İç Mekan Tasarımı Bölümü

İç Mekan Tasarımı Bölümü Nedir?

İç Mekan Tasarımı Bölümü, tasarım yeteneği gelişmiş, bu alana ilgi duyan öğrenciler tarafından tercih edilen, sanat ve teknolojinin teknik çizimlerle birleştirildiği bir ön lisans programıdır. Bu bölümde okuyan öğrencilerin hayal gücü yüksek, yaratıcı ve yaptığı işi standartlara uygun şekilde tamamlayabilecek, sorumluluk sahibi kişiler olması beklenmektedir. Bu bölümde öğrencilere teknoloji ve sanat ile ilgili dersler verilerek teknik çizim ve resimlerle mekan tasarımı yapabilmeleri öğretilir. İç mekan tasarımı nedir sorusu; müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurularak mekanda yapılması gereken değişikliklerin teknik çizimlerle ortaya çıkarılmasıdır, şeklinde cevaplanabilir. İç tasarım günümüzde modern yaşamın gerekliliği haline gelmiştir. İç mekan tasarımı yapan kişiler mekana kendi bilgi ve birikimini yansıtarak, özgün tasarımlarla mekanı olumlu yönde değiştiren kişilerdir. Tasarımcılar çalıştıkları mekanlara hem görsel estetik hem de işlevsellik kazandırmalıdır.

İç Mekan Tasarımı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İç mekan tasarımı kaç yıllık sorusuna, ön lisans programı olduğu için 2 yıllık eğitim verilir, şeklinde cevaplanabilir. Bu alanda eğitim görmek isteyen öğrenciler için pek çok devlet üniversitesi ve özel üniversite seçeneği bulunmaktadır. İç Mekan Tasarımı Bölümünde öğrenim görebilmek için iç mekan tasarımı sıralama değerinde yeterli seviyede olmak gerekmektedir. Bu bölümü bünyesinde bulunduran üniversitelere göre farklılık göstermesine rağmen 4 üzerinden en az 2 not ortalaması alan öğrenciler mezun olmayı başarır. Bazı üniversitelerde bölüm ile ilgili staj yapılması zorunlu tutulmuştur. İç mekan tasarımı 4 yıllık taban puanları bulunmaz çünkü bölümün lisans programı yoktur. Bu alanda lisans programı olarak İç Mimarlık Bölümü bulunur.

İç Mekan Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölüm verdiği eğitimler ile iç tasarım alanında yetkin kişiler yetiştirir. İç mekan tasarım bölümü öğrencilerinin mesleki eğitimi tamamlamaları dışında yetenekli, yaratıcı ve konusu ile ilgili teknolojik yenilikleri takip eden kişiler olması gerekir. Bu bölüm tasarımda kullanılan malzemeleri ve üretim tekniklerini bilen tasarımcılar yetiştirilmesine katkı sağlar. Bu bölümde öğrencilere eğitimi süresince kazandırılan temel bilgileri uygulama olanağı verilerek tasarım konusunda tecrübe kazanmasına yardımcı olunur. İç Mekan Tasarım Bölümünün bulunduğu üniversitelerde verilen dersler farklılık gösterebilir. Bu bölüm bulunan üniversitelerde genel olarak; Tasarım Prensipleri ve Mekan, Mesleki Teknik Resim, Temel Sanat Eğitimi, Perspektif Bilgisi, Mimari Sunum Teknikleri, İç Mekan Tasarımı, Yapı Bilgisi, Tasarım Tarihi, Uygulama Tasarımı, Tasarım Kültürü, İmalat Bilgisi ve Mobilya, Metraj, Maliyet Analizi, Bilgisayar Destekli Çizim, Malzeme Bilgisi, Mesleki Matematik, İç Mimari ve Dekorasyonda Konstrüksiyon, Bilgisayarlı Paket Program, Ahşap Süsleme Tekniği, Döşeme Teknikleri gibi mesleki eğitim verilen dersler işlenmektedir. Bu derslerin dışında Türk Dili, Yabancı Dil; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi alması zorunlu dersler de bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı ile üniversitelerin İç Mimarlık Bölümüne geçiş sağlayarak öğrenimlerini 4 yıla tamamlama imkanı bulunmaktadır.

İç Mekan Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İç mekan tasarımı 2 yıllık eğitimini tamamlayan mezunlar genellikle özel sektörde faaliyet gösteren iç mimarlık firmalarında ve mühendislik firmalarında görev alır. Bu kişiler proje departmanlarında çalışır. İç mekan tasarımı mezunu ne iş yapar sorusuna, tasarım ile ilgili projeler ve teknik çizimler yaparak, yaratıcı kimliği ile mekanı değiştirir, şeklinde cevap verilebilir. Dekorasyon ve mobilya firmalarının tasarım bölümleri de bu bölüm mezunlarına çalışma imkanı tanınan yerlerdir. Diğer yandan çalışılan firmaya bağlı olarak görevler belli ölçüde farklılık gösterebilir. Adayların iş ilanlarında belirtilen görev tanımı içeriğine dikkat etmesi gerekir.

İç Mekan Tasarımı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İç mekan tasarımı iş imkanları, tasarıma verilen önemin artması ve tasarımda teknolojinin kullanılması ile birlikte daha da artmıştır. Teknolojik gelişmelerden yararlanan pek çok fabrika ve dekorasyon firması iç mekan tasarımı mezunlarına ihtiyaç duymaktadır. Mobilya mağazaları ve restorasyonla ilgilenen firmalar da bu bölüm mezunlarının girebileceği iş olanaklarına sahip yerlerdir. Bu iş olanakları dışında maket yapım büroları ve bu gibi sektörlerde yönetici, yönetici asistanı ve kontrolör olarak da işe girmeleri mümkündür. Bölüm mezunları çeşitli kurumların bünyesinde iç mekan tasarımcısı olarak çalışabilecekleri gibi proje bazlı işlerde de çalışabilirler. İç Mekan Tasarımı Bölümünden mezun olan adaylar Kariyer.net ile görsel sunum ve iç mekan tasarım müdürü iş ilanları gibi güncel iş ilanlarına ulaşabilirler. Ayrıca adaylar Kariyer.net'in filtreleme özelliğini kullanarak ilanları il ve ilçe özelinde listeleyebilir. Diğer yandan bu alanda açılan yeni ilanlardan haberdar olmak isteyenler, iş alarmı oluşturma özelliğinden faydalanabilir.

İç Mekan Tasarımı Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Afyon Kocatepe Üniversitesi
İç Mekan Tasarımı 5 40 271,63265 1,266,128
2
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
İç Mekan Tasarımı 5 70 294,49969 950,071
3
Artvin Çoruh Üniversitesi
İç Mekan Tasarımı 5 60 234,92253 1,885,205
4
Batman Üniversitesi
İç Mekan Tasarımı 5 50 264,535 1,375,124
5
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
İç Mekan Tasarımı 5 45 256,94487 1,497,322

İç Mekan Tasarımı Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

İç Mekan Tasarımı Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

İç Mekan Tasarımı Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

  • 1 Dekorasyon & İç Mimarlık
  • 2 Mimarlık
  • 3 İnşaat
  • 4 Mobilya & Aksesuar
  • 5 Tekstil

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

  • 1 Mimarlık
  • 2 Satış
  • 3 Tasarım / Grafik
  • 4 Hizmet
  • 5 Teknikerlik