Çelik Motor Ticaret A.Ş.

Otomotiv

Sosyal ve Yan Haklar

  • Servis

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.30 - 18.00

Kuruluş Yılı

1960

Çalışan Sayısı

-

Web Site

http://www.celikmotor.com/anasayfa

Adres

-

HakkımızdaÇELİK MOTOR TİCARET A.Ş. KURULUŞ VE FAALİYET BİLGİLERİ


 

Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından olan Çelik Motor, 26 Şubat 1960 tarihinde limited şirket olarak kurulmuş, 7 Mayıs 1969 tarihinde anonim şirket olmuştur.

 

1986 yılında,  Çelik Motor VAZ-LADA firmasıyla distribütörlük anlaşması imzalamış ve 1989-93 yılları arasında Lada’ya üst üste 5 yıl  “En çok Satılan İthal Otomobil” ünvanı kazandırmıştır.

 

2001 tarihi itibariyle Kia marka binek otomobil ve hafif ticari araç modellerinin Türkiye Distribütörü olan Çelik Motor, 45 yıllık bilgi birikimi ve deneyimini Kia’nın yeni yapılanmasında kullanmaya başlamıştır.

 

Çok kısa bir süre içinde Türkiye’de büyük yol alan Kia, 3 yıl içerisinde Türkiye’de en hızlı büyüyen marka olmayı başarmıştır. Kia’nın lokomotif modeli Sorento, 4x4 araçlar içinde 2004 ve 2005 yıllarında açık ara lider, Picanto ise 2005 yılında sınıfının en çok satılan aracı olmuştur. Böylece Çelik Motor, aynı anda iki sınıfta birden birinci olarak otomotiv sektöründe yerli üreticilerin bile yapamadığını başarmıştır.

 

Çelik Motor, 2005 yılından itibaren yenilikçi ve girişimci vizyonu ile yeni tüketici alanlarına açıldı. Şirketin filo kiralama markası Çelik Motor Filo sektörün en önemli oyuncularından biri oldu. 2014 yılında ise, Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli sermayeli kurumsal rent a car markası Garenta sektöre çok iddialı bir giriş yaptı. 2016 yılında tüm kiralama operasyonlarını Garenta çatısı altında birleştiren Çelik Motor; uzun dönem kiralamalarda GarentaPRO, kısa dönem kiralamalarda GarentaDAY markalarıyla sektöre yön veriyor. 

Çelik Motor ayrıca, sektördeki deneyimini dijital platforma da taşıyarak 2013 yılında online 2. el otomobil açık artırma platformu ikinciyeni.com’u kurdu. İkinciyeni.com; yıllık 15.000 adedin üzerinde otomobil satışıyla, otomotiv e-ticaretinde liderliğini sürdürüyor.

Türk otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden Çelik Motor, bünyesinde yer alan markaları ve yeni projeleriyle müşterilerine en yenilikçi ürün ve hizmetleri sunmaya devam edecek.