OYAK - RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.

Otomotiv

Sosyal ve Yan Haklar

  • Servis
  • Yemekhane
  • Özel Sağlık Sigortası
  • Prim
  • Hayat Sigortası

Çalışan Sayısı

Beyaz Yaka : 1000-1499

Mavi Yaka : 4000-4999

Web Site

www.oyak-renault.com.tr

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 07.30 - 17.30

Kuruluş Yılı

1969

Adres

-

Hakkımızda


OYAK - RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.

Bursa'da bulunan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault'nun en yüksek kapasitesine sahip üretim tesislerinden biridir.
Oyak-Renault, Yeni Clio, Clio Sport Tourer, Fluence, Fluence ZE ve Megane hatchback modellerini ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretmekte ve ihraç etmektedir.
 
301.035 m2 'si kapalı olmak üzere 534.530 m2 üzerinde kurulu Üretim Tesislerinde, Karoseri-Montaj, Mekanik-Şasi Fabrikaları ve AR-GE merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 35.000 m2’lik Uluslararası Lojistik Merkezinden ihracat faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.
 
1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları’nda 2012 yıl sonu itibarıyla 6 bin 199 kişi çalışıyor olup aynı yıl cirosu 4,2 milyar dolar, ihracat cirosu ise 3,1 milyar dolar olmuştur. 1998 yılında otomotiv sektörünün ihracat atağına başlamasında büyük pay sahibi olan Oyak-Renault’nun, son on beş yılda ulaştığı toplam ihracat ise 27 milyar doları aşıyor.
 
Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Bursa’nın en büyük Türkiye’nin ise üçüncü büyük şirketi konumunda yer alıyor. 2012 yılında Türkiye’de üretilen her iki otomobilden biri Oyak Renault üretim bantlarından çıktı ihraç edilen otomobillerin ise yarısından fazlası yine aynı bantlarda üretildi.
 
Türkiye’deki 44 yıllık tarihi boyunca Renault ve imalatçıları, ortak çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmalarıyla dikkati çektiler. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi oldu. Eylül 1999'da "sıfır hata" ile ISO 14001 belgesini alan Oyak-Renault, Renault Grubunun tüm fabrikaları gibi çok bilinçli bir çevreci tutum çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor.
 
1990’lı yıllardan günümüze yaşanan önemli kriz dönemlerinde her türlü olumsuz koşula rağmen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti, Türk Otomotiv Sanayi’nde de üretim ve ihracatta liderlik konumunu 16 yıl aralıksız sürdürdü. Önümüzdeki yıllarda da Oyak Renault, mevcut ve yeni araç ve motor projeleriyle üretim ve ihracat performansını geliştirmeye, yatırımlarına, Türk Otomotiv Sanayi’nde öncülüğüne ve Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunmaya devam edecek.