9

Desinatör İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Desinatör İş İlanları

Desinatörler, Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olan ve gelişmeye devam eden tekstil sektörünün önemli bir iş kolunu oluşturur. Tekstil sektörünün yanı sıra endüstriyel tasarım, mühendislik ve mimarlık gibi sektörlerde de önemli bir pozisyonu oluşturur. İşverenler tarafından yayınlanan desinatör iş ilanları, artan iş yoğunluğu ve tekstil sektörünün canlanması ile birlikte artış gösterir. Tekstil sektöründeki bu canlanma, sektördeki tüm iş kolları için eleman ihtiyacını arttırmıştır. Bu artış, nitelikli personel ihtiyacı ve yetenekli ekip üyesi arayışını da doğurur. Desinatör arayan firmalar da bu sektör içerisindeki artan talebi karşılamak için iş ilanlarını oluşturur. Nitelikli ve kalifiye personel ihtiyacının yanı sıra işi bilen, eğitimli ve güvenilir personeller de tercih edilir. Uzun süreli çalışacak olan personel arayışı ise desinatör ilanları için önemli bir kriter olarak öne çıkar. 

Desinatörler Ne İş Yapar?

Desinatör, kelime kökeni olarak Fransızca tasarımcı anlamına gelir. Desinatör, desen tasarımcılığı yapan kimselere denir. Desen tasarımının kendi içerisinde çeşitli alanları bulunur. Bunlara örnek olarak örme, dokuma, kumaş, brode, halı ve taş desinatörlüğü sıralanabilir. Desinatörler, bu belirtilen alanlarda çalışır. Yaptıkları işi kısaca anlatmak gerekirse;

  • Gelen talepler doğrultusunda verilen siparişler için desen tasarımları yapılır. Bu tasarımlar, genellikle bilgisayar programları kullanılarak uygulanır. Desinatör arayanlar, bu talepler doğrultusunda çalışabilecek personeller arar. Bu personellerin yeterli kalifiye ve eğitimde olması önemli bir durumdur. Desinatör iş arayanların, ilanlarda bu özelliklere dikkat etmesi gerekir. 
  • Desinatörler, istenilen tasarımları yaparken çeşitli grafik ve tasarım programlarını kullanır. Bu grafik ve tasarım programlarını kullanmak için eğitim almak gerekir. Desinatör olmak için üniversitelerin moda tasarım bölümlerini tercih edebilirsin. Bu bölümlerden mezun olman durumunda iş arama sürecin olumlu şekilde değişim gösterir. Üniversite programlarının haricinde, düzenlenen çeşitli eğitim kurslarına da katılarak bu konuda kendini geliştirebilir ve iş bulmanı kolaylaştırabilirsin. 
  • Tekstil sektöründe yoğun bir iş imkanı olsa da desinatörler, endüstriyel tasarım ve mimarlık gib farklı alanlarda da çalışma imkânı bulur. Bu farklı çalışma alanlarıyla birlikte desinatörlerin; müşteri ilişkilerini düzenlemek, müşterinin talepleri doğrultusunda hazırlık yapmak, yapılan hazırlıkları, çizimleri ve tasarımları müşterilere sunarak bilgi akışını sağlamak, kullandıkları yöntem ve araçlara hakim olmak, kullanılan malzemeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve çalıştığı ekip ile uyum içerisinde hareket ederek tüm süreçlere hâkim olmak gibi görev ve sorumlulukları bulunur.

Desinatör Olmak için Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Desinatör olmak için birkaç yol bulunur. Bunlardan en önemlisi ve temel olanı bu alanda eğitim veren mesleki ve teknik liseler ile üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Moda tasarımı, grafik tasarım ve güzel sanatlar başlıca bölümlerdir. Tüm ilanlarda eğitim şartı aranmamakla birlikte bu iş için sektörün içerisinde yetişmiş işi bilen kişiler de tercih edilir. İlanlarda aranılan şartlar arasında; eğitim, deneyim, program kullanabilme, renk ayrımı yapabilen, çizim yapabilme ve sorumluluk sahibi olma gibi kriterler bulunur. Bu alanda kendini geliştirmek istiyorsan etkili kurumlar tarafından sunulan eğitimlere de katılabilirsin. Güncel desinatör iş ilanları, bu kriterler doğrultusunda kariyer.net’te düzenli olarak yayınlanır.

Desinatör İş İlanlarına Başvururken Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

İşverenler tarafından yayınlanan iş ilanları, çeşitli kriterler ve öncelikler gösterir. Kurs veya başka eğitim kurumlarından alınan eğitimlere öncelik veren ilanları deneyebilirsin. Desinatör iş ilanları bugün kategorisinde istihdam sunmayı amaçlayan işverenler, bünyesinde çalıştırmak istediği kişilerden bazı programları bilmesini talep eder. Bunlar; tasarım programları, çizim programları ve diğer düzenleme programları ile temel bilgisayar programlarıdır. Bu programları kullanmak için çeşitli eğitimler alabilirsin. Böylece desinatör iş ilanları yeni kategorisine, aldığın eğitimlerle başvuru yapman kolaylaşır. Bunun yanı sıra bazı kurumlar tecrübeli kişilerle çalışmak isteyebilir. Bu noktada başvuracağın ilanda böyle bir kriterin var olup olmadığını dikkate alman gerekir. 

Desinatör olmak için ne yapmak gerekir?

Desinatör yani desen tasarımcısı olmak için öncelikle bu işin eğitimini almalısın. Mesleki ve teknik eğitim veren liseler, ön lisans ve lisans programı seviyesinde üniversiteler ve güzel sanatlar fakültelerinde yer alan tasarım programlarını tercih edebilirsin. Tasarım ve alt dalları konusunda eğitim veren çeşitli kurslara katılarak sertifika alabilirsin. Teknoloji ve diğer konularda kendini geliştirmelisin. Tasarım ve teknoloji birbirinin ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. Yazılım ve donanın anlamında da bilgi sahibi olman gerekir. Bu sayede güncel programları kullanarak tasarımlarını daha kaliteli bir şekilde üretebilirsin.

Desinatör iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır?

İş ilanlarına başvuru yapılırken işverenler tarafından belirtilen kriterlere öncelikli olarak dikkat edilmelidir. Başvuru yapacağın kurumun lokasyon olarak nerede olduğunu da iyi incelemen gerekir. Örneğin; İstanbul’da bir iş ilanı arıyorsan desinatör iş ilanları İstanbul şeklinde arama yapmalısın. kariyer.net’in gelişmiş filtreleme seçenekleri bu anlamda oldukça işine yarar.  

Desinatör iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Desinatör alanında yayınlanan ilanlara, bu alanda çalışmak istiyorsan sen de başvurabilirsin. Ancak bu alanda eğitimi ve deneyimi olan kişilerin iş bulma şansı, tecrübesi olmayan kişilere göre daha fazla olur. Firmaların yayınladığı ilanların detayında yer alan deneyim ve eğitim kriterleri senin için uygunsa, başvurunu hemen gerçekleştirebilirsin.

Desinatör olarak hangi şehirlerde iş bulabilirim?

Desinatör iş ilanları yayınlandıkları yerlere göre farklılık gösterir. Desinatör iş ilanları Bursa bölgesindeki ilanlar daha ziyade halı, tekstil veya mobilya gibi sektörlere yönelik olarak yayınlanır. Desinatör pozisyonu için pek çok farklı şehirde iş ilanı yayınlanır. Desinatör iş ilanları Tekirdağ şeklinde arama yapıldığında o bölgede yayınlanan seçeneklere ulaşım sağlanırken, ilan detayları ev tekstili ve iç giyim sektörlerine yönelik olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Desinatör iş ilanları en çok hangi illerde yayınlanır?

Desinatör olarak çalışmayı hedefliyorsan birçok farklı sektörden firmanın yayınlamış olduğu ilanları inceleyebilirsin. Desinatör iş ilanlarının yaygın olarak bulunduğu bazı bölgeler bulunabilir. İstanbul ve Bursa bölgelerinde pek çok firma desinatör olarak çalışabilecek kişi arar. Desinatör iş ilanlarına Kariyer.net üzerinden ulaşabilir ve kendine uygun seçeneklere başvuru yapabilirsin. Aynı zamanda bulunduğun bölgedeki iş ilanlarına ulaşmak için filtreme özelliğini kullanmak oldukça pratiktir. Bu sayede bulunduğun konuma yakın olan iş yerlerinden verilen iş ilanlarına ulaşabilirsin.

Desinatörlerin çalışma ortamları nasıldır?

Desinatörler tekstil alanında üretim yapmakta olan fabrikalarda iş imkanı bulabilir. Bununla birlikte tekstil atölyeleri tarafından desinatör iş ilanları yayınlanır. Tekstil, moda ve tasarım alanında eğitim aldıysan ya da bu alanda deneyimin bulunuyorsa çeşitli tekstil fabrikalarında ve atölyelerde çalışabilirsin. Desinatörlerin çalışma ortamı, bağlı olduğu işletmeye bağlı olarak farklılık gösterir. İşverenlerin yayınladığı desinatör iş ilanlarına Kariyer.net üzerinden ulaşabilirsin.

Yarı zamanlı desinatör iş olanakları nelerdir?

Pek çok farklı fabrikada ve atölyede tekstil üretimi yapılır. Bu bakımdan desinatör olarak çalışabilecek tasarımcılara ihtiyaç duyulur. Desinatör olmak için gereken eğitimi aldıysan ve bu alanda ilerlemek istiyorsan tam zamanlı veya yarı zamanlı iş imkanlarını değerlendirebilirsin. Özellikle tekstil, tasarım, moda ve güzel sanatlar öğrencileri ya da mezunları yarı zamanlı olarak çalışabilir. Desinatörler; endüstriyel tasarım, mimarlık ve tekstil alanlarında kendisine uygun iş olanakları bulabilir.

Desinatör olmak için koşullar nelerdir?

Desinatörler, birçok farklı fabrikada ve atölyede çalışma imkanı bulabilir. Tekstil atölyeleri ve tekstil üretimi yapan fabrikalar, belirli özelliklere sahip desinatörleri istihdam eder. Desinatör olmak için üniversitelerin veya meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun olunması gerekir. Güzel sanatlar, tasarım ve tekstil başta olmak üzere tasarımla alakalı bölümlerden mezun olunduğu takdirde desinatör olmak mümkündür. Aynı zamanda desinatörlerin çeşitli bilgisayar programlarını kullanabiliyor olması beklenir. Bununla birlikte yaratıcı tasarım üretme yeteneğine sahip kişiler diğer adayların önüne geçebilir.

notifications İş Alarmı kur