çalışmalarını sürdürür. Fizyoterapi ne iş yapar sorusunun cevabı şu şekilde açıklanabilir; kişilerde doğuştan veya herhangi bir nedenden dolayı görülen sağlık sorunlarının tedavi sürecinde Fizyoterapi bölümü mezunları görev alır. “Fizik Tedavi Teknikeri” unvanı ile mezun olan kişiler, fizyoterapistlere ve doktorlara ilgili süreçte yardımcı olur.

Fizyoterapi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Fizyoterapi kaç yıllık sorusunun cevabını verirken bu bölümün üniversitelerin meslek yüksekokulları bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtmek gerekir. Fizyoterapi 2 yıllık bir ön lisans bölümüdür. Teknolojik laboratuvarlarda edindikleri teorik bilgileri staj programı ile pratiğe döken öğrenciler 2 yıl boyunca eğitimini sürdürür. Gereken AKTS sayısına ulaşan öğrenciler bölümden mezun olabilirken, bölümün sunmuş olduğu dikey geçiş olanaklarından da faydalanılabilir. Fizyoterapi bölümünden mezun olan kişiler Dikey Geçiş Sınavı'na girerek üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümlerine geçiş yaparak eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilir.

Fizyoterapi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Fizyoterapi bölümü öğrencileri 2 yıllık eğitim süreçleri boyunca sağlık ve anatomi alanları yoğunlukta olmakla birlikte bilimsel metot ağırlıklı pek çok ders ile karşı karşıya gelmektedir. Fizyoterapi bölümü öğrencileri mesleğe yönelik derslerin yanında temel teorik eğitimler almaktadır. Bu derslerin bir kısmı şunlardır:

  • Kas Sinir Sistemi Anatomisi
  • Biyofizik
  • Fizyoterapi Yöntemleri
  • Kinezyoloji
  • Masaj Teknikleri ve Uygulama
  • Hidroterapi-Balneoterapi
  • Nörolojik Hastalıklarda Fizyoterapi Teknikerliği Yaklaşımları
  • Ortopedik Hastalıklarda Fizyoterapi Teknikerliği Yaklaşımları
  • Romatizmal Hastalıklarda Fizyoterapi Teknikerliği Yaklaşımları
  • Fizyoterapide Ortez-Protez Kullanımı

Bu dersler başta olmak üzere 2 senelik eğitim hayatları boyunca çeşitli alanlardan dersler ile ilgilenen öğrenciler, derslerini başarıyla tamamladıktan sonra mezun olabilir. Öğrencilere aynı zamanda hastalar ile daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olan Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Sağlık Kurumlarında İletişim gibi dersler verilmektedir. Teorik derslerin yanı sıra genellikle ikinci sınıfın ikinci döneminde alınabilen Klinik Uygulama dersi ile staj yapılmaktadır. Mezunlar Fizik Tedavi Teknikeri unvanına sahip olurken dilerlerse eğitimlerini 4 yıllığa tamamlayabilmektedir. Fizyoterapi sıralama puanları ise her eğitim-öğretim döneminde değişmektedir.

Fizyoterapi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Fizyoterapi bölümü mezunlarının yaptıkları işin daha net anlaşılması için fizyoterapi alanına bakmak gerekmektedir. Fizyoterapi, iskelet sisteminde ve kaslarda meydana gelen bozuklukların, sinir sistemi hasarlarının, çeşitli sebeplerden ötürü sinir sisteminde oluşan fonksiyonel bozuklukların giderilmesine veya minimum düzeye indirilmesine yönelik çalışmaları içeren bir bilim dalıdır. Kişilerde doğuştan veya doğum esnasında gelişebilen semptomlara bağlı olarak oluşabilen sağlık sorunlarının tedavisinde de Fizyoterapi mezunları rol oynamaktadır. Herhangi bir kaza, ateşli hastalık, travma gibi olumsuz durumlar neticesinde vücutta oluşan sinir sistemi rahatsızlıkları, kalıcı olması muhtemel sorunlar, fizik tedavi süreci gerektirir. Fizyoterapi mezunları, kişilere özgü egzersiz programları oluşturur, sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak ya da rahatsızlıkların sirayet ettiği bölgelerdeki sorunları en aza indirmek için çalışmalar yürütür. Her geçen gün gelişmekte olan teknolojiden de destek alan Fizyoterapi, kişilerin yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Spor esnasında veya zaman içerisinde oluşabilen bel ağrısı ve fıtığı, boyun ağrısı ve fıtığı, kısmi felç, parmak ve el hasarları, omurilik zedelenmeleri, ezilme, bükülme gibi sağlık sorunlarıyla da Fizyoterapi alanı ilgilenir. Hastaların ilgili şikayetlerinde doktorlar ile birlikte ilerleyen kişiler, oluşan sağlık sorunlarının ışık, ses veya hareket yöntemleri ile giderilmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Fizyoterapi mezunları, çalışma hayatlarına başladıkları zaman doğuştan veya herhangi bir nedenden dolayı oluşan fiziksel sağlık sorunları bulunan kişiler ile ilgilenerek onların hayatlarını daha kaliteli yaşamaları adına çeşitli çalışmalarda bulunur. Onları egzersizlerle yönlendirerek teknolojik cihazlar ve uzmanlar ile iş birliği yaparak hastaların yaşam kalitelerini iyileştirirler.

Fizyoterapi mezunları, uzman doktorların teşhisleri sonrasında hazırlamış oldukları tedavi programını hastaya uygulamak için gerekli aletleri ve cihazları hazırlar. Mezunlar, hastaların fiziksel durumlarını iyileştirmek için doktorların hazırlamış olduğu programa harfiyen uyar. Uzman hekimin hazırlamış olduğu egzersiz programının yanı sıra ortez-protez uygulamalarını, elektroterapi uygulamalarını gerçekleştirir. Günlük yaşamda hastayı rahatlatacak masajlar ve günlük yaşamı kolaylaştıracak mekanik tedaviyi uygulayan fizik tedavi teknikeri yaptıkları her uygulamanın kaydını tutmalıdır. Hastalara fizik tedavi uygulamaları esnasında destek verecek ya da tek başlarına kullanmaları gereken cihazların işlevlerini hastaya ve hasta yakınlarına anlatan teknikerler cihazların her detayını mutlaka bilmelidir. Hastaların işlevini yitirmiş veya bir kısmını yitirmiş uzuvlarının eski haline dönmesi için her türlü desteği sağlayan fizik tedavi teknikerleri, uzman doktorlar ve fizyoterapi uzmanları ile birlikte koordineli biçimde çalışır.

Fizyoterapi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Fizik tedavi teknikeri olarak mezun olan kişilerin iş imkanları ise oldukça geniştir. Hem kamuda hem de özel sektörde iş imkanı bulabilen mezunlar neredeyse tüm sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Kamu kuruluşlarında görev almak isteyen kişiler Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS'ye girerek fizyoterapi atama koşullarını karşılayacak puanı almalıdır. Mezunlar devlete veya özel sektöre bağlı olan hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, üniversite hastanelerinde, özel kliniklerde, huzurevlerinde, kaplıca-termal tesislerde, sağlık turizmine yönelik otellerde, ortez-protez ünitelerinde, spor merkezlerinde çalışabilir. Mezunlar aynı zamanda amatör veya profesyonel spor kulüplerinde de sporculara destek olmak için çalışabilir. Sporcu gelişiminin tam anlamıyla sağlanması, fiziksel sağlık sorunlarının kısa sürede giderilmesi için mezunlar, spor kulüplerinde görev alabilmektedir. Fizyoterapi mezunları evde sağlık hizmeti de hizmet verebilir. Fiziksel bir rahatsızlığı bulunan; bu sebeplerden ötürü ev ortamından çıkamayan ve fizik tedaviye ihtiyaç duyan kişilere evde tedavi uygulayabilirler. Fizyoterapist maaşları pek çok değişkene göre şekillenmektedir. Fizik tedavi teknikerinin çalıştığı kurum ve kişinin deneyimi maaş miktarlarının belirlenmesinde etkilidir. Günümüzde istihdam oranı yüksek alanlardan birisi olan Fizyoterapi bölümü birçok üniversitede yer almaktadır. Fizyoterapi bölümü mezunlarının iş hayatına atılmak için önlerinde pek çok iş alanı bulunmaktadır. Kariyer.net üzerinden bu alandaki iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Fizik tedavi teknikeri iş ilanları seçeneklerinde belirtilen şartları detaylı bir şekilde inceleyerek kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirsiniz.