24

Coğrafya Öğretmeni İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Coğrafya Öğretmeni cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Coğrafya Öğretmeni İş İlanları

Okullarda eğitimi verilen branş dallarından birisi olan coğrafya dersi için öğretmenlik iş ilanları bulunur. Öğretmenler, öğrenciler ile iletişim hâlinde olan ve onların derslerinden ve okuldan gerekli bilgi ve birikimi almasını sağlayan kimselerdir. Coğrafya öğretmeni iş ilanları kategorisinde, bu alanın gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları sıralanır. Coğrafya öğretmenleri; devlet okullarında, özel okullarda ya da özel kurs merkezlerinde çalışabilir. Coğrafya öğretmeni iş ilanları bayan ve bay özelinde incelendiğinde bu alanda çalışan ihtiyacı duyan kurumlara rastlanır. Bu yüzden kariyer.net’in uygun filtreleme seçenekleri sayesinde, coğrafya öğretmeni iş ilanları arasından kendine uygun şehri, çalışma ortamını ve çalışma şeklini kolayca bulabilirsin. 

Coğrafya Öğretmeni Olmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Bazı mesleklerde bilgi ve birikim oldukça önem taşırken bazı mesleklerde ise deneyim öne çıkar. Fakat konu öğretmenlik olduğu zaman her iki birikim de öğrenciler için oldukça önemlidir. Öncelikli olarak öğretmenlikte, pek çok öğrenci ile iletişim kurulduğundan ve bu iletişimi sağlarken aynı zamanda onlara gerekli eğitimin verilmesi gerektiğinden sabır önemli bir unsurdur. Çocukların dersi iyi bir şekilde anlayabilmesi ve verimli geçirebilmesi için öğretmenliğin gerektirdiği bazı özellikler vardır. Bu yöntemler ve özellikler öğretmenlerin, öğrencilerden aldıkları geri bildirime bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Öğretmenlerin, uzmanlık sahibi olduğu alana dair oldukça kültürlü ve bilgili olması önem taşır. Öğrencilerin, ders saatini verimli ve bilgi dolu geçirmesini sağlamak öğretmenin görevidir. Coğrafya öğretmenlerinin, coğrafya bilgisi önemli ölçüde etkilidir. Kalabalık sınıflarda ders işleme olasılığı olan coğrafya öğretmenlerinin sınıfı yönetebiliyor olması gerekir. Yalnızca öğrencilerine karşı değil, aynı zamanda meslektaşlarına yönelik de saygılı ve özverili olması gereken coğrafya öğretmeni iş ilanları yeni ve modern bir anlayış ile hareket etmelidir. Bu sayede çocukların daha iyi bir eğitim alması kaçınılmaz olur. Samsun coğrafya öğretmeni iş ilanları gibi pek çok il çeşitliliği sayesinde bu mesleği yapabilecek özellikleri taşıdığını düşünüyorsan ve gerekli eğitimleri aldıysan başvurunu tamamlayabilirsin. 

Coğrafya Öğretmenlerinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Coğrafya öğretmenlerinin çalışma yeri genel olarak sınıflardır. Sınıflarda öğrenciler sıralarındayken onlar ise tahtada ders anlatır. Genele vurulduğunda çalışma ortamı sınıf olan öğretmenler; devlet okulu, özel okul ya da belirli eğitim kurumlarında çalışabilir. Aynı zamanda öğrencinin yetersiz olduğu derslerden birebir ders almak istemesi hâlinde coğrafya öğretmenleri özel dersler de verebilir. Haftalık her sınıfa eşit saatte ders verme yetkileri olan coğrafya öğretmenleri, aynı zamanda fazladan kurs dersi de yapabilir. Her kurumun farklı çalışma ortamı ve koşulları vardır. Bu çalışma ortamı ve koşulları kariyer.net’in filtreleme seçeneği sayesinde inceleyebilirsin. Coğrafya öğretmeni iş ilanları Ankara ve diğer illerde farklı çalışma ortamları ile ön plana çıkar. 

Coğrafya Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Coğrafya öğretmeninin esas işi öğretmek olsa da vermesi gereken pek çok farklı eğitim de söz konusudur. Yalnızca coğrafyayı değil aynı zamanda yaşamı da öğretmesi gereken öğretmenler büyük bir sorumluluk üstlenir. Aynı zamanda coğrafya öğretmenlerinden beklenen görevler arasında şunlar yer alır:

  • Sınıfın düzeninden ve disiplininden sorumludur.
  • Coğrafya öğretmenlerinin yalnızca öğrencilere karşı değil okula, diğer öğretmenlere ve velilere karşı da bir sorumluluğu vardır. Bu durum, kurumda bulunan her öğretmen için geçerlidir.
  • Coğrafya alanının gerektirdiği bütün bilgileri öğrencilere eksiksiz ve müfredata uygun bir şekilde aktarmak coğrafya öğretmeninin görevleri arasındadır.

Coğrafya öğretmeni iş ilanları bay ve kadın özelinde yayımlanır. Bu ilanlardan kendine en uygun olanına CV’ni göndererek başvurunu tamamlayabilirsin. Coğrafya öğretmeni iş ilanları bugün ve yarının geleceği olan çocukların eğitiminde görev alman için önem taşır. 

Coğrafya öğretmeni iş ilanlarında hangi detaylara dikkat edilmeli?

Coğrafya öğretmeni iş ilanlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalardan en önemlisi iş başvurusu yapacağın ilanın nasıl bir kuruma ait olduğudur. Eğer devlet kurumlarında çalışabilecek yetkiye sahipsen bu alana yönelik bir başvuru yapabilirsin. kariyer.net’in filtreleme seçeneği sayesinde kendine uygun güncel coğrafya öğretmeni iş ilanlarını bulabilirsin. 

Coğrafya öğretmeni olmak için hangi belgelere sahip olmak gerekir?

İş başvurusu yaparken en önemli kriterlerden bir tanesi arama yaptığın pozisyona uygun belgelere sahip olup olmadığındır. Bu belgeler senin istediğin alan için aldığın eğitimi ve bu eğitimi hangi okuldan aldığını gösterir. Özellikle coğrafya öğretmenliği veya coğrafya bölümlerinden alınan lisans diploması ve öğretmen olma yeterliliğine sahip olduğunu kanıtlayan pedagojik formasyon belgesi önemli kriterler arasında bulunur. Eğitim danışmanı olarak çalışmak istediğin firmaya başvuru yaparken CV’nde bu alana ait bir belge bulunmak zorundadır. Aynı zamanda ders verebilmek için ve öğretmen olabilmek için devletin yapmış olduğu bazı sınavlara girmen gerekir. Bu belgelere de sahipsen özgeçmişinde bunları belirtmeyi unutmamalısın. 

Coğrafya öğretmeni iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Coğrafya öğretmenliği belli başlı özelliklere ve kriterlere dayanan bir meslektir. Bu mesleği icra etmek için bazı belgelere ve bir diplomaya ihtiyacın vardır. Bu diplomaya, coğrafya öğretmenliği bölümünün olduğu bir üniversiteyi tamamlayarak sahip olabilirsin. Coğrafya öğretmenliği iş ilanları arasından, kendine uygun kriterlere sahip firmalara başvurunu yapabilirsin. 

Coğrafya öğretmeni iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

Coğrafya öğretmeni iş ilanları İstanbul ve pek çok ilde farklı kurumlarda çalışma imkânı sunar. kariyer.net’te kendine uygun özellikleri, çalışma yerini ve çalışma koşullarını seçerek önüne sana uygun ilanların çıkmasını sağlayabilirsin. Daha sonra ilgilendiğin ilan üzerinden başvuru adımlarını takip ederek özgeçmişini ilgili kuruma gönderip iş başvurunu tamamlayabilirsin. 

Sıkça Sorulan Sorular

Coğrafya öğretmeni olmak için ne yapılmalıdır?

Öğretmenlik yapmak isteyenler için pek çok kurumun iş ilanı şehirlere göre sıralanır. Ülke ve dünya coğrafyası hakkında bilgilerin öğretildiği bir alan olarak coğrafya öğretmenliği yapmanın bazı koşulları var. Sosyal ve Fen Bilimlerinde olduğu üzere coğrafya alanında da öğretmenlik yapabilmen için lisans eğitimini başarıyla tamamlaman gereklidir. Coğrafya öğretmenleri, mezuniyetlerinden sonra farklı iş alanlarında çalışabilir alanlarında yetkinliğe ulaşırlar. Deneyimle birlikte gelişen öğretmenlikte mesleki beceriler işe başlama aşamalarında belirleyici rol oynar.

Coğrafya öğretmenine en çok hangi alanlarda ihtiyaç duyulur?

Sosyal Bilimler Fakültesi mezunlarının çoğu eğitimin yanı sıra pek çok araştırma ve geliştirme alanlarında görev alabilir. Sosyal Bilimlerin bir parçası olan coğrafya öğretmenliğine ağırlıklı olarak eğitim alanında ihtiyaç duyulur. Coğrafya öğretmenleri çalışma prosedürleri farklı olan kurumlarda öğrenciler ile birebir ve grup dersleri yapabilir. Çalışma şekli yarım ve tam zamanlı olarak ayrılabilirken çoğu zaman kuruma bağlı olarak ders programları değişir. İlkokuldan ortaokul ve lise dönemine kadar coğrafya öğretmenlerine gereksinim vardır. Bir coğrafya öğretmeni olarak çeşitli alanlarda verilen ilanlar ile çalışmaya başlayabilirsin.

Coğrafya öğretmeninin özel sektörde iş bulma imkânı var mıdır?

Eğitim kurumları özel ve resmi olmak üzere ikiye ayrılırken ders programlarından öğretmenlere kadar değişikliklere sahiptir. Eğitim kurumlarının öğrenci gruplarına hitaben hazırladığı öğrenim programları ders içerikleri ile beraber değişir. Coğrafya dersleri için öğretmen iş ilanları resmi ve özel kurumlar bünyesinde açılır. Coğrafya öğretmeni olarak özel okul ve kolej kurumlarında başvurabileceğin çeşitli pozisyonlar var. Branş öğretmenliğinin yanı sıra eğitim kurumlarında müdür yardımcılığı iş ilanlarını değerlendirebilirsin. Diğer branşlara benzer şekilde coğrafya öğretmenliği özel sektörde iş bulma imkanı olan meslekler arasında gelir.

Coğrafya öğretmeni olmak için hangi alanlarda eğitim alınmalıdır?

Öğretmenlik yapmak için gerekli eğitimlerin alınması gerekir. Sosyal Bilimler alanlarında öğretmek olmak isteyenlerin mesleğe başlamak için lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekir. Dört yıl süren coğrafya lisans eğitiminin ardından özel ve resmi kurumlarda coğrafya öğretmenliği yapmak mümkündür. Bazı coğrafya öğretmeni iş ilanlarında kadro ihtiyacına istinaden yüksek öğrenim istenebilir. Doktora ve yüksek lisans gibi lisansüstü eğitimler, coğrafya öğretmenleri için meslek geliştirici adımlardandır.

notifications İş Alarmı kur