2

Aktüerya Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Aktüerya Uzmanı cancel

Aktüerya Uzmanı İş İlanları

Aktüerya uzmanı, çalıştığı birimde oldukça önemli bir görev icra eder. Kapsamlı bir iş tanımı bulunan bu alanda çalışmak isteyenler için çeşitli olanaklar mevcuttur. Aktüerya uzmanlarına aktif olarak ihtiyaç bulunur. Aktüerya uzmanı olarak çalışabilmek için bu alanda yayınlanan her yeni ilana ulaşman gerekir. Bunun için de sık sık aktüerya uzmanı iş ilanları yeni başlığı altında yayınlananlarına kariyer.net’te göz gezdirmende fayda vardır. Bu yoldan yararlanmak, ilanlarda belirtilen niteliklere, eğitim ve belge şartlarına bakarak kendini şekillendirmeni ve aynı zamanda güncel fırsatları değerlendirmeni sağlayacaktır. İlanları inceleyerek aktüerya uzmanlığı alanında eksik olduğunu düşündüğün bir özelliğin üzerine yoğunlaşabilir ya da sahip olmadığını düşündüğün bir niteliği kazanmaya yönelik aksiyonda bulunabilirsin.

Aktüerya Uzmanı Ne İş Yapar?

Aktüerya uzmanlarının görevleri oldukça geniş ve kapsamlıdır. Sigortacılık tekniğine ilişkin; nüfus, yatırım ve finansman hareketlerinde olasılık ve istatistik teorilerini kullanır. Raporlar ve tablolar oluşturarak ortaya çıkan sonuçları ve kesin hesapları onaylar. Aktüerya uzmanlarının, analitik düşünebilen kişiler olması şarttır. Eğer sen de bu alanda ilerlemek istiyorsan ve gerekli eğitimleri aldıysan, en güncel aktüerya uzmanı iş ilanlarına kariyer.net’ten ulaşarak yayında olan tüm alternatifleri inceleyebilirsin. İlanlar özelinde yapacağın doğru bir araştırma hem iş bulma sürecini hızlandıracak hem de kendin için en doğru olan işi seçmene yardımcı olacaktır.

Aktüerya Uzmanı Olmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Aktüerya uzmanı olarak çalışabilmen için firmaların senden beklediği bazı özelliklere sahip olman gerekir. Bu nitelikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Analitik düşünce yapısı,
  • Bilgisayar kullanımına hâkim olmak,
  • İyi derecede İngilizce bilgisi,
  • Bireysel branşlarda kârlılık ve portföy analiz takibini yapabilme,
  • Takım çalışmasına yatkın olma,
  • İletişim becerilerinin kuvvetli olması,
  • Uzun süreli konsantrasyon becerisi.

Bu gibi özelliklere sahip olan herkes aktüerya uzmanı olarak çalışma imkânı bulabilir. Sen de aktüerya uzmanlığı pozisyonunda ilerlemek istiyorsan aktüerya uzmanı iş ilanları özelinde bir araştırma yaparak kendin için en uygun olan seçeneğe başvuru yapabilirsin.

Aktüerya uzmanı olmak için hangi eğitimlere ve belgelere sahip olmak gerekir?

Bazı meslek gruplarında belli bir eğitim şartı aranır. Aktüerya uzmanı olmak için de aranan bir eğitim şartı vardır. Bu pozisyon için üniversitelerin; matematik, aktüerya, istatistik ya da mühendislik bölümlerinden mezun olman gerekir. Bu eğitimleri aldıktan sonra pek çok şehirde, farklı firmalarda aktüerya uzmanı çalışma imkânı elde edebilirsin. 

Aktüerya uzmanı ihtiyacı var mı?

Türkiye’de farklı bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerin aktüerya uzmanına ihtiyacı vardır. Dolayısıyla çalışma imkânı bulabileceğin iş yelpazesi oldukça geniştir. Aktüerya uzmanı iş ilanları bugün yayınlananlarına bakarak sahip olduğun deneyim ve aldığın eğitim doğrultusunda seçimler yapabilirsin. Kendin için ideal olan iş ilanlarına başvuru yapabilir ve böylelikle aktüerya uzmanı olarak kariyerinde ilerleyebilirsin.

Aktüerya uzmanı olarak uzun dönemli iş bulmak mümkün mü?

Aktüerya uzmanı olarak iş imkânı bulabileceğin şirketlerin çalışma biçimleri farklılık gösterebilir. Aynı zamanda bu iş fırsatları; uzun dönem, tam zamanlı ve yarı zamanlı gibi birbirinden farklı çalışma türlerini de kapsar. Dolayısıyla günümüzde aktüerya uzmanı olarak uzun dönem çalışabileceğin bir iş bulman olasıdır. Kariyer.net’te araştırmalarını bu doğrultuda yaparsan tam zamanlı bir işte aktüerya uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsin.

Aktüerya uzmanı iş ilanlarına nasıl ulaşabilirim?

Aktüerya uzmanı pozisyonunda firmaların eleman arayışlarını belirttiği iş ilanlarına ulaşmak için kariyer.net’i dilediğin zaman ziyaret edebilirsin. Burada aktüerya iş ilanları başlığı altında yayınlanan tüm seçeneklere ulaşarak detaylı bir araştırma yapman mümkün olur. Böylelikle çalışmak istediğin şehir, ilçe ve pozisyon özelinde filtrelemeler yapabilir, yayınlanan bir iş ilanları arasından en beğendiğine özgeçmişini gönderebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Aktüerya uzmanı ne iş yapar?

Aktüerya uzmanı, doğrudan finansal işlerle ve bu finansal işlerin getirebileceği birtakım risklerle ilgilenir. Aktüerya bilimi konusunda eğitimini almış olan aktüerya uzmanları, oluşabilecek riskler ile yakından ilgilenmenin yanı sıra bu risklerin finansal sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde analiz eder. Finansal konularla yakından ilgilenen aktüerya uzmanı, alım satım işlemleri sırasında risk takibi yapar ve yüksek risklerin alınmasını önler. Risk takibinin yanı sıra finansal konularda danışmanlık yapan aktüerya uzmanlarının danışmanlık yaptığı konulara örnek olarak yardım yönetimi gösterilebilir. Bunun yanı sıra finansal konular hakkında değerlendirme yapmak ve rapor hazırlamak gibi işlemler de aktüerya uzmanının iş alanında yer alır.

Aktüerya uzmanının çalışma alanları nerelerdir?

Aktüerya uzmanının çalışma alanları arasında ekonomi ile doğrudan bağlantısı olan sektörler yer alır. Yatırım bankaları, ticari bankalar ve sigorta şirketleri aktüerya uzmanlarının sıklıkla görev aldığı yerlerdir. Bahsedilen finansal hizmet sektörlerinin yanı sıra özel kamu ve sosyal güvenlik kurumları da aktüerya uzmanlarının çalışma alanları arasında yer alır. Genel olarak incelendiğinde, aktüerya uzmanlarının sıklıkla sigorta şirketlerinde görev aldığı görülür. Risk yönetiminin daha iyi hissedildiği sigorta şirketlerinin yanı sıra birçok farklı alanda aktüerya uzmanı olarak görev alabilirsin. Aktüerya uzmanı iş ilanlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir, ilanlar arasından seçimini yaparak oldukça kısa bir sürede başvuru yapabilirsin.

Aktüerya bölümü mezunlarının iş olanakları nelerdir?

Aktüerya bölümü mezunlarının iş olanakları çoğunlukla ekonomi sektörünü kapsar. Aktüerya uzmanı vasfı ile sigorta şirketlerinde, çeşitli bankalarda ve kamu sosyal güvenlik kurumlarında çalışabilirsin. Farklı kurumlarda görev almanın yanı sıra ekonomi ile ilgili konularda danışmanlık yapabilir, aynı zamanda finansal konularda değerlendirme yaparak çeşitli sunular ve raporlar hazırlayabilirsin. Aktüerya mezunu olarak matematik ve istatistik gibi alanlarda kendini geliştirerek daha fazla iş olanağına sahip olabilirsin. Bunun yanı sıra analitik beceri ve sözlü iletişim konusunda gerekli eğitimler alabilir, aktüerya uzmanlığı konusunda kendini geliştirebilirsin. Aktüerya uzmanı iş ilanlarını inceleyebilir, bu doğrultuda çeşitli başvurularda bulunabilirsin.

Aktüerya uzmanı unvanı nasıl alınır?

Aktüerya uzmanı unvanı almak için öncelikle dört yıl eğitim süresi olan Aktüerya Bilimleri bölümünden ya da Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu bünyesinde yer alan Aktüerya bölümünden mezun olma şartı bulunur. Bununla birlikte aktüerlik sınavını başarı ile geçmiş olmak aktüerya uzmanı olmak için gereken en önemli aşamadır. Bahsedilen aşamalar tamamlandığında ilgili kişinin Aktüerlik Yönetmeliği’nde yer alan koşulları yerine getirip getirmediği incelenir. Bu koşulları yerine getiren kişiler imza yetkisine sahip bir aktüerya uzmanı olabilir. Aktüerya uzmanı olarak birçok farklı iş ilanını inceleyerek iş başvurusunda bulunabilirsin.

notifications İş Alarmı kur