Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
8

Coğrafya Öğretmeni İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearch


search
Coğrafya Öğretmeni İş İlanları

Coğrafya öğretmenliği, branş öğretmenliğinin bir dalıdır. İş ilanları hakkında bilgi vermeden önce, ‘’coğrafya öğretmeni nasıl olunur?’’ konusunu inceleyelim. Bu alanda kariyer yapmak isteyen adayların, Üniversite sınavında sözel puanlarının yüksek olması gerekir. Eğitim Fakülteleri’nden mezun olan adaylar, devlette çalışmak istiyorlarsa KPSS sınavına girip yeterli puanı almalıdır. Devletin açacağı kadro sayısına göre öğretmen alımı yapılır. Yeterli puanı alan adaylar, mülakat için davet edilirler. Mülakatlarda başarılı olan aday, açık kadro doğrultusunda, zorunlu hizmetini yapmak üzere görevlendirilir. ‘’KPSS coğrafya öğretmeni aranıyor.’’ Olarak ilan araştırması yapabilirler. Aday, eğer Üniversite’de Coğrafya Bölümünü bitirmişse, ek olarak formasyon dersleri de almış olmalıdır. Devlet yerine özel okullar veya etüt merkezlerinde çalışmak isteyen adaylar, eğitimlerini tamamladıktan sonra, Kariyer.net Coğrafya öğretmeni iş ilanları sayfasını inceleyip başvuru yapabilirler.

Coğrafya öğretmeni için iş ilanları nerelerde vardır?

Esasında, okulların olduğu her yerde öğretmen arayışı da vardır. Önemli olan, adayın branşıyla ilgili bölümlere doğru zamanda ve profesyonel hazırlanmış CV’siyle başvuru yapmasıdır. İzmir’de çalışmak isteyen biri, ‘coğrafya öğretmeni iş ilanları İzmir’ olarak araştırma yaparken, Antalya’da çalışmak isteyen biri ‘coğrafya öğretmeni iş ilanları Antalya’ olarak inceleme yapar. Adana bölgesinde de çok sayıda iş ilanı vardır. Adana, coğrafya öğretmeni iş ilanları açısından değerlendirildiğinde yoğunluğa sahip illerden biridir.

Coğrafya öğretmeni olarak iş başvuru nasıl yapılır?

Coğrafya öğretmeni olarak iş başvurusu yapmak isteyen adaylar, Kariyer.net üzerinden birkaç adımda profesyonel özgeçmişlerini oluşturup, başvuru yapabilirler. Kariyer.net, yıllardan beri ‘’iş arıyorum.’’ Diyen pek çok adayın iş bulmasına aracılık etmiştir. Bilindiği gibi pek çok firma, profesyonel şekilde hazırlanmış olan CV’leri dikkate almaktadır. Kariyer.net ile hiçbir grafik tasarım programı öğrenmenize gerek kalmadan profesyonel özgeçmişinizi oluşturup, başvuru yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Coğrafya öğretmeni olmak için ne yapılmalıdır?

Öğretmenlik yapmak isteyenler için pek çok kurumun iş ilanı şehirlere göre sıralanır. Ülke ve dünya coğrafyası hakkında bilgilerin öğretildiği bir alan olarak coğrafya öğretmenliği yapmanın bazı koşulları var. Sosyal ve Fen Bilimlerinde olduğu üzere coğrafya alanında da öğretmenlik yapabilmen için lisans eğitimini başarıyla tamamlaman gereklidir. Coğrafya öğretmenleri, mezuniyetlerinden sonra farklı iş alanlarında çalışabilir alanlarında yetkinliğe ulaşırlar. Deneyimle birlikte gelişen öğretmenlikte mesleki beceriler işe başlama aşamalarında belirleyici rol oynar.

Coğrafya öğretmenine en çok hangi alanlarda ihtiyaç duyulur?

Sosyal Bilimler Fakültesi mezunlarının çoğu eğitimin yanı sıra pek çok araştırma ve geliştirme alanlarında görev alabilir. Sosyal Bilimlerin bir parçası olan coğrafya öğretmenliğine ağırlıklı olarak eğitim alanında ihtiyaç duyulur. Coğrafya öğretmenleri çalışma prosedürleri farklı olan kurumlarda öğrenciler ile birebir ve grup dersleri yapabilir. Çalışma şekli yarım ve tam zamanlı olarak ayrılabilirken çoğu zaman kuruma bağlı olarak ders programları değişir. İlkokuldan ortaokul ve lise dönemine kadar coğrafya öğretmenlerine gereksinim vardır. Bir coğrafya öğretmeni olarak çeşitli alanlarda verilen ilanlar ile çalışmaya başlayabilirsin.

Coğrafya öğretmeninin özel sektörde iş bulma imkânı var mıdır?

Eğitim kurumları özel ve resmi olmak üzere ikiye ayrılırken ders programlarından öğretmenlere kadar değişikliklere sahiptir. Eğitim kurumlarının öğrenci gruplarına hitaben hazırladığı öğrenim programları ders içerikleri ile beraber değişir. Coğrafya dersleri için öğretmen iş ilanları resmi ve özel kurumlar bünyesinde açılır. Coğrafya öğretmeni olarak özel okul ve kolej kurumlarında başvurabileceğin çeşitli pozisyonlar var. Branş öğretmenliğinin yanı sıra eğitim kurumlarında müdür yardımcılığı iş ilanlarını değerlendirebilirsin. Diğer branşlara benzer şekilde coğrafya öğretmenliği özel sektörde iş bulma imkanı olan meslekler arasında gelir.

Coğrafya öğretmeni olmak için hangi alanlarda eğitim alınmalıdır?

Öğretmenlik yapmak için gerekli eğitimlerin alınması gerekir. Sosyal Bilimler alanlarında öğretmek olmak isteyenlerin mesleğe başlamak için lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekir. Dört yıl süren coğrafya lisans eğitiminin ardından özel ve resmi kurumlarda coğrafya öğretmenliği yapmak mümkündür. Bazı coğrafya öğretmeni iş ilanlarında kadro ihtiyacına istinaden yüksek öğrenim istenebilir. Doktora ve yüksek lisans gibi lisansüstü eğitimler, coğrafya öğretmenleri için meslek geliştirici adımlardandır.