1

İstatistik Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

İstatistik Uzmanı cancel
Kutup Pazarlama ve Ticaret A.Ş.
İstatistik Uzmanı
Kutup Pazarlama ve Ticaret A.Ş.
Ankara İş Yerinde
Tam zamanlı
Yeni
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İstatistik Uzmanı İş İlanları

Türkiye’nin dört bir yanında artan nüfus ve buna bağlı olarak artan veri çözümleri birçok sektörü kapsar. Gelişen teknoloji ve çeşitli erişim cihazlarının üretilmesiyle beraber zamandan tasarruf sağlayacak bir istatistik sistemi oluşur. İstatistik uzmanları; bir iş yeri ya da firma gibi çeşitli kuruluşların, farklı alanlardaki performans verilerini analizleyerek bunları raporlayan departman sorumlularıdır. Bilgisayar üzerinden gözlemler yapar, verileri denetler ve çeşitli raporlar oluşturur. Bu raporlamaları yönetime ve diğer birimlere sunan bu pozisyon için yayınlanan istatistik uzmanı iş ilanları, yeni çalışan alımlarıyla boş pozisyonları doldurmayı amaçlar. Bu sektörde çalışan kişiler; tasarım, üretim ve kalite kontrol standartları birimlerinde yer alabilir. Sen de bu alanda bir iş sahibi olmak istiyorsan kariyer.net’ten istatistik uzmanı iş ilanlarına başvurabilirsin.

İstatistik Uzmanları Ne İş Yapar?

İstatistik iş imkânı, hesaplama yapmayı seven nitelikli herkes için çeşitli ilanlar vasıtasıyla sunulur. Firmaların ve şirketlerin, belli alanlarda uyguladıkları planlar ve stratejiler istatistik uzmanları tarafından incelenir. İşletmelerin proje oluşturma süreçlerini denetleyen bu uzmanların sorumlu olduğu diğer görevler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Belirli periyotlarla günlük, haftalık, aylık veya yıllık raporları hazırlar ve gerekli analizleri yapar,
 • Oluşturulan ve belli çıkarımlar yapılan bu raporları, yöneticiler ve diğer birimlere sunum halinde açıklar,
 • Firma bünyesindeki satış departmanını destekleyerek, şirketin performans değerlerini artıracak stratejiler izler,
 • Tüm birim ve departmanların çalışma raporlarını oluşturarak, bunların firmanın gelişimi doğrultusundaki etkileri üzerine analiz yapar,
 • Çeşitli SPSS programlarına hâkim olarak ilgili çalışmalarını bu programlar aracılığıyla yürütür,
 • Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri takip eder.

Bu ve bunlar gibi daha birçok görevden sorumlu olan istatistik uzmanları mesleki bilgilerini ve analiz etme yeteneklerini kullanır. Diğer birimlerle iş birliği içinde görev yapan bu pozisyon için ekip çalışması oldukça önemlidir. İstatistik uzmanı iş ilanları bay ya da kadın fark etmeksizin alanında nitelikli herkesin başvurularına açıktır. Sen de bu alanda görev alabilmeni sağlayacak eğitimleri aldıysan ve eğitim sonu belgelerini edindiysen hayalindeki işi bulabilirsin. Yüzlerce ilanı tek bir platformda toplayan kariyer.net’ten ulaşacağın güncel istatistik uzmanı iş ilanlarını inceleyerek, sahip olduğun özelliklere uyumlu olanlarını listeleyebilirsin.

İstatistik Uzmanı Olmak için Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Kurumsal iş yerleri, çeşitli büyüklükteki işletmeler, şirketler ve mesleki ofisler gibi çalışma alanlarında görev alan istatistik uzmanları, bazı özelliklere sahip olmalıdır. Gerekli yetkinliğe ulaştıktan sonra istatistik uzmanı iş ilanları bayan veya bay kategorilerindeki fırsatlara başvurmak istiyorsan belli nitelikleri taşımalısın. Bu ilanlara başvuracak kişilerin;

 • Bilimle ilgilenen, matematik alanında başarılı,
 • Birkaç işi aynı anda kafasında kurabilen,
 • Sabırlı, sorumluluk bilincine sahip ve dikkatli,
 • Bilgisayar ve çeşitli yazılım programları ile çalışmaktan hoşlanan,
 • Bilgisayar üzerinden gerekli iş takibini yapabilecek yetkinliğe sahip,
 • Ekip çalışmalarına uyum sağlayabilen,
 • Çeşitli üniversitelerin istatistik, işletme, çalışma ekonomisi ve endüstri mühendisliği gibi lisans programlarından mezun olan nitelikli çalışan adayları olmaları gerekir. 

Sen de bu alanda çalışmak istiyorsan, kariyer.net’ten istatistik uzmanı arayan firmaların yayınladıkları başlıklara kolaylıkla ulaşarak başvurularını yapabilirsin.

İstatistik Uzmanı Olmak için Hangi Belgelere ve Eğitime Sahip Olmak Gerekir?

Her sektör ve meslek dalında olduğu gibi bu alanda çalışabilmek için de belli bir eğitim alman gerekir. Çünkü sahip olduğun kişisel özelliklerin yanında, akademik bilgilerin de büyük önem taşır. İstatistik uzmanı arayanlar, bu iş alanında gerekli eğitimlerini tamamlayan adaylara öncelik tanır. İlgili alanda eğitim veren meslek liselerinin yanı sıra; üniversitelerin istatistik, işletme, çalışma ekonomisi ve endüstri mühendisliği gibi dört yıllık lisans programlarından mezun olunması şartı aranır. Kariyer.net’te yer alan Ankara, İzmir veya İstanbul istatistik uzmanı iş ilanları gibi kategorileri inceleyerek firmaların eğitim ve belge taleplerini öğrenebilirsin. Ayrıca uluslararası düzeyde hizmet veren bir firmada çalışacaksan, yabancı dil bilgin ve bu alanda sahip olduğun sertifikalar da değerlendirilir.

İstatistik uzmanı alımı var mı?

Her sektörde olduğu gibi hesaplama ve performans analizi ile uğraşan istatistik sektörlerinde de çalışan açıkları bulunur. Bu açıklara sahip olan firmalar, kariyer.net’ten çalışan alımları yapar. Farklı niteliklerde ve değişik sektör gruplarındaki bu aktif ilanlar, gerekli koşulları sağlayan herkesin başvurularına açıktır. Sen de istatistik uzmanı olarak görev almak istiyorsan ilgili ilanları listeleyerek aradığın iş imkânını bulabilirsin.

İstatistik uzmanlarının çalışma ortamı nasıldır?

Firmadan firmaya değişiklik gösterse de, istatistik uzmanlarının çalışma ortamları benzer mekânlar sunar. İş hayatına atılan bu meslek grubu genellikle ofis, iş yeri, şirket ve kurum odaları gibi kapalı ortamlarda görev alır. Verimli bir meslek hayatı geçirmen için bu çalışma alanları, iş tanımına uygun olarak tasarlanır.

İstatistik uzmanı iş ilanlarına kimler başvurabilir?

İstatistik uzmanı alanında yayınlanan ilanlara; belirtilen kriterleri sağlayan, gerekli eğitimlerini tamamlamış, belirtilen süre kadar deneyim sahibi olan ve bu alanda kendini geliştirmeyi hedefleyen herkes başvurabilir. Eğer sen de bu meslek grubuna dâhil olmak istiyorsan, kariyer.net’te Ankara istatistik uzmanı iş ilanları başlığı altında sıralanan iş fırsatlarını tek tek inceleyebilirsin.

İstatistik uzmanı iş ilanlarında aranan kriterler nelerdir?

İstatistik uzmanı alanında yayınlanan ilanlarda kurumlar, yeni çalışan adaylarında; eğitim düzeyi, yabancı dil bilgisi, ek sertifikalar ve deneyim süresi gibi kriterler arar. Bu kriterler ilandan ilana değişiklik gösterebileceği gibi, firmaların çalışma ortamına göre de şekillenebilir. Sahip olunan özelliklere göre İstatistik uzmanı maaşları da değişiklik gösterir. Kariyer.net’ten gerekli incelemelerini yaptıktan sonra senin sahip olduğun kriterlere en çok hitap eden ilana başvurunu yapabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

İstatistik uzmanı iş ilanlarında çalışma ortamları nerelerdir?

İstatistik uzmanı genellikle ofislerde ve şirketlerde görev alır. İş gereçleri olarak bilgisayar, hesap makinesi ve cetveller gibi gereçler kullanır. İstatistik uzmanı olarak çalışan kişilerin çalışma ortamında çok fazla anketler, ya da sayısal veriler olur. İstatistik bölümünde çalışırken farklı alanlarda görev alabilirsin. Bu noktada çalışma alanındaki yoğunluk da uzmanlaştığın alana göre farklı olur. İstatistik uzmanı olarak görev alırken diğer ofis çalışanları, uzmanlar ve müdürler ile aynı çalışma ortamını paylaşırsın.

İstatistik uzmanı iş ilanlarında hangi eğitimler aranır?

İstatistikçiler belirli olay ve olgulara ilişkin verileri toplayarak analiz yapan kişilerdir. İstatistik uzmanı olarak çalışman için senden istenen bazı eğitimler bulunur. Sayıların ve verilerin olduğu her alanda istatistik bölümü mezunları çalışabilir. Aynı zamanda işletme, iktisat, kamu yönetimi, endüstri mühendisliği gibi dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak da bu alanda çalışmak için yeterli olabilir. Bu bölümlerden mezun olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda istatistik uzmanı olarak görev alabilirsin. Bununla birlikte ilgili firmanın istediği bazı özel eğitim ve belgeler de olabilir.

İstatistik uzmanı iş ilanlarına nasıl başvurulabilir?

İstatistik uzmanı iş ilanlarına başvurmak için takip etmen gereken bazı adımlar bulunur. Öncelikle Kariyer.net üzerinden detaylı bir özgeçmiş hazırlamalısın. Sahip olduğun eğitim ve yetenekleri özgeçmişinde ne kadar kapsamlı anlatırsan iş bulma sürecinde o kadar çok avantaj kazanabilirsin. Daha sonra istatistik uzmanı iş ilanları sayfasına gelerek iş arama sürecine başlayabilirsin. Filtreleme seçeneği sayesinde ülke, şehir, ilçe gibi konum özelliklerini ve pozisyon, çalışma şekli, eğitim seviyesi gibi kısımları detaylandırabilirsin. Böylece kendine uygun iş ilanlarına ulaşabilir, bu ilanlara başvuruda bulunabilirsin.

İstatistik uzmanı hangi sektörlerde çalışma imkânı yakalayabilir?

İstatistik uzmanları sayıların ve verilerin olduğu tüm sektörlerde çalışma alanı bulan bir meslektir. Nicel bilgilerin toplanması, analiz edilmesi, yorumlanması ve sunulmasıyla ilgilenen istatistik uzmanları, toplanan verilerin sayısal olarak ifade edilmesini sağlar. Sen de istatistik uzmanı olarak çalışmak istersen anketlerin yapıldığı araştırma hizmetlerinde ve danışmanlık sektöründe çalışabilirsin. Bununla birlikte eğitim, çevre, maliye, adli, hükümet, sağlık, pazar araştırması, spor, ulaşım sektörleri de istatistik uzmanlarının çalışabileceği diğer sektörlerdendir.

notifications İş Alarmı kur