29

Haber Editörü İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Haber Editörü cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Haber Editörü İş İlanları

İnsanlar için en önemli haklardan bir olan haber alma hakkına doğru şekilde erişmek ister. Çeşitli platformlar üzerinden bu haberleri üreterek insanlarla buluşturan kişiler ise haber editörleridir. Haber editörlerinin işlerini doğru ve eksiksiz biçimde yapması, daha fazla kişinin o yayın mecrasını takip etmesinde büyük rol oynar. Bu pozisyonda görev yapanlar; basılı gazete veya dergilerde, televizyon kanallarında veya çevrimiçi medya kuruluşlarında görev yapabilir. Bu alanda çalışan ihtiyacı bulunan firmalar haber editörü iş ilanları yayınlar. Haber editörlerinin ana görevi; ajanslardan veya muhabirlerden gelen içerikleri haber hâline getirerek yayına sunmaktır. Gerekirse çeşitli görsellerle haber içeriklerini destekler. Gerekli durumlarda özel haberler hazırlar, röportajlar yapar. Yayın kuruluşunun büyüklüğüne göre haber editöründen beklenen görevler de değişiklik gösterir. Güncel haber editörü iş ilanlarını incelediğinde; eğitimin, tecrübenin ve hızın öne çıktığını görebilirsin.

Haber Editörü Olarak Çalışmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Haber editörü arayanların, adaylardan talep ettiği bazı özellikler bulunur. Gazete ve dergi gibi basılı yayın organlarında çalışacak haber editörlerinin hızlı, pratik ve çabuk hareket etmesi beklenir. Televizyon, radyo ve çevrimiçi yayın yapan diğer kanallarda faaliyet gösterenlerin görsel ve işitsel algılarının yüksek olması avantaj sağlar. Yerel veya ulusal yayın organlarında görev yapan bu kişiler, muhabirlerin getirdiği haberleri; doğru, etik ve anlaşılır biçimde halka sunar. Haber editörlerinin; detaylara hâkim olabilmesi, ekibini kontrol altında tutabilmesi, doğru planlamalar yapabilmesi, ekip çalışmasına yatkın olması ve kaleminin kuvvetli olması beklenir. İş, spor, teknoloji gibi farklı alanlarda haberler yapan yayın organları, aradıkları haber editörünün ilgili konuya hâkim olmasını bekler. Ayrıca bir haber editöründen belirli bir eğitim seviyesine erişmesi ve yayın organının kapasitesine ve yayın politikasına göre yabancı dil bilmesi de istenebilir.

Haber Editörleri Ne İş Yapar?

Haber editörü iş ilanları bay veya kadın fark etmeksizin yayınlanacak olan içeriklerin düzenlenmesinden sorumludur. Bir haber editöründen genel olarak beklenenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yayın organında paylaşılacak haber maddelerinin doğru ve ilgi çekici olacak şekilde seçmek.
  • Son dakika haberlerini hızlı bir şekilde yayına hazırlamak.
  • Haber, makale, röportaj ve özel haberlerin son kontrollerini sağlayarak yayına hazırlamak. etiğe uymasını, anlaşılır olmasını ve ilgi çekmesini kontrol etmesidir.

Tüm bu görevlerin yanı sıra haber editörünün güncel gelişmeleri takip etmesi, rakip yayın organlarının faaliyetlerinden haberdar olması da gerekir. Bu görev tanımları senin için uygunsan kariyer.net’te haber editörü arayan firmaları inceleyebilir, sana en çok hitap eden ilana başvuru yapabilirsin.

Haber editörü iş ilanlarında hangi çalışma koşulları bulunur?

Haber editörü iş ilanlarındaki çalışma durumları, şirketlerin prensiplerine göre değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla tam zamanlı bir iş düzenine sahip olunan sektörde remote çalışma biçimine de rastlanır. Özellikle haber kanallarında veya internet sitelerinde 24 saat haber akışı devam ettiği için vardiyalı veya gece çalışma düzenine da sahip olman mümkündür. Ayrıca remote çalışma olanakları haber editörleri için gün geçtikçe artar.

Haber editörü iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Haber editörü ilanlarına başvurmak istiyorsan ilk olarak firmaların aradıkları genel niteliklere bakman gerekir. Bunlar içerisinde en çok dikkat çekenler ise belli bir eğitim seviyesi, tecrübe ve hız ve içerik üretme becerisidir. Sen de haber editörü olarak çalışmak istiyorsan yayınlanan ilanların detaylarına göz gezdirebilir, senin niteliklerinle uyuşan seçeneklere başvurabilirsin.  

Haber editörü olarak en çok hangi alanlarda iş bulunur?

Haber editörleri yerel ve ulusal çapta yayınlar yapan medya sektörünün çeşitli yayın organlarında iş bulabilir. Bunlar arasında; televizyon kanalları, basılı yayın organları, internet siteleri, radyo kanalları gibi birçok yayın organı yer alır. Haber editörü arayan firmalara kariyer.net’ten ulaşarak çalışmak istediğin alan özelinde yayınlanan iş fırsatlarını inceleyebilirsin. 

Haber editörü olarak çalışmak için ne yapmak gerekir?

Haber editörü iş ilanları bayan veya bay kategorisinde yayınlanan ilanlar vasıtasıyla bu pozisyonda çalışmaya başlayabilirsin. Gerekli eğitimlerini tamamladıysan ve mesleki yeterliliklere sahipsen ilgili ilanları listeleyebilir, hazırladığın özgeçmişinle ve nitelikli bir önyazı ile hızlı bir şekilde başvurularını yapabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Haber editörü kime denir?

Temel düzeyde farklı kaynaklardan teslim aldığı yahut özgün üretimi olan yazılı, sözlü veya sesli dökümanları anlamlı metinler haline getiren meslek erbabına editör denir. Bu bağlamda haber ve bildiri niteliği taşıyan taşıyan metinleri gazete, dergi, web sitesi, TV veya radyo gibi yayın organları adına hazırlayan editör grupları, haber editörü olarak adlandırılır. Yayıncılık prensipleri içerisinde, belirli bir yazı işleri müdürü veya yönetmene bağlı olarak çalışan ekipler içerisinde yer alır. Sorumlusu olduğu haber nitelikli yazılar anlık, güncel veya etkisini uzun süre sürdürecek metinler olabilir.

Haber editörü ne iş yapar?

Haber editörü; sunum mekanizması içerisinde haber sunumuna yer verilen gazete, TV, web sitesi gibi yayınlarda haber yazar. Bu bağlamda haber niteliği taşıyan metinlerin yayına hazırlanmasından sorumludur. Sorumluluk alanı içerisinde etkili metin üretiminin yanı sıra ideal başlık sentezi ile haber alanı veya süresine uygun kelime ölçeklendirmesi yer alır. Metin üretimi sırasında gerekli kontrollerin yapılması, içeriğin gözden geçirilmesi, kaynak ve doğruluk tespiti, noktalama işaretleri ve imla hatalarının düzeltilmesi de yine editörlerin görevleri içerisinde yer alır. Haber editörü, etkili içerik üretiminin ardından yazılı metni sayfa sekreteri veya tasarımcıya teslim ederek yayına hazırlık sürecinin devamını sağlar.

Haber editörü olmak için hangi yeterliliklere sahip olunmalıdır?

Haber editörü olmak isteyen tüm adayların öncelikle gözlem, araştırma ve inceleme konularında yeterli niteliklere sahip olması gerekir. Haber üretimi noktasında önemli olan bu koşullara, yazım ilkeleri çerçevesinde etkili yazı yazma, imla kuralları, noktalama işaretleri ve etkili aktarım konusunda yeterlilik koşulu eşlik eder. Kitap veya konuşma dilinden farklı olan haber diline hakimiyet, adaylardan beklenen yeterlilik koşulları arasında ayrı bir önem taşır. Haberin yayına hazırlığını içeren tüm süreçlerde etkili iletişim ve ekip çalışmasına yatkınlık olguları önem kazanır. Planlama ve organizasyon becerilerinde yeterli olması beklenen adayların gerekli iş programları, bilgisayar ve internet ağlarında yeterlilik sahibi olması gerekir.

Haber editörlerinin bilmesi gereken bilgisayar programları nelerdir?

Haberin yazımı ve yayına hazırlanması süreçleri, haber editörlerinin MS office gibi bilgisayar programları ile internet dökümantaston programlarına hakimiyetini gerektirir. Beraberinde aktarım, kayıt, iletim, yedekleme gibi işlemlerde kullanman gereken bilgisayar programlarında yeterli olman istenir. Öte yandan iş verimini etkileyen bu koşulların yazı ve tasarım işlerinde farklı ekiplerle çalışan kuruluşlar için geçerli olduğunu belirtmek gerekir. Editör kadrosundan haber yazımı, sayfa düzeni ve fotoğraf işleme tekniklerini bir arada isteyen kuruluşlarda çalışmak, beraberinde Adobe Photoshop gibi tasarım programlarına hakimiyet gerektirir.

notifications İş Alarmı kur