Artan enflasyon ve yaşam maliyeti nedeniyle çalışanlarda asgari ücrete ara zam yapılması beklentisi oluştu. Peki, asgari ücrete 2. zam gelecek mi? 2022 asgari ücret ne kadar olacak?

2022 yılı başlarken asgari ücrete %50,5 oranlık bir zam yapılmış ve asgari ücret 4 bin 253 lira 40 kuruşa yükselmişti. Yıl ortasına yaklaşırken artan yaşam maliyeti nedeniyle asgari ücretli çalışanlarda bir ara zam beklentisi oluştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemeler yapılması üzerine çalıştıklarını belirterek temmuz ayını işaret etti.

2022 asgari ücret ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyon farkının dengelenebilmesi için birtakım çalışmalar yürütüleceğinden bahsetti. Bu açıklama ile 2022 asgari ücret ne kadar olacak? Temmuzda asgari ücrete 2. zam geliyor mu? soruları akıllara gelirken; uzmanlar 6 aylık enflasyon oranını baz alarak asgari ücrette yeni rakamın 5.997 TL olabileceğini öngörüyor.

Asgari ücrete zam sinyali

Milyonlarca çalışan asgari ücrete ara zam olacak mı sorusunun cevabını beklerken, 6 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla ücretlileri biraz daha rahatlatacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında yeni alınacak kararlar merakla bekleniyor.

Kaynaklar: 123