Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Bölümü

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Nedir?

Gemi ve Yat tasarımı bölümü bir denizcilik programıdır. Deniz araçlarının tasarımını yapabilecek, ileri düzeyde mimari ve endüstriyel tasarım bilgisine sahip, yaratıcı ve çağdaş teknolojiyi kullanarak üretim yapabilecek tasarımcı adaylarını yetiştirmek bölümün temel amacıdır. Gemi ve yat tasarımı bölümü geniş kapsamlı bir bölümdür. Mimarlık, iç mimarlık, endüstri, makine mühendisliği ve tasarım gibi birçok alanı içine alan bir uzmanlık alanıdır. Bölüm, öğrencilerin yeterli bilgi ve beceriye sahip olarak istihdam edilmesine olanak sağlanmaktadır.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Gemi ve yat tasarımı bölümü, eğitim süresi 4 yıl olan bir lisans programıdır. Öğrenciler eğitim süresi boyunca zorunlu olarak üç bölümden oluşan stajlarını tamamlama yükümlülüğüne sahiptir. Her yıl bir ay olmak koşuluyla yapılan stajların birincisi okul stajı, ikincisi ofis stajı, üçüncüsü ise tersane stajıdır. Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin üniversite sınavından bölümün istediği puan yeterliliğini karşılamaları gerekmektedir. Gemi ve yat tasarımı sıralama ölçütü ve taban puanları her sene açıklanmaktadır. Öğrencilerin bölümden mezun olabilmeleri için 240 AKTS’yi başarılı bir şekilde tamamlamaları ve üniversitenin belirttiği mezuniyet koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölüm öğrencileri bölümde yer alan teorik ve uygulamalı dersleri almakla yükümlüdür. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler aşağıdaki dersleri almaktadır:

 • Tasarım İletişim Teknikleri
 • Denizsel Tasarım Stüdyosu
 • Tasarımcılar için Matematik
 • Sanat Tarihi
 • Gemi Teorisi
 • Gemi Geometrisi
 • Endüstriyel Malzeme
 • Ergonomi
 • Denizsel İç Mekan Stüdyosu
 • Denizsel mobilya Stüdyosu
 • Tasarım Ekonomisi
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Tesisat ve Makine Elemanları

Bu derslerin yanı sıra bölüm öğrencileri eğitim süreleri boyunca Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ve Türk Dili derslerini de alırlar. Öğrenciler çeşitli seçmeli dersleri seçerek mezun olabilmeleri için gerekli kredi miktarını tamamlarlar. Bölümden mezun olan öğrencilere gemi ve yat tasarımı lisans derecesi verilmektedir.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olan öğrenciler deniz araçlarının tasarımını gerektiren sektörlerde, tasarım ofislerinde, atölye ve tersane gibi birçok alanda iş imkanına sahiptirler. Ayrıca kendilerine ait yat tasarım ofisi açarak çalışabilirler. Deniz araçlarının tasarımını yapmak ve gemicilik sektöründe çalışan firmalarda tasarımcı olarak çalışmak gemi ve yat tasarımı ne iş yapar sorusuna verilecek en temel yanıttır. Gemi ve yat tasarımı iş imkanları arasında mezunlar için akademik kariyer yapma fırsatı da vardır. Bu bölümden mezun olan adaylar gemi ve yat tasarımı yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek üniversitede öğretim üyesi olarak çalışabilmektedirler. Gemi ve yat tasarımı mühendisi olarak çalışan mezunlar da bulunmaktadır.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Gemi ve yat tasarımı bölümünden mezun olan öğrenciler tasarımcı olarak gemicilik sektöründe çalışan çeşitli firmalarda iş bulma olanağına sahiptirler. Bölümden mezun olan öğrenciler isterlerse askeri birimlerin araştırma ve geliştirme bölümlerinde de çalışabilmektedir. Gemi ve yat tasarımı maaş miktarı çalışılacak firmaya göre değişiklik göstermektedir. Bölümden mezun olan öğrenciler gemi ve yat tasarımcısı olmanın yanı sıra gemi inşa müdürü olarak çeşitli kurum ve kuruşlarda çalışma imkanına sahiptirler. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler Kariyer.net sitesinde yer alan tersanae gemi inşa iş ilanlarını inceleyebilir, kriterlerine uygun olan iş ilanlarına kolayca başvuru yapabilirler.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Maltepe Üniversitesi
Gemi ve Yat Tasarımı (Burslu) (4 Yıllık) SAY 5 343,35415 188.135
2
Maltepe Üniversitesi
Gemi ve Yat Tasarımı (%25 İndirimli) (4 Yıllık) SAY 9 265,85463 427.821
3
Maltepe Üniversitesi
Gemi ve Yat Tasarımı (Ücretli) (4 Yıllık) SAY 16 206,98934 971.566

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bölümü Bulunan İlk 5 Üniversite