Genel BilgilerERKUNT SANAYİ A.Ş.

 

1953 yılında kurulan; otomotiv, zirai ve iş makinelerine yönelik gri ve sfero pik parçalarda ham, işlenmiş ve komponent üretim yapabilme kabiliyetine sahip olan Erkunt Sanayi A.Ş. motor bloğu, silindir kafası ve dişli kutusu gibi parçaların üretiminde uzmanlığı ve ileri teknolojisi ile tanınmaktadır.

Çalıştığı firmalarca çözüm ortağı olarak benimsenen Erkunt Sanayi A.Ş. tasarım, döküm, talaşlı imalat ve montaj işlemlerini aynı çatı altında yapabilen dünyadaki nadir firmalardan biridir.

İki vardiyada 60.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip Erkunt Sanayi A.Ş. süreçlerini Yalın 6 Sigma metodolojisiyle yönetmekte ve ISO/TS 16949-ISO 14001-OHSAS 18001 yönetim sistemi gereklerine uygun olarak çalışmalarına devam etmektedir.

1980 yılında gerçekleştirdiği ilk ihracatından bu yana; İngiltere, Almanya, İtalya, Avusturya, Fransa, Finlandiya ve ABD gibi önemli pazarlarda adından övgüyle bahsettiren Erkunt Sanayi A.Ş. Döküm ve Makine Fabrikaları; sektöründe dünyanın dev kuruluşları olan AGCO Group, CAT Group, ZF Group, Same Deutz-Fahr Group,Cummins Group ve MAN gibi firmaların çözüm ortağı haline gelmiştir. Yıllık üretiminin  %75’lik kısmını Otomotiv sektörünün önemli firmalarına ihraç etmektedir.

Üretimini yaptığı tüm parçalarda, mevcut müşterilerinin yanı sıra, döküm parça kullanan diğer şirketlerde de oluşturduğu yüksek kalite algısı, pazarda Erkunt Sanayi A.Ş.’ni rakiplerinden ayıran temel özelliklerden biridir.ERKUNT TRAKTÖR SANAYİİ A.Ş.

Erkunt Traktör,  58 yıllık döküm tecrübesini arkasına alarak Eylül 2003 tarihinde tamamen yerli sermaye ile kurulmuş ve bir yıl gibi kısa süre zarfında, tasarımı tamamen Türk mühendislerce yapılan, Türkiye'nin ilk yerli tasarım traktörünü üretmeye başlamıştır. 2004 yılında Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ nde kurulu fabrikasında 2 model traktör ile üretime başlayan Erkunt, bugün 8 tipte ve 40’ a yakın modelde traktör üretmektedir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaptığı testlerle bir dönüm arazide 0,75 – 1 litre aralığında mazot tükettiğini noter huzurunda ispat eden Erkunt Traktör, sektöründe 3 yıl garanti taahhüt  eden ilk ve tek firmadır.

Erkunt Traktör, Ülke geneline yayılan 141 satış noktası ve 264 yetkili servis ile sektörde yer almakta ve Türkiye genelinde  % 9, bulunduğu iller ve segment bazında ise % 21’ lik pay ile pazar 3. lüğünü sürdürmektedir.

Tüm traktörlerinde Avrupa Birliği Homologasyon Belgesi bulunan Erkunt Traktör, sektöründe bunu başaran ilk firma olma özelliğini taşımaktadır. 2007 yılında ArmaTrac ismiyle ilk kez Bulgaristan’a yapılan ihracat Balkan Ülkeleri, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ile devam etmektedir.
İlklerin firması olan Erkunt,  aldığı kalite Belgeleriyle de bu özelliğini sürdürmüş, TS-ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve 18001 İşçi Sağlığı ve Güvenliği Sistemi, 10002 Müşteri Memnuniyeti Politikası kalite belgelerine sahip en genç traktör üreticisi olmuştur.

 

Devamını Oku Gizle


ÇALIŞMA SAATLERİ

Hafta içi 08.00 - 18.00

KURULUŞ YILI

2004