12

Gümrük Müşaviri İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Gümrük Müşaviri cancel
Asset GLI
Gümrük Müşaviri (İthalat) - Yalova
Asset GLI
Yalova İş Yerinde
Tam zamanlı
Son gün

Gümrük Müşaviri İş İlanları

Gümrük müşavirliği ülkemizde ayrıca önemli bir konuma sahiptir. Kanunla kurulan ilk meslek olarak kayıtlara geçer. İthalat, ihracat ve sanayi alanlarında çalışanları özellikle dış ticaret işlemlerinde farklı sahalarda hizmet vermekle sorumludurlar. Yurt dışı odaklı bir çalışma temposunun yürütülmesi gümrük müşavirlerinin de görev ve sorumluluklarını artırır. Gümrük müşavirlerinin dolaylı temsilci olarak tanıtılması mesleğin önemini daha belirgin hale getirir. Gümrük müşavirleri ürünlerin gümrük tarafından onaylanması gereken işlemlerini takip ve kontrol eder. Özel olarak bu eşyaların bazı işlemlerden geçmesi gerekiyorsa konu ile ilgili evrakların ve bilgilerin hazır hale getirilmesi gümrük müşavirliği sorumluluğundadır. Çalışma sahaları genel olarak gümrükler olsa da ofis ortamında da farklı görevlerde yer alırlar. Gümrük müşaviri iş ilanları takip edilerek birçok farklı konumda, kurum ve kuruluşta iş bulabilmeniz mümkündür.

Gümrük Müşavirliği Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Gümrük müşaviri olabilmek için belirlenen bölümlerin fakültelerinden 4 yıllık lisans programını başarı ile tamamlamak öncelikli kriterdir. Lisans mezuniyetinin ardından 2 senelik bir staj süreci de mesleğin gerektirdiği bir diğer adım olarak belirlenir. Staj suresinin tamamlanmış olması ve gerekli eğitimin alınmasının yanında önemli birkaç detay daha bulunur. Türkiye’de bu mesleği icra etmek isteyen kişilerde aranan ilk şart T.C vatandaşı olmasıdır. Medeni ve kamu haklarını sorun teşkil etmeden kullanabilmesi ise aranan bir diğer kriterdir. Farklı nedenlerden dolayı işlenen suçların olmak ve hüküm giymemiş olmak gümrük müşaviri olmak isteyen kişilerin taşıması gereken özellikler arasında yer alır. İşlenen suçlar kapsamında belirli başlıklar istisna tutulur. Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sebebiyle işlenen suçlar taksirli suçlar olarak ifade edilir ve bu kategoride yer alan suçlar bu mesleği icra etmek isteyen kişiler için herhangi bir sorun oluşturmaz. Gümrük müşavirlerini yakından ilgilendiren gümrük mevzuatı ve alana dair diğer konuları kapsayan kurallarının gümrük müşaviri adayları tarafından detaylı olarak bilinmesini gerekli kılar. Bu konuları kapsayan sınavda kişilerin istenen başarıyı elde etmesi ve beklenen puanı alması gelen şartlar arasında değerlendirilir. İş ilanlarına bakıldığında farklı nitelikteki kişilerin talep edildiği de dikkat çeker. Örneğin, yetiştirilmek üzere gümrük müşavirliği iş ilanları İstanbul kategorisi yoğun ilgi gören başlıklar arasında bulunur.

Gümrük Müşaviri Ne İş Yapar?

Yurt dışı ile işlem yapmak isteyen kişilerin ya da kurumların gerçekleştirilmesi gereken işlemleri gümrükleme ile başlar. Gümrük müşavirleri bu işlemleri başlatma ve sonuçlandırma ile yükümlüdür. Müşavirler firmalar ya da kişilere işlemler sırasında belirli şifreler verir. Bu şifreler ile kişiler ya da kurumlar bir takım işlemleri kendileri halledebilme lüksüne de sahiptir. Gümrük müşavirlerinin yapmış oldukları işlemler farklı kapsamlarda ve detaylarda değerlendirilir. Bu yüzden en ufak bir hatada oldukça fazla miktarda ceza ile karşılaşılabilir. Son derece titizlik ve dikkat gerektiren bir işlem olarak bilinir. Gümrük müşavirleri derneği iş ilanları kapsamında çeşitli konumlarda alımlar olur. Aynı zamanda yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği iş ilanları da ilgi gören diğer kategoriler arasında değerlendirilir. Farklı şehirlerde gümrük müşavirliği alımları gerçekleştirilir. Bunlardan biri de İzmir’dir. Gümrük müşaviri iş ilanları İzmir başlığı altında çeşitli alımlara ve detaylı ilanlara ulaşabilirsiniz.

Gümrük Müşavirliği Mesleği İçin Hangi Eğitim Ve Belgeler Gerekir?

Gümrük müşavirliği için belirlenen bölümleri çeşitli fakültelerde başarı ile tamamlamak gerekir. Bu bölümler genel olarak 4 yıllık lisans programları olarak belirtilir. Lisans mezuniyetinin ardından 2 senelik staj eğitimi bu meslek için gerekli olan bir diğer adımdır. Ardından gümrük müşavirliği kanunlarının yer aldığı dökümanlar gözden geçirilir ve ilgili sınavlara girilir. Bu sınavlar sonucunda başarı sıralamasına göre alımlar gerçekleştirilir. Gümrük müşaviri arayanlar çeşitli kriterleri ve donanımları göz önünde bulundurarak ilanlarına yansıtabilirler. Güncel gümrük müşaviri iş ilanları kategorisini takip ederek birçok farklı bölgede açılan alımları yakından takip edebilirsiniz. Yetkilendirilmiş gümrük müşaviri iş ilanları kapsamında farklı kriterler göz önünde bulundurulabilir. Gümrük Müşavirliği muhasebe iş ilanları ile sahada çeşitli birimlerin de bulunduğu fark edilir. Elbette bu farklı birimler donanım ve eğitim düzeyi olarak da farklı talepleri oluşturabilir.

Gümrük Müşaviri Görevleri Nelerdir?

Gümrük Müşavirleri ilgili eşyaları kategorilere ayırır ve gümrük rejimi esas alınarak bu işlem gerçekleştirilir. İthalat vergileri bu mecradan ödenir ve gümrük müşavirlerinin sorumluluğundadır. Dış ticaret mevzuatı gereğince gerekli belgeleri ve izinleri kontrol ederek konuya dikkatli ve hassas şekilde yaklaşırlar. Olası hataları göz önünde bulundurarak tüm işlemleri aksatmadan gerçekleştirmek para cezası ile karşılaşmamak adına son derece önemlidir. 

Gümrük Müşaviri Çalışma Koşulları Nasıldır?

Gümrük müşavirliği çalışma koşulları, bulunulan gümrük ya da ofisin harketliliği nispetinde farklılık gösterir. Belirli saatler dahilinde görev başında olunsa da oldukça dikkat ve titizlik gerektiren işlemler olması mesleğin kolay olmadığını gösterir. Yoğun çalışmalar söz konusu olduğunda daha fazla dikkat edilmesi gerekir ve en ufak hata sonucunda yüklü miktarda para cezası ile karşılaşılabilir. 

Gümrük Müşaviri Maaşları Nasıldır?

Gümrük müşavirleri kamu kurumlarında çalışabildiği gibi özel sektörlerin oluşturduğu platformda da yer alabilir. Farklı çalışma sektörlerinin yer alması maaşları da çeşitlendirir. Bunun yanında çeşitli özlük hakları, sigortalar ve ödemeler ile çalışanların pozisyonları doğrultusunda maaşlar belirlenir.  Gümrük müşaviri olmak için gümrük müşavir yardımcılığında da bulunmak gerekir. Yardımcılık ve müşavirlik pozisyonlarında bulunanların aldıkları maaşlarda da farklılık bulunur. 

Gümrük Müşaviri Olmak İçin Hangi Fakülte ve Bölümlere Tercih Edilir?

Gümrük müşaviri olabilmek için belirlenen bölümlerin başarı ile tamamlanması önem arz eder. Bu bölümler ise şu şekilde sıralanabilir: Hukuk, İktisat, İşletme, Muhasebe, Bankacılık, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilgiler, Endüstri Mühendisliği. Eğer bu bölümlerden mezun değilseniz ve gümrük alanında çalışmak istiyorsanız gerekli olan kurslara yönelebilir ve  eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Gümrük Müşaviri iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Gümrük Müşaviri iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Gümrük Müşaviri iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Gümrük Müşaviri iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Gümrük Müşaviri pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Gümrük Müşaviri iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Gümrük Müşaviri iş ilanlarına erişebilirsin.

Gümrük Müşaviri iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Gümrük Müşaviri için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur