İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri programı, bölümde okuyan öğrencilere İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında güçlü bir temel sağlamayı ve ileri düzeyde veri analizi yapma becerisine sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlar. Programa katılan öğrenciler; olasılık, istatistiksel analiz, matematik ve bilgisayar bilimleri gibi konularda kapsamlı bilgiye sahip olacak ve bu becerileri çeşitli farklı alanlarda uygulayabileceklerdir. Programın öğrenme çıktıları sayesinde mezunlar ileri düzey veri analizlerini gerçekleştirmek için gerekli becerilere sahip olacaklardır.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü lisans eğitimi vermektedir. Bu nedenle bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır. İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri taban puanları ise her sene değişiklik göstermektedir. Bu bölümde eğitim almak isteyen öğrenciler ÖSYM üniversite sınavı sonucunda sayısal puanları ile tercihlerini gerçekleştirebilir. Tercih sırasında sadece puana değil önceki yıla ait İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri sıralama sonuçlarına da dikkat etmeniz önemlidir.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde verilen dersler aracılığı ile matematiksel ve istatistiksel temellerde derinlemesine bilgi vermek esastır. 4 yıllık eğitim sırasında programlama ve yazılım mühendisliği becerilerini geliştirmek hedeflenir. İstatistik ve bilgisayar bilimleri dersleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Matematik
 • Olasılık
 • Programlamaya Giriş
 • Algoritma Tasarımı
 • İstatistiksel Yazılımlar
 • Sayısal Çözümleme
 • Sayısal Görüntü İşleme
 • Nesneye Yönelik Programlama
 • Yapay Sinir Ağları
 • Regresyon Analizi

Bu bölümü tercih eden öğrencilerin İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri uzmanı olabilmesi için aldıkları dersleri başarı ile tamamlayarak, toplamda 240 AKTS ile mezun olması gerekmektedir. Tercih edilen üniversitelere bağlı olarak bitirme tezi ve staj programı gibi farklı uygulamalar ile de karşılaşılabilir.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Mezunu Ne İş Yapar?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri mezunları ne iş yapar sorusuna; pazarlama, reklam, turizm, hastane işletmeciliği, insan araştırma ve geliştirme sektörleri gibi istatistik ve bilgisayar alanında hizmet sunan tüm firmalarda çalışabilirler cevabı verilebilir. Ayrıca bölüm mezunları, istatistik veya bilgisayar bilimleri dallarında sunulan lisansüstü programlarda akademik çalışmalarına devam etme olanağına da sahiptir. Akademik çalışmalar sonucunda yükseköğretim kurumlarında öğretim üyesi olmak da mümkündür. Bu bölüm istatistik alanında eleman ihtiyacı olan bilgisayar şirketlerinde, yazılım şirketlerinde ve bankalarda istihdam edilmek üzere nitelikli ve donanımlı personel yetiştirir. Bu nedenle İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri maaşları da mezunların hangi alanda çalışmayı tercih ettiklerine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri iş olanakları bu bölümde eğitim almayı düşünen öğrencilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan biridir. Bölümü başarı ile tamamlayan mezunların özel sektörde pek çok alanda çalışabilmesi mümkündür. Özellikle yazılım uzmanı iş ilanlarını değerlendirerek çeşitli şirketlerin bünyesinde çalışabilirler. Ayrıca istatistik alanında ilerlemek isteyen mezunlar da analiz ve raporlama uzmanı olarak görev alabilir. Bunun yanı sıra, bölüm mezunlarının çeşitli devlet kurumlarında kamu personeli olarak da çalışma şansları bulunmaktadır. Kariyer planlarını hangi yönde oluşturmak istediğine karar veren adayların Kariyer.net aracılığıyla istedikleri iş ilanına kolay bir şekilde ulaşmaları mümkündür.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri SAY 50 298,24343 334.388
2
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri SAY 20 304,07052 312.733
3
Doğu Akdeniz Üniversitesi
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (İngilizce) (%50 İndirimli) SAY 7 250,09235 610.003
4
Doğu Akdeniz Üniversitesi
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (İngilizce) (Burslu) SAY 6 299,52832 329.383
5
Doğu Akdeniz Üniversitesi
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (İngilizce) (Ücretli) SAY 7 258,31413 546.023

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

 • 1 Bilişim
 • 2 Bankacılık
 • 3 Yazılım
 • 4 Eğitim
 • 5 İnşaat

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

 • 1 Bilgi İşlem
 • 2 Finans
 • 3 AR-GE
 • 4 Satış
 • 5 Pazarlama