Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
26

Bahçıvan İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Bahçıvan cancel
Güral Premier Belek/Antalya
Bahçıvan
Güral Premier Belek/Antalya
Antalya İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Özyer Tur. San. ve Tic. A.Ş.
Bahçe Şefi
Özyer Tur. San. ve Tic. A.Ş.
Antalya İş Yerinde
Tam zamanlı
3 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Bahçıvan İş İlanları

Bahçe ve parklardaki bitkilerin büyümesi ve gelişmesi ile ilgilenen bahçıvanlar, çalıştıkları bahçenin özelliklerine göre farklı sorumluluklar üstlenir. Bahçenin yapısına göre bazen süs bitkileri bazen de sebze ve meyve yetiştiriciliği ile ilgilenirler. Bahçıvan iş ve meslek grupları arasında önemli alanlardan biridir. Bahçıvan iş ilanları, hem müstakil ev ya da site sahipleri hem de büyük alanlara sahip işletmelerin sorumluları tarafından yayınlanır. Bağ, bahçe, sera ve fidanlıklarda çalışan bahçıvanlar, toprağı ekime hazırlarlar, ekim işlemlerini gerçekleştirirler ve bunların yetiştirilmesi aşamasında bakımlarına devam ederler. Ağaç, sebze, fide, çiçek dikme ya da çim ekme gibi işlemleri yapmak olan bahçıvanın genel görevleri toprakla uğraşmaktır. Bahçenin tüm işlerini yapabilme ve iyi bir bahçe ortaya çıkarma becerisine sahip olurlar. Kariyer hayatını bahçıvanlık üzerine kurmak istiyorsan işverenler tarafından yayınlanan ilanlara başvuru yapabilirsin. 

Bahçıvan Ne İş Yapar?

Bahçıvan iş ilanları; bahçesi olan sitelerin yöneticileri, villa sahipleri, işletmelerinde büyük yeşillik alanlara sahip firmalar, çiftlikler ve peyzaj firmaları tarafından yayınlanır. Bu alanlarda toprakların işlenmesi, bitkilerin yetiştirilmesi gibi görevleri yerine getiren bahçıvanlardan beklenen belli başlı görevler şunlardır:

  • Bağ, bahçe, sera ve fidanlıklarda gerekli olacak tohumları, fideleri ve fidanları temin etmen gerekir. 
  • Toprak ekim ve dikime hazır hale gelsin diye gübreleme işlemlerini yapmalı ve toprağı çeşitli ekipmanlarla havalandırman önemlidir.
  • Bitkilerin tipine göre yılın uygun zamanlarında dikim ve ekim işlemlerini gerçekleştirmen gerekir. 
  • Bahçedeki çimleri biçmek, silindirleyip düzeltmek ve zararlılara karşı ilaçlamak da senin görev ve sorumlulukların arasında bulunur. 
  • Mevsimine göre çiçekleri dikip sulamalı, diplerini havalandırmalı ve böceklerden uzak tutulması ile ilgili bakımları yapmak da görevlerin arasında yer alır. 
  • Ağaçların budama zamanlarında dallarını budamalı ve yeni sezona gelişmiş olarak girmelerini sağlaman gerekir. 
  • Sebze ve meyve fidelerini yetiştirmeli, onların verimlerini artıracak şekilde bakımlarını yapman istediğin sonucu almanı sağlar. 
  • Bitkiler için gerekli aşıları yaparak verimlerini artırman bakımını yaptığın alanın sahibini memnun eder.

Bahçıvan iş ilanları İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerdeki işverenler tarafından daha çok verilir. İlanlar genellikle kent peyzajı ile alakalı firmalar tarafından verilir. Bu görevleri yerine getirecek yetkinlikte isen bahçıvanlık ilanlarına başvurabilir ve iyi bir işe sahip olabilirsin. Çalıştığın işletmenin genel prensiplerini gözeterek sorumlu olduğun bahçenin bakımını en iyi şekilde gerçekleştirdiğinde hem çalışma şartların hem de iş tatminin de artar. Yeni bahçıvan iş ilanlarına başvurarak çalışmaya başlayabilirsin. 

Bahçıvan İş İlanlarına Başvurmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Bahçıvan iş ilanları İzmir, Ankara, İstanbul, Antalya gibi büyükşehirler başta olmak üzere tüm şehirlerden yayınlanır. Bahçıvan olmak için temel eğitim seviyesi haricinde herhangi bir mesleki eğitim şartı aranmayabilir. Ancak bahçecilik ile ilgili daha önceden deneyimlerin ve bilgi birikimlerin varsa iş bulma şansın artar. Yine de toprağın verimi ve bitkilerin sağlığı ile ilgili teknik bilgiye sahip olmak sana çok daha fazla şans sağlar. Eğitim haricinde toprakla uğraşmayı sevmek, dinamik olmak ve fiziksel olarak etkin olmak da bahçıvanlık yapmak için gereklidir. Bitkilerin yetiştirilmesi için ve toprağın bakımı için gün içinde ilaçlama, budama, sulama ve daha birçok işlem vardır. Bu görevleri yerine getirebilmek için enerjik olmak ve toprakla uğraşmayı sevmek gerekir. Bağ ve bahçe işleriyle ilgili yakından ilgilenmen önemlidir. 

Bahçıvanlık için Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Bahçıvanlık mesleğine başlamak ve peyzaj ile ilgilenen işletmelerde çalışmak istiyorsan mesleki bir kursa katılman gerekebilir. Özellikle kurumsal firmalar, bu kurslara ve sertifikalara daha çok önem verirler. Yetiştirilen bahçeler, daha fazla teknik bilgi istediği için bazı konulara hakim olmak gerekir. Bahçıvanlık mesleğinde ilerlemek ve iyi bir işe sahip olmak istiyorsan sertifika programları kapsamında verilen eğitimlere katılman ve yeterlilik kazandığını kanıtlaman gerekir. Bitki tanıma, toprak bakımı, besleme ve sulama, tohumdan üretim, dikim, budama ve bağlama, saksı toprakları ve saksıda bitki yetiştirme, vejetatif üretim gibi konularda verilen dersler senin iyi bir bahçıvan olmak için gereklidir. Bahçıvan arayanlar, işe alacakları elemanın bu konuda yeterli olmasını isterler. Peyzaj firmalarında saksıda bitki yetiştirme konusunda yetkinlik önemli iken çiftliklerde üretim, dikim, budama, besleme daha kritiktir. Bu konularda belli bir eğitime sahip olman, sana avantaj kazandırır. 

Bahçıvan iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmelidir?

Güncel bahçıvan iş ilanları için başvuru yapacaksan aranan kriterlere dikkat etmelisin. Aranan eğitim düzeyi, çalışma saatleri ya da tecrübe gibi konuların senin öz geçmişinle uyumlu olması işi alma şansını artırır. Ayrıca çalışacağın yerin ikamet ettiğin veya yaşamak istediğin yere yakın olması da gerekir. Bu hem işe alım yapacaklar için önemlidir hem de senin yaşam kaliteni etkiler.

Bahçıvanlık iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Bahçıvanlık iş ilanlarına başvururken senden özel bir eğitim geçmişi istenmese de mesleki kurslara katılma ve sertifika sahibi olma gerekliliği gerekebilir. Birçok meslek edindirme kursu bahçıvanlık, bitki bakımı, saksı bitkileri yetiştirme ile ilgili eğitimler verdiği için bu yetkinliğe kısa sürede kavuşabilirsin. Ayrıca bahçıvanlık yapmak istiyorsan işe alım yapacak olan firmaların ikamet yerinin işletmeye yakın olmasını isteyebilir. Örneğin; Ankara’da yaşıyorsan Ankara bahçıvan iş ilanları senin için daha hızlı sonuç verecektir. Bu ve benzeri kriterlere uygun olduğunu düşünüyorsan bahçıvanlık iş ilanlarına başvurabilirsin. 

Bahçıvan iş ilanlarına nasıl ulaşılır?

Bahçıvan iş ilanları yeni yayınlara ulaşmak için Kariyer.net’i tercih edebilirsin. Çünkü birçok firma, bahçıvan arayışlarını hızla çözmek ve doğru adaya ulaşmak için ilanlarını Kariyer.net’te yayınlar. Sen de kariyer hayatına adım atmak için öz geçmişini oluşturduktan sonra bahçıvan iş ilanlarını listeleyebilirsin. Yaşadığın yer, çalışma şekli gibi filtrelemeleri kullanarak sana en uygun ilanları daha kısa süre içinde inceleyebilirsin.

Bahçıvan iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Bahçıvan arayan firmalar, aradıkları kişinin dinamik, fiziksel olarak kuvvetli ve bitki yetiştirme konusunda bilgi sahibi olmasını isterler. Bu nedenle aranan kriterlere yaş, eğitim, sertifika gibi şartları ekleyen birçok firma vardır. Gün içerisinde ağır işler yapacak ve yaz-kış dış alanda çalışacak kişilerin buna karşı dayanıklı olması en önemli kriterlerindendir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bahçıvan nasıl olunur?

Bahçıvan olabilmek için özellikle tamamlanması gereken bir eğitim düzeyi yoktur. Ancak kimi kurumsal firmalarda bahçıvan olarak işe girebilmen için çeşitli belgeler istenebilir. Bu belgeler, MEB’e bağlı özel eğitim merkezlerinden veya doğrudan Halk Eğitim Merkezleri’nden alabileceğin yeterlilik düzeyini gösteren eğitim sertifikalarıdır. Bu kurumlardan alacağın eğitimlerde bitkileri tanırsın, hangi bitkiyle nasıl ilgilenilmesi gerektiğini öğrenirsin. Kısacası sulama, budama, dikim gibi meslek için gerekli tüm ayrıntıları görürsün ve mesleği icra edebilmen için gerekli yeterliliği sağlarsın. Sertifikanı edindikten sonra da bahçıvan arayan evlerin, site yönetimlerinin ve iş yerlerinin bahçıvanlık ilanlarına başvurabilirsin.

Bahçıvan sürekli / tam zamanlı iş ilanları nelerdir?

Bahçıvan arayışında olan firmaların sayısı oldukça fazladır. Çünkü peyzaj çalışması, açık hava mekânlarının hoş görünmesini sağladığı için büyük ve kurumsal olan çoğu iş yerinde uygulanır. Bu anlamda bahçıvanlık için sürekli / tam zamanlı iş ilanları, daimi olarak bahçelerin bakımında faaliyet yürütülmesine ihtiyaç duyulan yerler tarafından verilir. Bu ilanlar, doğrudan bahçıvan veya bahçe bakım görevlisi pozisyonlarında verilir. Senden de düzenli olarak bahçe ile ilgilenmek, gerekli dikimleri ve sulamaları yapmak, budama gerektiren bitkileri ilgili zamanlarda budamak gibi işleri yerine getirmeni beklerler.

Bahçıvanlar nerelerde çalışabilir?

Bahçıvanlık iş ilanlarını incelediğin zaman farklı alanlarda çalışma olanağının olduğunu görebilirsin. Çünkü yalnızca evlerin bahçelerinde değil belediyelerin park ve bahçelerinde, şirketlerin ve fabrikaların bahçelerinde, apartman sitelerinin yeşil alanlarında da peyzaj çalışması yapılır. Bu alanlar yalnızca özel sektörde değil kamu kurumlarında da yer alır. Dolayısıyla hem kamu sektörü hem de özel sektör, bahçıvan olarak çalışacak personele ihtiyaç duyar. Genel olarak bitki üretimi ve dikimi, sulama, budama yapılan her yerde bahçıvan olarak çalışabilirsin.

Bahçıvan iş ilanlarına nasıl ulaşılır?

Bahçıvan olarak çalışmak istiyorsan bu alanda verilen iş ilanlarına birkaç adımda kolayca ulaşabilirsin. Bunun için ilk yapman gereken kamuda mı özel sektörde mi çalışmak istediğine karar vermektir. Eğer kamu kurumlarında veya belediyelerde çalışmak istiyorsan kurumların kendi internet sitelerini takip etmen gerekir. Çünkü resmi kurumlar, kendi belirledikleri yönetmelikler doğrultusunda işe alım politikası uygular. Ancak özel sektörde bahçıvanlık pozisyonunda iş arıyorsan Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını incelemen ve kendine uygun iş imkanını bulman daha kolaydır. Bu yerler, aradıkları kriterleri içeren kapsamlı iş ilanlarını Kariyer.net üzerinden yayınlar ve başvurulara açar.