30

Kalıp Tasarım Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Kalıp Tasarım Uzmanı cancel
GAMAK MAKİNA SANAYİ. A.Ş.
Kalıp Tasarım Uzmanı
GAMAK MAKİNA SANAYİ. A.Ş.
İstanbul(Asya) İş Yerinde
Tam zamanlı
7 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Mayzen Otomotiv Makina Yedek Parça Işıl İşlem
Kalıp Tasarım Uzmanı
Mayzen Otomotiv Makina Yedek Parça Işıl İşlem
Bursa İş Yerinde
Tam zamanlı
7 gün
Sumitomo Rubber Ako Lastik
Üretim Teknikleri Mühendisi (Mold)
Sumitomo Rubber Ako Lastik
Çankırı İş Yerinde
Tam zamanlı
4 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Kalıp Tasarım Uzmanı İş İlanları

Kalıp tasarım uzmanı, birçok kalıp ve motifin tasarımlarını gerçekleştiren kişiye verilen mesleki unvandır. Bu mesleği icra eden kişiler, tasarım yeteneklerini geliştirmek, mesleklerinde uzmanlaşmak adına çeşitli eğitimlere ve uygulamalı etkinliklere katılır. Çeşitli materyallerle çalışan kişiler uygulamalar sayesinde meslekte uzmanlaşır. Bu meslek dalında kendini geliştiren kişilerin problem çözme yetenekleri son derece gelişmiş olmakla beraber karşılaştıkları sorunları kısa zamanda çözüme kavuşturması da dikkat çeken özellikler arasında yer alır. Plastik kalıp tasarımcısı, bağlı bulunduğu kurumun istekleri doğrultusunda talep edilen tasarımları hazırlar ve gerçekleştirdiği faaliyetleri programa uygun şekilde raporlar. Raporlama esnasında genellikle MS Office programlarını kullanır. Ayrıca mesleki alanda meydana gelen gelişmeleri yakından takip ederek ürün yelpazesini geliştirir.

Kalıp Tasarımcısının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kalıp tasarımcıları mesleği gereği birçok görevi üstlenir. Bağlı bulunduğu kurumun istekleri üzerine çeşitli kalıpları üreten tasarımcının bazı sorumlulukları vardır.

  • Zorlu kalıp tasarım sürecine en ince detayına kadar hakim olmak.
  • Gelişmeye açık bir yapıda bulunmak ve sürekli yeni bilgiler öğrenmek.
  • Kendini geliştirmek adına çeşitli kalıp tasarım uygulamalarına katılmak.
  • AR-GE çalışmaları yaparak yeni modeller ortaya çıkarmak ve sunmak.

Bu görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirebileceğine inanıyorsan ve bu alanda yeterli deneyime sahipsen kalıp tasarım uzmanı iş ilanları içinden istediğini  inceleyebilir ve ardından kendine en uygun olana başvuruda bulunabilirsin.

Kalıp Tasarım Uzmanlarının Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eski zamanlarda kağıt kalemle tasarım yapan kalıp tasarımcıları, günümüzde ise dijital ortamda tasarım faaliyetlerini yürütür. Bu durum kalıp tasarımcılarının bazı dijital tasarım ve çizim programlarının bilinmesini zorunlu kılar. İyi bir kalıp tasarımcısı, sektörde sık kullanılan Electrode Works, SolidWorks, Plastics, MoldWorks ve SplitWorks gibi çizim programlarına hakim olmalı ve kendini sürekli geliştirmelidir. Bu meslek dalında uzmanlaşmak isteyen kişiler kalıphanede örnek kalıp parçası uygulamaları yaparak deneyim kazanırlar. Kalıp malzemeleri, hammadde, ölçü aletleri kullanımı da kalıp tasarımcısının eğitim aldığı diğer alanlardır. Bu işi zevkle yapacağına inanıyorsan, üretim yapmak sana heyecan veriyorsa ve ilgili alanda eğitim aldıysan plastik kalıp tasarım iş ilanları arasından dilediğini inceleyerek başvuru yapabilirsin.

Kalıp tasarım uzmanı çalışma ortamı nasıldır?

Kalıp tasarım uzmanlarının çalışma ortamları fabrika ve imalat atölyeleridir. Bu nedenle çalışma ortamları genellikle dağınıktır. Bu işle uğraşan kişiler genel olarak ayakta çalışırlar ve diğer meslektaşlar, işçiler, modelciler, mühendislerle sürekli iletişim halindedirler. İnsanlarla iletişim halinde olmayı seviyorsan, takım çalışmalarını seven bir yapıya sahipsen ve kariyerine bu alanda yön vermek istiyorsan kalıp tasarımcısı iş ilanlarını inceleyip başvuruda bulunabilirsin.

Kalıp tasarım uzmanı çalışma alanları nelerdir?

Kalıp tasarım uzmanları, kamu ya da özel kuruluşlarda çalışabilirler. Bu kurum ve kuruluşların kalıp tasarım uzmanları için ayrılmış atölyeleri bulunur. Öte yandan kamu ya da özel sektörde çalışarak kendini geliştirmek istiyorsan kariyer.net üzerinden gerekli incelemeyi yaparak niteliklerine ve isteklerine uygun ilanlara başvuru yapabilirsin. 

Kalıp tasarım uzmanı ne kadar maaş alır?

Kalıp tasarım uzmanının maaşı konusunda kesin bir rakam söylenebilmesi mümkün değildir. Kamuda çalışan ve özel sektörde çalışan tasarımcıların ücretleri değişiklik gösterebileceği gibi yine özel firmaların verdiği ücretler de farklılık gösterebilir. Yine tasarımcının tecrübesine göre de maaşlarda değişiklik gözlemlenir. Eğer sen de bu alanda kariyer yapmakta eminsen kariyer.net’te yer alan ilanları inceleyebilir ve şartları uygun olan seçeneklere başvuruda bulunabilirsin.

Kalıp Tasarım Uzmanı Nasıl Olunur?

Kalıp tasarım uzmanı olabilmek için meslek lisesi ya da meslek yüksekokulu teknik eğitim fakülteleri ya da ilgili fakültelerin mühendislik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu kişiler, eğitimlerinin ardından kalıp tasarım uzmanlığı eğitimine katılarak sertifika edinebilirler. Eğer sen de ilgili bölümlerden mezunsan ve sertifikanı aldıysan güncel kalıp tasarım uzmanı iş ilanları arasından istediğini inceleyebilir ve senin için en uygun ilana başvuruda bulunabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalıp tasarım uzmanı ne iş yapar?

Kalıp tasarım uzmanları çeşitli kalıp ve motifler üzerinde çalışmalar düzenler. Kurum ya da firmaların talepleri doğrultusunda kalıplar hazırlayarak ortaya farklı, kullanışlı ve görsel yönü ağırlıkta olan çizimler, şekiller koyar. Çeşitli firmalar ve markalar yanında çalışabilir ve böylece farklı yüzeyler üzerinde çalışmalar yapabilirsin. Tasarımlarınla kendi stilini oluşturabilir ve geniş yelpazeye uzanan projelerde yer alabilirsin. Bu noktada elbette kendini sürekli geliştirmen gerekir. Kalıp tasarım umanlarından beklenen bir diğer nitelik de DCR gibi çalışmalarda aktif olmandır. Konuyla ilgili kapsamlı araştırma yapman alanında hakim olman için önemlidir.

Kalıp tasarım uzmanı nerelerde çalışabilir?

Kalıp tasarım uzmanı olarak birçok farklı alanda kendini gösterebilirsin. Bunun için öncelikle ilgili olduğun alanı netleştirmen gerekir. Eğer tekstil üzerine yoğunlaşırsan bu mecrada çeşitli mağazalar ve markalar ile anlaşabilirsin. Kalıp mühandisi olarak ilerelemek istiyorsan ve bu alanda eğitimlerini almışsan pek çok farklı metal işleme kurumlarına yönelebilirsin. İlgilendiğin her alan uygun farklı firma ile anlaşabilirsin. Tekstil, kitapçılık, grafik bu alanlardan sadece birkaçıdır. Plastik enjeksiyon kalıpları son zamanlarda artış gösteren sahalardan biri olarak bilinir. Farklı araştırmalar yaparak ilgili alanlara yönelebilirsin.

Kalıp tasarım uzmanı olmak için hangi eğitimleri tamamlamak gerekir?

Kalıp tasarım uzmanı olmak ve bu alanda kendini göstermek istiyorsan Meslek lisesi, Meslek yüksekokulu ve Teknik Eğitim Fakültelerine yönelmen gerekir. Bu eğitim kurumlarını başarı ile tamamlaman ve farklı kurslara katılman kendini en iyi şekilde yetiştirmen için gerekli ve önemlidir. Endüstriyel Kalıpçılık lisans programları ya da Mühendislik Fakülteleri bünyesinde bulunan Endüstriyel Kalıpçılık bölümünü başarı ile tamamlaman gereklidir. Bunun yanında tasarım uzmanlığı seminerlerine ve kurslara katılarak farklı detayları da kısa süre içinde öğrenebilirsin.

Kalıp tasarım uzmanı olmak için hangi çizim programlarını bilmek gerekir?

Tasarımları oluşturmak tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda çeşitli raporlamaları yapabilmen mesleğin gereklerinden biridir. Bunun için belirli programları da kullanabilmen gerekir. MS Office programı hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısın. Verilerin kalıp tasarımına uygun olup olmadığını anlaman için CAD ve CAM programları hakkında detaylı teknik bilgiler işini kolaylaştırır ve çalışmalarında profesyonellik başlamış olur. Solidworks paket programını kullanarak metal ve benzeri katı modelleme alanlarda farklı tasarımlar oluşturabilirsin. 2 boyutlu ve 3 boyutlu çalıışmalarda uyumlu olan programları kapsamlı araştırmalar neticesinde rahatlıkla bulabilir ve çalışmalarına farklı bir soluk katabilirsin.

notifications İş Alarmı kur