keyboard_arrow_down

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Günümüz eğitim hayatında her okulda rehber öğretmenler bulunmaktadır ve rehber öğretmenler öğrenciler için mevcut problemleri düzeltmek ve iyileştirmeye çalışırlar.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü lisans programıdır ve bölümün amacı mezun olacak öğrencilerin aldıkları bilimsel dersler ile birlikte gelecek hayatlarında karşılaşacakları öğrencilerin problemlerini en etkili ve verimli şekilde çözecek kişiler yetiştirip eğitime fayda sağlamayı amaçlar.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, öğrencilerin sorunlarına karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları içerisinde öğrenci psikolojisi ve gelişimi üzerine bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Gelişim Psikolojisi,
  • Öğrenme Psikolojisi,
  • Öğretim İlke ve Yöntemleri,
  • Okullarda Rehberlik ve Psikolojik Danışma,
  • Fizyolojik Psikoloji,
  • Eğitim Felsefesi,
  • Eğitimde Araştırma Yöntemleri,
  • Kişilik Kuramları,
  • Karakter ve Değer Eğitimi,
  • Davranış Bozuklukları,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan mezun kişilere “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni” unvanı verilmektedir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği bölümü mezunları gelecekte çalışacakları kurumlardaki öğrencilere rehberlik etme, problemlerine çözümler oluşturma ve kişisel gelişimlerine destek olma başlıca görevlerindendir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır.