11

CNC Plazma Kesim Operatörü İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

CNC Plazma Kesim Operatörü cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

CNC Plazma Kesim Operatörü İş İlanları

CNC plazma kesim operatörleri, metal gibi iletkenliği yüksek maddeleri plazma teknolojisini kullanarak kesme işlemini gerçekleştirirler. CNC plazma kesim operatörleri, çoğunlukla madencilik, ağır sanayi gibi sektörlerde çalışırlar. Büyük bir oranda bağlı bulundukları meslek koluna, çalıştığı firmaya ve iş pozisyonlarına göre farklı görevleri olur. Plazma kesim tekniği ile alüminyum, çelik, sac ve bakır gibi malzemelerin muntazam bir şekilde kesilebilmesini sağar. Hem keskin hem de pürüzsüz bir şekilde kesim yapmayı sağlayan bu teknik, büyük sanayi firmalarından hobi atölyelerine kadar her alanda kullanılır. Eğer sen de CNC plazma kesim operatörü iş ilanları için uygun niteliğe ve deneyime sahip olduğunu düşünüyorsan firmaların açtığı ilanlara başvuru yapabilirsin.

CNC Plazma Kesim Operatörlerinin Görev ve Sorumlulukları

CNC Plazma kesim operatörlerinin üstlenmiş olduğu sorumluluklar iş sahasına göre farklılık gösterse de ortak görevleri de bulunur.

  • Öncelikle CNC plazma kesim tahtasını kurmak ve kesime hazır hale getirmeleri gerekir.
  • Özalitleri okumak ve kesilecek maddelerin ölçülerini belirlemek yine CNC plazma kesim operatörlerinin görevleri arasında yer alır.  
  • Makineyi kesim öncesi, uygun kesme işlemine göre ayarlamaları gerekir. Bunun ardından hazırlanan ürünler hakkında raporlar tutarak ilgili birime aktarmaları istenir.
  • Üretim sırasında gerekli kontrolleri yapmalı ve herhangi bir arıza durumunu rapor ederek firmayı bilgilendirmelidir. 

İş güvenliği kurallarını önemseyerek, firma güvenliğini ve sağlık koşullarını gözetmesi güncel CNC plazma kesim operatörü iş ilanları için başvuracak adaylardan beklenen görev ve sorumluluklarındandır. 

CNC Plazma Kesim Operatöründe Olması Gereken Nitelikler

Sanayinin hemen her alanında CNC plazma kesim operatörleri oldukça önemli bir yer tutar. Ağır sanayiden hobi atölyelerine kadar birçok alanda CNC plazma kesim operatörü istihdam edilir. Bir CNC plazma kesim operatöründen öncelikle kalite bilincine sahip olması beklenir. Üretim ve verimliliğe odaklanarak el göz koordinasyon becerisine yüksek düzeyde hakim olması istenir. Vinç gibi malzeme taşıma aletlerini kullanabilmelidir. Aynı zamanda kesme işleminin düzgün ve hatasız bir şekilde uygulanabilmesi için problem çözme bilgisine sahip olması oldukça önemli bir konudur. Bunun yanı sıra temel bilgisayar bilgisinin var olması da CNC plazma kesim operatörü iş ilanları yeni başvuracak adaylarda aranan nitelikler arasında yer alır. 

CNC plazma kesim operatöründe lisans şartı var mıdır?

CNC plazma kesim operatörleri büyük sanayi kollarında görev aldıkları gibi bazen daha küçük sanayi iş sahalarında da çalışırlar. CNC plazma kesim operatörü arayanlar çoğunlukla başvuracak adayların en az ilkokul mezunu olmasını yeterli bulur. Ancak bazı firmalar bu işte görev alacak kişinin ilgli alanlardan lisans mezunu olmasını tercih eder. Bu da tamamen firmaların insiyatifine kalmış bir durumdur. 

CNC plazma kesim operatörü part time iş olanağı var mıdır?

CNC plazma kesim operatörleri sanayi bölgeleri için vazgeçilmez emekçilerdir. Bu sebepten ötürü özellikle sanayinin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi şehirlerde kolaylıkla istihdam alanı bulunur. Ayrıca birçok sanayi bölgesinde CNC plazma kesim operatörleri için part time olarak iş fırsatları da mevcuttur. Bunun yanı sıra bazı büyük sanayiye dayalı firmalar ise part time olanağına ek olarak proje bazlı şekilde de istihdam sağlar.

CNC plazma kesim operatörü maaşı ne kadar?

CNC plazma kesim operatörlerinin aylık kazancı bulunulan bölgeye, çalıştıkları firmaya göre pek çok konuda değişkenlik gösterir. Aynı zamanda kesim operatörünün mezun olduğu eğitim seviyesi de CNC plazma kesim operatörünün maaşı üzerinde farklılığa sebep olabilir. Kesim operatörünün deneyim ve tecrübe sahibi olması, yeni başlayanlar ile kıyaslandığında farklılık gösterebilir. 

Hangi şehirlerde CNC plazma kesim operatörü istihdam imkanı daha fazladır?

Plazma teknolojisini kullanarak iletken maddelerin pürüzsüz bir biçimde kesilmesini sağlayan CNC plazma kesim operatörleri, sanayi açısından gelişmiş olan şehirlerde daha fazla istihdam imkanı bulur. Bu doğrultuda CNC plazma kesim operatörü iş ilanları Ankara, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Sakarya, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde bulunur. Kariyer.net üzerinden yaşadığın şehirdeki iş ilanlarını listeleyerek başvuruda bulunabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

CNC plazma kesim operatörü görev tanımı nedir?

CNC plazma kesim operatörü, CNC plazma kesim makinesini kullanma ehliyeti olan kişilerdir. Kesim işlemleri, elektronik araçlar ile plazma teknolojisi kullanılarak yapılır. Profesyonel meslek grupları arasında yer alan bu meslekte kişinin kesim makinesini çalıştırma, metal kesimlerini yapabilme ve makinenin ayarlarına hakim olması gerekir. CNC plazma kesim makinesinin çalıştırılması ve doğru gazı kullanarak metal kesme işlemlerinin yerine getirilmesinden sorumlu operatörlerin en az ilköğretim mezunu olması gerekir. Endüstri meslek lisesinin ilgili bölümünden mezunsan ve daha önce plazma kesim makinası kullandıysan bu mesleğe başvurabilirsin.

CNC plazma kesim operatörü iş ilanlarında adaylarda aranan kriterler nelerdir?

Ağır sanayi, madencilik, demir fabrikası gibi yerlerde iş olanağı olan CNC plazma kesim operatörü iş ilanlarında aranan kriterlerin başında tecrübe yer alır. İş sahası, işin tanımını ve aranan nitelikleri belirleyen ana faktör olurken genellikle meslek liselerinden mezun veya plazma kesimini ilgilendiren bölümleri bitirme şartı aranır. Ayrıca erkek adaylarda askerliğin yapılmış olması veya askerlikten muaf şartı olması gerekir. Sen de CNC plazma kesim operatörü olmak istiyorsan, ilgili bölümleri bitirdiysen, sorumluluk sahibi ve takım çalışmasına yatkınsan bu ilanlara başvurabilirsin.

CNC plazma kesim operatörü plazma kesiminde hangi gazı kullanır?

CNC plazma kesim operatörü plazma kesiminde azot, hava, oksijen ve argon-hidrojen gibi endüstriyel gazları kullanabilir. Her gazın kullanım sahası ve etkisi kullanıldığı yere göre değişir. Sen de alüminyum ve paslanmaz çelik kesimi yapmak istiyorsan azot gazını kullanabilirsin. Karbonlu çelik malzeme kesimi yapacaksan en iyi sonucu oksijen gazında elde edersin. Yüksek kaliteli kesim yapmaya olanak tanıyan oksijen gazının sarf ömrü ise oldukça düşüktür. Paslanmaz çelik kesimi yapacaksan ve ürün 6 mm’den daha kalın ise argon-hidrojen gazı tercih edebilirsin. En çok erişilebilen gaz ise hava gazıdır ve birçok atölyede bulunan kompresör barını 5.5’e getirdiğinde bu gazı elde edebilirsin.

CNC plazma kesim operatörü olmak için hangi eğitimleri tamamlamak gerekir?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin meslek liselerinin; makine teknolojisi, bilgisayarlı nümerik kontrol veya endüstriyel otomasyon teknolojileri bölümlerini bitirmiş olması gerekir. Ayrıca CNC plazma kesim operatörü olmak için çeşitli kurslar düzenlenir ve bu kursları başarı ile tamamlayarak mesleği yapabilirsin. Kurslarda yapılan teorik ve performans sınavlarını başarı ile tamamlarsan metal kesim operatörü belgesine sahip olabilirsin ve bu belge ile iş ilanlarına başvurabilirsin. Bunların yanı sıra meslek kurslarında ve plazma kesim tezgahlarında uygulamalı dersler de verilir. İlgili bölümlerden mezun değilsen kursa yazılarak ve başarıyla bitirerek sen de bu mesleği yapabilirsin.

notifications İş Alarmı kur