1

Baş Denetçi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Baş Denetçi cancel

Baş Denetçi İş İlanları

Denetim işi sertifikalı bir iştir. Bağımsız, kamu, iç denetçi gibi farklı alanlara ayrılır. Baş denetçi iş ilanları sayfasını incelediğinde birçok firmanın denetçi aradığını görürsün. Firmalar kalite yönetim, bilgi güvenliği gibi sistemlerinin doğru çalıştığını test etmek için kendi içlerinde de periyodik denetimler yaparlar. Bu denetimler genellikle her bölüm için ayrı yapılır. Bu denetimler kendi bünyelerinde yetiştirdikleri ve iç denetçi sertifikasıyla sertifikalandırdıkları çalışanlar tarafından da yapılır. Denetim işi deneyim ve bilgi gerektiren bir iştir. Baş denetçi ekipteki denetçileri denetleyen kişilere verilen unvandır. Kısaca bahsetmek gerekirse işletme, iktisat, mühendislik bölümlerini bitiren ve sektör tecrübesi olan çalışanlar aldıkları baş denetçi eğitimlerini başarıyla tamamlayarak baş denetçi olurlar. Kalite yönetimi ve belgelendirme sistemleri hakkında detaylı bilgiye sahip oldukları gibi ekip içinde de yönlendirme ve ekibe liderlik etme görevlerini de üstlenirler. Baş denetçi iş ilanları sayfasında aranan nitelikler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsin.

Baş Denetçinin Görev ve Sorumlulukları


 

Baş denetçinin görev ve sorumlulukları arasında ilk sırada denetime liderlik ve denetimin verimli geçebilmesi için ekibi doğru yönlendirmesi gelir. Bununla birlikte baş denetçi sayfamız üzerinden pozisyon ile ilgili bilgi alabilirsin. Baş denetçi iş ilanlarında da rastlayabileceğin baş denetçi görev ve sorumluluklarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • Belgelendirme kılavuzunda yer alan bilgilere hakim olmak,
 • Denetim planlarını kalite yönetim sistemi ve ilgili standartları referans alarak yapmak,
 • Firmaları denetim planı hakkında bilgilendirmek,
 • Denetimde açılış konuşmasını yaparak genel olarak nasıl bir denetim olacağı hakkında firmaya bilgi vermek,
 • Planın vaktinde ve eksiksiz tamamlanabilmesi için ekibi koordine etmek,
 • Denetim sırasında firmanın belgelerinin ve işleyiş prosedürlerinin güncelliğinin kontrol edilmesini sağlamak,
 • Denetimin kalite sistemlerine göre yapılmasını sağlamak,
 • Kapanış konuşmasında bulunan uygunsuzluklar hakkında firmayı bilgilendirmek,
 • Uygunsuzluk raporunun hazırlanarak firma ile paylaşılmasını sağlamak,
 • Bulunun uygunsuzlukların kapanması ve takibi için denetim ekibine liderlik etmek,

Yukarıda bahsedilen görevlere baktığında ve baş denetçi iş ilanları sayfasını incelediğinde baş denetçi işinin takip ve deneyim gerektiren bir iş olduğunu görürsün. Baş denetçi denetim yaparken sektör gereklilikleri hakkında da bilgi sahibidir. Dolayısıyla denetim firmanın ilaç, gıda, otomotiv ya da lojistik firması olmasına göre değişir. Baş denetçi iş ilanları üzerinden baş denetçi arayanlar, adaydan deneyimin yanında sektör bilgisi de beklerler.

Baş Denetçinin Çalışabileceği Alanlar


 

Baş denetçinin iş alanı oldukça geniştir. Baş denetçi iş ilanları sayfasını incelediğinde farklı sektörlerin baş denetçi iş ilanı verdiğini görürsün. Adayların sahip olması gereken yönetim sistemi belgeleri firmanın sektörüne göre değişir. Baş denetçi iş ilanları üzerinden başvurarak baş denetçi olduğunda çalışabileceğin alanlar ise şunlardır;

 • Tekstil firmaları,
 • Kimya firmaları,
 • Ambalaj firmaları,
 • Depo ve dağıtım yapan firmalar,
 • Lojistik ve nakliye firmaları,
 • Belgelendirme firmaları,
 • Bağımsız denetim firmaları,
 • Kamu kurumları,

Çalıştığın alanda sistem yöneticisi olarak da adlandırılacağından sertifika aldığın kalite yönetim sistemlerine göre çalıştığın firmanın sistemlerini denetleyerek sürekli iyileştirme adımlarının atılması konusunda firmaya destek olursun. Kalite yönetim sisteminin beklentilerine göre denetim yaparken yapılan sistem güncellemelerini de çalıştığın firmaya adapte etmen beklenir. Baş denetçi iş ilanları üzerinden baş denetçi olarak göreve başladığında diğer denetçileri de yönlendirerek firmanın sürdürülebilir kalitesine, iş sağlığı ve güvenliğinin doğru işlemesine katkı sağlarsın. Denetim sırasındaki bulguları bağlı bulunduğun belgelendirme kuruluşuna da raporlayarak kayıt altına alınmasını ve takip edilmesini sağlarsın. Baş denetçi iş ilanları üzerinden başvuru yaparken çalışmak istediğin firmanın sektörüne de karar vermiş olmanda fayda var.

Baş Denetçinin Alması Gereken Eğitim ve Sertifikalar


 

Baş denetçiliğe kadar yükselmek için uzun ve keyifli bir eğitim süreci ve çalışma deneyimi gerekir. Eğitim olarak iktisat, işletme, ekonomi ve mühendislik gibi bölümlerin birinden mezun olduktan sonra baş denetçi iş ilanları üzerinden bulduğun baş denetçilik işiyle kariyer hayatına denetçi olarak devam etmek isteyebilirsin. Bu durumda sadece akademik alanda aldığın eğitimle kalmayıp yönetim sistemleri ile ilgili de eğitim ve sertifika alman gerekir. Sertifikalar çalıştığın sektöre göre değişir. Bu alanda alabileceğin bazı sertifikalar aşağıdaki gibidir.

 • ISO 9001 Gıda Güvenliği, 14001 Çevre, 45001 İş sağlığı güvenliği entegre yönetim sistemleri sertifikası,
 • ISO 19011 İç tetkikçi sertifikası,
 • Yalın üretim sertifikası,
 • IS 27001 Bilgi güvenliği yönet sistemleri sertifikası,
 • FSSC 22000, ISO 22000 GGYS sertifikası,

Baş denetçi iş ilanları sayfasını incelediğinde de göreceğin gibi baş denetçiden yukarıdaki tüm sertifikaları alması beklenmez. Hangi alanda baş denetçi olmak istiyorsan o alana ait sertifikayı alman yeterli olur. Sertifika almak için eğitimden sonra sınavda başarılı olma şartı aranır. Başarısız olman durumunda 2 sınav hakkın daha vardır. ISO 9001 sertifikasının geçerlilik süresi 3 yıl olduğundan süresi dolmadan tekrar sertifika sınavına girerek geçerli sertifikaya sahip olman önemlidir. 

Baş Denetçi Olabilmek için Aranan Nitelikler

Baş denetçi iş ilanları sayfası üzerinden baş denetçi arayan firmalar, adaylardan firmalarının sürdürülebilir performansına katkı sağlamalarını beklerler. Dolayısıyla genel olarak aranan nitelikler aşağıdaki gibidir.

 • Sektörün istediği akademik eğitimi tamamlamış,
 • Sektörün istediği baş denetçi sertifikalarına sahip,
 • İletişim ve koordinasyon becerisine sahip,
 • Takım çalışmasına uyumlu,
 • Çözüm ve sonuç odaklı,
 • Analitik düşünme becerisine sahip,
 • Disiplinli ve sistematik çalışma alışkanlığı,
 • Zaman yönetimi konusunda başarılı,
 • Seyahat engeli olmayan,

Yukarıda sayılan niteliklere sahip olduğunu düşünüyorsan vakit kaybetmeden baş denetçi iş ilanları üzerinden başvurunu yapabilirsin. Bazı firmalar ayrıca yabancı dil bilgisi de isteyebileceğinden yabancı dil konusunda da kendini geliştirmen artı bir avantaj olacaktır.

Baş Denetçi Maaşları

Baş denetçi maaşları sektöre ve tecrübeye göre değişir. Bununla birlikte birden fazla yönetim sistemine ait baş denetçi sertifikanın olması da alacağın maaşı etkiler. Kendini deneyimin yanında eğitimlerle de desteklemen hem iş bulmanda hem de maaşının ortalama piyasa maaşlarının üzerinde olmasına yardımcı olur. Baş denetçi iş ilanlarını inceleyerek firmaların aradığı nitelikler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, aşağı yukarı ne kadar maaş alabileceğini tahmin edebilirsin. Baş denetçi iş ilanları sayfasını incelerken tüm ilanlara bakabileceğin gibi sadece güncel baş denetçi iş ilanları sayfasını da inceleyerek istediğin ilana başvurabilirsin.

Baş Denetçi İş İlanları Başvurusu

Eğitimin ve niteliklerinin baş denetçi iş ilanları beklentilerini karşıladığını düşünüyorsan Kariyer.net web sitesinde yer alan baş denetçi iş ilanları sayfası üzerinden başvurunu yapabilirsin. Bunun için ilk yapman gereken Kariyer.net’e üye olmak. Sonrasında ise güçlü bir özgeçmiş oluşturarak diğer adımları tamamlayabilirsin. Özgeçmiş oluştururken hem Türkçe hem de İngilizce özgeçmiş oluşturman şansını arttırır. Baş denetçi iş ilanları sayfasını incelerken farklı filtreler kullanabilirsin. Şehre göre filtreleme yapabileceğin gibi sektöre ve departmana göre de filtreleme yapabilirsin. Bunun yanı sıra ilan tarihine göre filtreleme yaparak da iş aramaya devam edebilirsin. Baş denetçi iş ilanları bugün seçeneği gün içinde yayınlanan ilanları gösterir. Başvuru takibini ise başvurduğun firma sayfaları ve Kariyer.net sistem mesajları üzerinden yapabilirsin. Sadece ilk kez yayınlanmış ilanları görmek istersen baş denetçi iş ilanları yeni sekmesi işini görecektir. Seçtiğin ilana başvurmak için “başvur” sekmesini kullanman yeterli. Sonrasında bazı firmaların soruları olabilir. Sorulara da cevap verdikten sonra ön yazı ekleyerek ya da ön yazısı başvurunu tamamlayabilirsin. Başvurunun durumunu takip etmek için sistem mesajlarını, firmaların başvurunu görüntüleyip görüntülemediğini başvurularım sayfasından takip edebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Baş Denetçi iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Baş Denetçi iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Baş Denetçi iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Baş Denetçi iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Baş Denetçi pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Baş Denetçi iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Baş Denetçi iş ilanlarına erişebilirsin.

Baş Denetçi iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Baş Denetçi için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur