Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bir lisans programıdır ve bölümün amacı Rusça dilini ve edebiyatını eğitim kurumlarında öğrencilere en iyi ve faydalı şekilde aktarabilecek, öğrencilerin Rus dili ve edebiyatı dersi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, Rusça diline ve edebiyatına karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları boyunca Rus dili ve edebiyatı ve öğretmenlik mesleği hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Okuma,
  • Konuşma,
  • Dinleme Anlama,
  • Gramer,
  • Eski Rus Edebiyatı,
  • Morfoloji,
  • Rusça-Türkçe Çeviri,
  • Sentaks,
  • Rusça Kompozisyon,
  • Sözlü Anlatım,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan mezun kişilere “Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmeni” unvanı verilmektedir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunu kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere Rus dili ve edebiyatı dersini en iyi şekilde öğrencilere öğretebilmektir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitim hayatlarını bitirdikten sonra kamuda iş sahibi olabilmeleri için gerekli sınavlarda başarı göstermeleri istenmektedir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi
Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (4 Yıllık) DİL 5 186,46417 116.339

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bölümü Bulunan İlk 5 Üniversite