12

Adana Barista İş İlanları

1 şehir seçildi arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Adana Barista İş İlanları

Adana özellikle turistik bir şehir olmasıyla öne çıkar. Şehir ekonomisini oluşturan başlıca sektörler; gıda, tekstil, tarım ve hayvancılık, motor üretimi ve kimyasal madde üretimidir: Bu sektörlerden özellikle turizmin de yaygın olması sebebiyle gıda sektörü öne çıkar. Gıda sektörü bünyesinde içecek imalatı ve servisi de şehir ekonomisi içerisinde önemli bir yer tutar. Pek çok işletmede bu sebeplere bağlı olarak barista alımı gerçekleştirilir. Barista, farklı içecek reçetelerini ve sunumlarını müşteriye sunmak ile görevlidir. Genellikle baristalardan kahve çeşitlerini hazırlamaları beklenir. Özellikle kafelerde sıklıkla barista istihdamı sağlanır. Görev tanımı gereği baristalar yalnızca içecekleri müşteri için hazırlamakla ilgilenirler. Şehir nüfusuna ek olarak turistik anlamda da ziyaretçi kabul eden bir şehir olması sebebiyle Adana’da kafelerin yoğunluğu oldukça fazladır. Şehir içerisinde son derece yaygın olan kafelerde de sıklıkla barista ihtiyacı bulunur. Sen de Adana’da, bu alanda çalışmak istiyorsan Adana barista iş ilanları ve buna benzer alternatifleri inceleyebilir ve kendine en uygun ilana başvurabilirsin. 

Adana’da Barista Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Adana’da baristalık yapabilmek için sahip olunması gereken bazı özellikler bulunur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kahve çeşitleri ve hazırlanma şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak
 • Reçeteye uygun bir şekilde kahve hazırlamak 
 • Müşterilere karşı güler yüzlü olmak 
 • Kuvvetli iletişim becerilerine sahip olmak 
 • Uzun süre ayakta kalmaya dayanıklı olmak
 • Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmek
 • Ekip çalışmasına uyumluluk sağlayabilmek 

Şehir içerisinde oldukça sık şekilde yayınlanan barista ilanlarında sahip olman beklenen kriterlere de yer verilir. Genel olarak bu mesleğin sürdürülebilirliğinin sağlanması için belirtilen özelliklere sahip olma koşulu bulunur. Sen de bu özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsan güncel Adana barista iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsin. Koşullarını kendine uygun bulduğun ilana başvuruda bulunabilirsin.

Adana’da Baristalar Ne İş Yapar?

Baristaların temel görevi müşteri siparişine uygun bir şekilde kahve hazırlamak ve servise hazır hâle getirmektir. Bunun yanı sıra baristaların görevleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Müşterilerin siparişlerine uygun bir şekilde içecek hazırlamak 
 • Müşterileri ürün içeriği ile ilgili olarak bilgilendirmek ve sorularını yanıtlamak 
 • Hazırlanan kahveleri demleme tekniklerine uygun bir şekilde hazırlamak 
 • Ürün stoklarını devamlı olarak yenilemek 
 • Hijyen koşullarına uygun bir şekilde çalışmak 
 • İçecek hazırlarken kullanılan ekipmanların güvenliğini sağlamak ve bu aletlerin bakımlarını gerçekleştirmek
 • Farklı sunum ve demleme tekniklerine hakim olarak hizmet vermek 

Bu görev tanımları haricinde firmalara bağlı olarak temizlik görevi de baristalara verilebilir. Görev tanımlarına uygun olan kişiler için barista iş ilanları Adana içerisinde sıklıkla yayınlanır. kariyer.net üzerinden en güncel ilanlara erişim sağlamak mümkündür. Bu alanda çalışmak istiyorsan Adana barista iş ilanları yeni aramasını gerçekleştirmen yeterlidir. 

Adana barista iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

Adana barista iş ilanlarına başvurabilmek için kariyer.net’ten en güncel ilanları aratman mümkündür. Kariyer.net aracılığıyla ilanlara erişim sağladıktan sonra Adana barita arayanlar tarafından yayınlanan ilanları değerlendirmeye alabilirsin. İlanları çalışma türüne, çalışmak istediğin bölgeye göre filtreleme getirerek de kendine en uygun ilanlara ulaşabilirisn. Bu ilanlar arasında arzu ettiğine başvurabilirsin ve başvurunun onaylanması sonrası Adana’da baristalık yapmaya başlayabilirsin. 

Adana’da barista ihtiyacı bulunur mu?

Adana’da özellikle kafelerin bünyesinde çalışmak üzere baristalara sıklıkla ihtiyaç duyulur. Bu sebeple şehir içerisinde sık sık barista iş ilanları yayınlanır. Globalleşen kahve demleme tekniklerinin Türkiyede’de de yaygınlaşması sonucu baristalara duyulan ihtiyaç artmıştır. Günümüzde özellikle yaygınlaşan espresso tabanlı kahve kültürü sonucunda Adana’da da tıpkı Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu baristalara ihtiyaç duyulur. 

Adana’da baristaların part-time çalışma imkanı bulunur mu?

Adana’da baristalar genel olarak tam zamanlı istihdam ediliyor olsa da bu meslek grubunun part time çalışma seçeneği de olduğu görülür. Firmaya bağlı olarak değişiklik gösterse de part time barista ilanlarına pek çok firma bünyesinde rastlamak mümkündür. Adana içerisinde part time baristalık imkanı bulunduran firmaların ilanlarına erişmek için part time çalışma türüne göre filtreleme yapmak yeterlidir. 

Adana’da barista alımı var mı?

Adana’da tıpkı Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi sıklıkla barista alımı yapılır. Günümüzde farklı demleme teknikleriyle yapılan, espresso bazlı kahvelerin yaygınlaşması, bu kahveleri hazırlayan baristalar için Adana’da da  iş imkanı oluşmasına sebep olmuştur. Adana içerisinde baristalık yapmak istiyorsan, kariyer.net üzerinden ilanları incelemen ve arzu ettiğin ilana başvuruda bulunman yeterlidir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Adana'da barista olarak çalışmak için ne yapmak gerekir?

Adana’da barista olmak için uygulaman gereken bazı adımlar bulunur. Servis personeli olarak görev alacağın bu pozisyonda çalışacağın işletmenin teorik kahve eğitimi ve daha sonra uygulamalı kahve yapımı eğitimlerine katılabilirsin. Bunun dışında ülkemizde eğitimleri verilen barista kurslarından eğitim alıp başarılı olduktan sonra bu pozisyonda görev alabilirsin. Barista olmak için bu işi usta çırak ilişkisi ile tecrübe ile de çalışacağın işletmelerde öğrenme fırsatın bulunur.

Adana'da baristaların görevleri nelerdir?

Adana’da barista pozisyonunda çalışmak istersen bazı görevlerin bulunur. Misafir ihtiyaçlarını keşfederek, kaliteli ve standartlara uygun ürünler hazırlamak ve sunmak, çalıştığın işletmenin prosedürlere uygun olarak misafir siparişlerini almak, kasadaki işlemleri doğru ve eksiksiz yapmak gibi başlıca görevlerin bulunur. Baristalar profesyonel kahve makinaları ile çalışırlar. Bu nedenle bu makinelerin kullanımını ve aynı zamanda temizliğini detaylı bir şekilde bilmen gerekir. Haftalık vardiya çizelgelerine göre hareket etmek, temizlik ve bakım onarım çizelgesini takip etmek gibi işleri de yine baristalar yaparlar.

Adana'da baristalar vardiyalı mı çalışır?

Adana içerisinde yer alan barista iş ilanlarında iş verenler tarafından istenen bazı kriterler bulunur. Yeterli mesleki bilgi ve tecrübenin yanında istenilen bu kriterlerden bir tanesi de esnek çalışma saatlerine ve vardiyalı çalışma sistemine uyum sağlayabilmendir. Bu kriter iş verenler tarafından tercih nedeni sayılan kriterlerdendir. Vardiyalı çalışma sistemi ile akşam çalışman gerekebilir. Genel kriterleri karşılıyor ve bu şekilde çalışmak sana uyuyorsa sen de barista iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin.

Adana'da barista eğitimi nasıl alınır?

Adana içerisinde yer alan barista iş ilanlarında mesleki yeterlilik aranılan kriterlerin başında gelir. Genellikle servis elemanı olarak işe alımı sağlanacak olan kişiler için en az lise mezunu olması son derece önemlidir. Her şehirde bulunan yaşam boyu öğrenme merkezlerinden “barista temel eğitimi” ile alınacak sertifika ve belgeler ile barista unvanı alabilirsin. Bu işte çalışmış olmakta aranılan kriterlerin başında gelir. Sen de bu kriterlere uygunluk sağlıyor ve gerekli sertifikaları meslek yeterliliği olarak almış isen ilgili ilanlara rahatlıkla başvurabilirsin.

notifications İş Alarmı kur