5

Fizik Mühendisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Fizik Mühendisi cancel

Fizik Mühendisi İş İlanları

Sanayi üretimi yapan firmalarda ön plana çıkan meslekler arasında fizik mühendisliği pozisyonu bulunur. Bu meslek dalı, maddelerin arasındaki etkileşimi inceleyerek çeşitli analizler yapılmasını sağlar. İşverenler, fizik mühendisi iş ilanları ile Türkiye’nin farklı şehirlerinde çalışma fırsatı sunar. Örneğin; İstanbul’da yaşıyorsan şehre ait iş ilanlarını inceleyerek çalışma hayatına atılabilirsin. Fizik mühendisi iş ilanları bayan ve erkek adaylar kapsamında sunulan fırsatları değerlendirerek kariyer hedeflerine adım adım yaklaşabilirsin. Fizik mühendisi iş ilanları Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Muğla gibi büyükşehirler dışında farklı bölgeler için de yayınlanır. Kariyer.net’ten yaşadığın şehirde yer alan fizik mühendisi iş imkânları hakkında bilgi alabilir, uygun ilanlara başvurunu yapabilirsin. İş ilanlarını şehir ve ilçelere göre sıralayarak yeteneklerine uygun pozisyonlara yerleşmek için şansını deneyebilirsin. Büyük ve küçük ölçekli firmalarda fizik mühendisi olarak görev almak istiyorsan kariyer.net’ten fizik mühendisliği iş ilanı seçeneklerine göz atman uygun olur.

Fizik Mühendisi Olmak için Hangi Eğitim ve Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Fizik mühendisi arayan kurumlar, iş ilanlarında çeşitli detaylara yer vererek adaylarda aradığı özellikleri ön plana çıkarır. İşveren kurumlar, ilanları detaylandırarak açık pozisyonun niteliklerine sahip kişilere ulaşmak için seçici davranır. Fizik mühendisi iş ilanları bay ve kadın adaylara sunulan seçenekler arasında adaylardan istenenler ön plana çıkar. Fizik mühendisi unvanı ile görev alabilmen için dört yıllık eğitim veren üniversitelerde eğitim almış ve mezun olmuş olman gerekir. Mühendislik fakültelerinin fizik mühendisliği lisans programını tamamlayan herkes, bu unvan ile farklı kurumlara başvuru yapabilir. Fizik mühendisi alımı yapan firmalar, adaylarda eğitim bilgisinin dışında şu özellikleri de arar;

  • Mesleki yeniliklere açık olmalı ve güncel gelişmeleri takip edebilmelisin. 
  • Disiplinli ve düzenli çalışmalısın. 
  • Takım çalışmasına yatkın olmalısın. 
  • Sayısal düşünce yeteneğine sahip olmalısın. 
  • Problemler karşısında pratik olmaya dikkat etmelisin.
  • Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmalısın. 
  • Gelişmiş gözlem yeteneğine sahip olmalısın. 
  • Teknoloji ve bilişim alanına yatkınlık sağlamalısın. 
  • Yazılı ve sözlü iletişim becerilerini ön plana çıkarmalısın. 

Adaylarda aranan bu özelliklerin yanı sıra bazı firmalar yabancı dil şartı da isteyebilir. İlanlara başvuru yaparken pozisyonun niteliklerini ve çalışma koşullarını inceleyerek seçimini yapabilirsin. Fizik mühendisi iş ilanları İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa ve Antalya gibi filtrelemeler yaparak yaşadığın şehirdeki fırsatları yakalaman mümkün olur.

Fizik Mühendisi Ne İş Yapar?

Fizik mühendislerinin görev ve sorumlulukları, çalıştıkları firmalara göre değişir. Genel olarak elektronik ve elektromekanik sistemlerin, ekipman tasarımlarına bilimsel adımların uygulanması ile görevlidirler.  Fizik mühendislerinin iş yükü de firmalardaki pozisyonlarına göre çeşitlenir. Adaylar, firmanın sektörüne göre farklı disiplinler üzerine yoğunlaşarak çalışabilir. Radyasyon onkolojisi, radyoloji ve nükleer tıp cihazlarının kalite kontrol süreçlerini yönetmek fizik mühendislerinin görevlerinden biridir. Kimya ve ilaç sektöründe moleküler düzeyi geliştirme çalışmaları yürütmek, endüstri ham maddeleri üreten firmalarda fiziksel metotları uygulayarak kalite kontrolü yapmak da bu pozisyonun sorumlulukları arasında yer alır. Fizik mühendisi iş ilanları yeni fırsatları değerlendirirken ilanda yer alan görev ve sorumlulukları inceleyerek tercih yapabilirsin. İşveren kurumun sektörüne göre görevlerini ve yoğunlaşacağın alanı belirleyebilirsin.

Fizik Mühendislerinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Fizik mühendisleri genellikle fabrika ya da üretim atölyesi gibi işletmelerde görev alır. İmalathane kısmında görev yapan fizik mühendisleri, işlerini ofis ve laboratuvar ortamında yürütür. Ekip çalışması ile işlerini yürüten fizik mühendislerinin çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak belirli durumlarda vardiya ve ek mesailer yapılabilir. Firmalara göre mesai ücreti farklılık gösterir. Hafta içi tam gün ve cumartesi yarım gün çalışma seçenekleri işveren kurumlara göre farklılık arz eder. Kariyer.net’teki iş ilanlarında çalışma koşulları ile ilgili detaylı bilgilere yer verilir. Güncel fizik mühendisi iş ilanları içinde yer alan bilgileri inceleyerek farklı firmaların açık pozisyonlarına başvurunu yapabilirsin. Fizik mühendisi iş ilanları bugün seçeneklerine ulaşmak için kariyer.net’i dilediğin zaman tercih edebilirsin. Türkiye’nin farklı şehirlerindeki en güncel iş ilanlarına ulaşarak ilgili firmalara özgeçmişini gönderebilirsin.

Fizik mühendisi maaşları nasıldır?

Fizik mühendislerinin maaşları, geniş bir yelpazede belirlenir. İşveren kurumların maaş politikasına, tecrübeye ve eğitim düzeyine göre fizik mühendislerine ödenen ücretler farklılık gösterir. Yeni başlayan fizik mühendisleri, ortalama maaş alırken alanında uzmanlaşan adaylara ise ortalama üstü maaş teklifleri yapılabilir. Dönemsel çalışan fizik mühendisleri ise proje bütçesine göre ödeme alır. 

Nasıl fizik mühendisi olunur?

Fizik mühendisi olarak çalışmak istiyorsan öncelikle ilgili eğitimi alarak mesleki yeterliliğini tamamlaman gerekir. Dört yıllık eğitim veren üniversitelerin fizik mühendisliği bölümünden mezun olan herkes fizik mühendisi ünvanı alır. Aldığın lisans derecesi diploması ile çeşitli firmalara başvuru yapabilirsin. Belirli bir alanda uzmanlığını belirtmek için ilgili bölümde yüksek lisans yaparak kariyerini şekillendirebilirsin.

Fizik mühendislerinin çalışma şekilleri nedir?

Türkiye’nin her şehrinde fizik mühendisi olarak çalışabilirsin. Tam zamanlı çalışma imkânlarının yanı sıra; proje bazlı, kısmi zamanlı veya stajyer olarak görev alabilirsin. Çalışma şekline göre görev ve sorumlulukların da farklılık gösterir. Ayrıca, maaş ödemeleri ve yan haklar çalışma şekline göre değişir. Part time ve dönemsel çalışanlar yaptıkları işe göre ödeme alırken tam zamanlı çalışanlara aylık ödeme yapılır. 

Fizik mühendisleri için dönemsel iş ilanları nelerdir?

Proje bazlı veya dönemsel fizik mühendisi iş ilanları, adaylara belirli bir süre çalışma olanağı sunar. İşveren kurumlar, hazırladıkları projeye göre dönemsel çalışacak personellere ihtiyaç duyar. Proje bitimine kadar görev alan elemanlar dönemsel veya proje bazlı çalışma şekli ile firmalara istihdam edilir. Fizik mühendisi unvanı ile küçük ve büyük ölçekli firmalarda dönemsel olarak görev alabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik mühendisi iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

Fizik mühendisleri genel olarak maddelerin ana yapısını ve bunların aralarındaki etkileşimi inceler. Fizik mühendisliği iş ilanlarında adaylarda aranan kriterler iş ilanını veren firmanın hizmet alanına ve firmanın çalışma prensibine göre değişkenlik gösterebilir. Adaylarda aranan kriterlerin başında temel fizik ve mühendislik bilgilerini gerektiren ölçüm belirsizliği hesaplama ve sonuçların yorumlanmasını bilecek mesleki yeterlilikte olmak gelir. İlgili alana yönelik rapor ölçüm ve raporlama, haritalama becerilerini yapabilmek ve MS Office (özellikle Word ve Excel) programlarını aktif kullanabilme becerisine sahip olma aranan diğer kriterlerdendir. Bununla birlikte İngilizce dil yetkinliğine sahip olmak ve adayın seyahat engelinin olmaması tercih nedeni sayılır. İlgili iş ilanlarını incelemek için Kariyer.net'i ziyaret edebilirsin.

Fizik mühendisi iş ilanları en çok hangi bölgelerde yer alır?

Fizik mühendisleri, otomotiv endüstrisi ve havacılığın geliştiği İç Anadolu Bölgesi'nde, Ankara şehrinde ve civar illerde yoğun olarak yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapabilir. Aynı zamanda İstanbul, İzmir ve Manisa gibi şehirlerde de çalışılabilir. Bununla birlikte fizik mühendisleri; mühendislik hizmetleri sektörü, elektrik&elektronik sektörü, otomotiv sektörü ve elektrikli ev eşyaları sektörlerinin geliştiği birçok bölgede ve şehirde çalışma fırsatı bulabilir.

Fizik mühendisi çalışma alanları nelerdir?

Fizik Mühendisliği bölümü, gelişen teknoloji ile birlikte birçok alanda iş imkânı bulunan mesleklerdendir. Doğa bilimlerinden biri kabul edilen fizik bölümü akademik bir disiplindir. Sen de Fizik Mühendisliği bölümü mezunuysan bilimsel ve teknolojik gelişim zincirinin tüm alanlarında çalışabilirsin. İlgi alanına, yeteneğine, mesleki tecrübe ve yönelimine bağlı olarak firmaların teknik, mühendislik, araştırma ve geliştirme (AR-GE) departmanlarında çalışabilirsin. Ayrıca firmaların üretim, planlama, servis ve satış birimlerinde çalışma fırsatı bulabilirsin. Bununla birlikte tıp teknolojisi alanında da fizik mühendisleri için iş imkanları bulunur.

Fizik mühendisi iş ilanlarında yabancı dil bilgisi aranır mı?

Fizik mühendisi iş ilanlarında adaylarda aranan çeşitli kriterler bulunur. Bu kriterlerden bir tanesi de firmanın uluslararası çalışma prensiplerine bağlı olarak yabancı dil bilgisidir. Adaylardan İngilizce veya Almanca dil bilgisi istenebilir. Senden istenen bu yabancı dil bilgisi; İngilizce için ileri düzey okuma, ileri düzey yazma ve ileri düzey konuşma bilgisidir.

notifications İş Alarmı kur