keyboard_arrow_down
2

Dijital Baskı Operatörü İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Dijital Baskı Operatörü cancel

Dijital Baskı Operatörü İş İlanları

Gelişen teknoloji beraberinde baskı ve matbaa alanını etkileyerek bu alanda çalışan bireyler için de büyük çaplı değişimleri beraberinde getirmiştir. Bu anlamda renkli ya da renksiz çoğaltılması ve basılması gereken işlerin işlerin düzgün ve hazır bir şekilde müşteriye sunulmasından sorumlu olan kişilere dijital baskı operatörü denir. Matbaa alanında yeni gelişen bir iş koludur. Teknolojik bir cihaz olarak karşımıza çıkan dijital baskı makinesini kullanabilen bu alanda kariyer sahibi olmak isteyenler için şirketler dijital baskı operatörü iş ilanları başlığıyla ilan yayınlarlar. Dünyada ve Türkiye’de önü açık olan dijital baskı operatörlüğü alanında iş imkanlarını yakalamanız kolaydır. Teknolojinin giderek büyümesi dolayısıyla birçok sektörde sıklıkla kullanılan dijital baskı makinelerini kullanan kişilerin mesleğini profesyonel bir şekilde yapmaları beklenir. 

Dijital Baskı Operatörü Ne İş Yapar?

Dijital baskı operatörü çalışanı baskı yapılacak olan yüzeylerin renk ayarlamalarını yapar. Sonrasında dijital baskı makinesinin veri tabanını oluşturur ve çıktı işlemlerini gerçekleştirir. Diğer yandan dijital baskı operatörü olarak görev alan kişi, günlük baskı programlarını pazarlama bölümünden teslim alarak makineye işler. Dijital baskı operatörü iş ilanları İstanbul ve çevre illerde oldukça fazla yayınlanır. Çeşitli reklam ajansları, baskı firmaları ve matbaalar bu sektörde çalıştırılmak üzere kalifiye elemana ihtiyaç duyar. Dijital baskı operatörü alanında görev alacak olan kişilerin ayrıntılara dikkat etmesi şarttır. Bunun yanında günlük olarak kullandığı araç ve gereçlerin bakımından sorumludur. Bir sonraki güne hazır olacak şekilde gerekli bakım ve temizliğinin yapılarak baskıya hazır hale getirilmelidir. Bundan dolayı baskı operatörlerinin, makinelerin dilinden iyi anlaması kullanımına hakim olması gerekir. 

Dijital Baskı Operatörü İş İlanlarına Başvuru Yapmak İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Dijital baskı operatörü arayan firmalar tarafından ilan açıklamalarında adaylardan talep edilen özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Dijital baskı makinesine, baskı altı malzemesini yerleştiren operatör, gereken diğer ayarlamaları yaptıktan sonra makineyi çalıştırır ve müşterinin beklentisini karşılayan baskıyı elde etmeye çalışır.
  • Kullandığı malzemelerin bakım ve temizliğinden de sorumlu olan dijital baskı operatörü olabilmek için ilk olarak teknik araç gereçlerin kullanımına hakim olması ve en ince ayrıntısına kadar bilmesi gerekir. Bundan dolayı dijital baskı operatörü olan kişilerin dikkat noktasında hassasiyeti olan kişiler olması elzemdir. 
  • Birçok alanda kullanılan dijital baskı işi için  istihdam oranları yüksektir. Ancak baskı operatörleri bazı belge ve yeteneklere sahip olmaları gerekir. Her daim öğrenmeye ve yeniliklere açık, sorunlara çözüm odaklı yaklaşma, inovatif fikirler üretebilme becerisine sahip ekip işine yatkın olmaları gerekir. 
  • Diğer yandan gelişen ve değişen küresel dünyada teknoloji, beraberinde dijital baskı araç gereçlerini de etkiler. Dijital baskı makinelerinin iyi bir şekilde kullanılabilmesi şartı ile dijital baskı operatörü arayan firmalar pek çok iş ilanı yayınlarlar.

Dijital baskı operatörlüğü ilanlarına kimler başvurabilir?

İlan açıklamalarında belirtilen özelliklere sahip olduğuna inanan tüm çalışan adayları dijital baskı operatörlüğü ilanlarına başvurabilir. Kariyer.net’te aradığın çalışma süresi ve sektöre göre iş ilanlarını listeleyerek sana en uygun ilanı bulabilirsin. Sayı sınırı olmadan dilediğin firmaya başvuruda bulunabilir, özgeçmişini işveren kurumlara iletebilirsin.

Dijital baskı operatörlüğü ilanlarına başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çalışma alanı oldukça geniş olan dijital baskı operatörlüğü  iş ilanları Bursa, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde genellikle benzer kriterlere sahip şekilde yayınlanır. Reklamcılık alanında dijital baskı bilbordlarda ya da duvarlarda kullanılır. Çıktı makinesi ile elde edilir. Bunun için çalışan adayların güncel grafik tasarım ve baskı aletlerini kullanmayı bilmesi gerekir. Sizler de dijital baskı sektöründe ilerlemekte kararlıysanız ve kariyer hedefleriniz varsa kariyer.net üzerinden ilgili firmalara başvurularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Dijital baskı operatörlüğü için hangi eğitim ve belgeler gereklidir?

Dijital baskı operatörü alanında ilerlemek ve bu alanda kariyer yapmak isteyenler kalifiye eleman olmak adına bazı kurumlar tarafından verilen eğitimlerden yararlanabilirler. Dijital baskı alanına adım atmak için ilgili sertifikaları alarak bu yönde ilerleyebilirler. Güncel dijital baskı operatörü iş ilanları yayınlayan bir çok firma özellikle spesifik alanlarda çalışmalar yapabilecek eleman ararlar.

Dijital baskı operatörlüğü iş olanakları nelerdir?

Dijital baskı operatörlüğü iç mekan ve dış mekan olmak üzere iki kategoride ele alınır. İç mekan adından da anlaşıldığı üzere iç mekanlarda kullanılan baskı çeşididir. Genelde fuarlarda, seminerlerde ve kongrelerde kullanılan görseller için kullanılır. Kumaşa, şeffaf malzemelere, kağıda, PVC üzerine yapılabilir. Dolayısıyla pek çok farklı sektörden firmanın dijital baskı operatörlüğü pozisyon için yeni çalışanlara ihtiyacı vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dijital baskı operatörünün görev ve sorumlulukları nelerdir?

Dijital baskı operatörü, çalışılan firmanın genel çalışma prensiplerine bağlı kalınarak belli araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanan meslek elemanıdır. Dijital baskı operatörü olarak görev almak istersen bazı görev ve sorumlulukların bulunur. Çalışılacak deseni bilgisayar ortamında verilen renklerle ayarlaman, düzenlemen, deseni yerine yerleştirmen gerekir. İstenilen baskıya uygun kumaşları tespit ederek hazırlaman, temin etmen, parça ya da metraj baskı kumaşlarını ayarlaman gerekir. Müşterinin isteğine uygun olarak bilgisayarda renklendirme yapman diğer görevlerindendir.

Dijital baskı operatörünün çalışırken işlem basamakları nelerdir?

Dijital baskı operatörü olarak çalıştığında yapılan işlemlerin belli adımlarla yapman gerekir. Bu işlemleri yaparken iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak çalışman gerekir. Çalışılacak desenin renk ayarlamalarını bilgisayar ortamında hazırlaman daha sonra dijital baskı makinesinin veri tabanını oluşturman, bilgisayar ve dijital baskı makinesini kurallarına uygun çalıştırman, deseni bilgisayar ortamında verilen renklerle ayarlaman, düzenlemen, deseni yerine yerleştirmen gerekir. Ayrıca günlük baskı programını pazarlama bölümünden alarak makineye işlemek, istenilen baskıya uygun kumaşları tespit ederek hazırlaman ve teminini sağlaman diğer yapman gereken işlemlerdendir.

Dijital baskı operatörü olarak hangi illerde çalışılabilir?

Dijital baskı operatörü alımı yapan birçok il bulunur. Kumaş ve tekstil fabrikaları ile bilinen Bursa ili bunların başında gelir. Ayrıca Tekirdağ, İstanbul Avrupa yakası diğer istihdam sağlayan illerdendir. Bu alımlar hakkında detaylı bilgi almak ve pozisyonlar ilgili merak ettiklerini öğrenmek istersen kariyer.net sayfasını inceleyebilirsin. Sayfanın gelişmiş filtreleme sistemi sayesinde dijital baskı operatörü ve alım yapan illeri filtreleyerek kısa süre içerisinde iş ilanlarına ulaşabilirsin.

Dijital baskı operatörü hangi baskı makinelerine ve baskı tekniklerine hakim olmalıdır?

Dijital baskı operatörü farklı model ve markalarda baskı makinelerini kullanarak baskı işlemini gerçekleştirirler. Sen de bu meslek dalında çalışmak istersen bazı baskı makineleri hakkında bilgi sahibi olup kullanmayı bilmen gerekir. Bilgisayar destekli olan bu makinler ile dijital ortamda yapılan tasarımların basılmasına yardımcı olur. MS JP -7 dijital baskı makinesi bu modellerden bir tanesidir. Ayrıca baskıya başlamadan önce Texprint programı üzerinden makineleri çalıştırman gerekebilir.

notifications İş Alarmı kur