Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
36

Kaporta Ustası İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Kaporta Ustası cancel
DEĞER MOTORLU ARAÇLAR SAN.VE TİC. A.Ş.
Kaporta Ustası
DEĞER MOTORLU ARAÇLAR SAN.VE TİC. A.Ş.
İstanbul(Asya) İş Yerinde
Tam zamanlı
1 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Mengerler Ticaret Türk A.Ş.
Ticari Araçlar Kaporta Teknisyeni
Mengerler Ticaret Türk A.Ş.
Ankara İş Yerinde
Tam zamanlı
11 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Kaporta Ustası İş İlanları

Kaporta ustası otomobil, otobüs, minibüs gibi motoru olan her türlü taşıtın dış kısımlarının onarımını gerçekleştiren meslek grubudur. Aynı zamanda araçların dışarıdan göz ile görülen kısmını oluşturan metallerin üzerinde oluşan bozukluğun giderilmesi için yapılması gereken işlemleri yapan kişidir. Otomobillerin ana unsurlarını oluşturan şase ve şaseyi çevreleyen sac kısımlarındaki herhangi bir bozulmayı düzeltir. Araçların dışarıdan gözle görülen kısmını oluşturan bu metallerin birleşiminin oluşturduğu yapıya "kaporta" adı verilir. Kaporta ustası, kaporta üzerinde bir işlem yapacağı zaman güncel ve teknolojiye uygun alet edevatları kullanır. Gerekli sanayi alanları için önem arz eden bu sektördeki boş pozisyonlar, kariyer.net üzerinden açılan ilanlar aracılığıyla doldurulur. Sen de gerekli eğitimleri aldıysan ve bu alanda çalışmak istiyorsan güncel kaporta ustası iş ilanları hakkında araştırma yapabilirsin.

Kaporta Ustaları Ne İş Yapar?

Bir kaporta ustasının görevi alıcının istekleri doğrultusunda aracın dış görüntüsünü oluşturan kaporta üzerindeki bozulmaları gerekli işlemleri uygulayarak tamir etmektir. Bu uygulamalar, kaporta üzerinde hasar almış olan kısmın yeni bir parça ile değiştirilmesi veya fazla bir kusuru olmayan, ağır bir hasar almamış parçanın üzerinde usta dokunuşlarla modifiye işlemi yapılmasıdır. Kaporta ustası iş başvurusu yapmadan önce kaporta ustasının görevleri bilinmelidir. Kaporta ustasının görevleri şunlardır:

 • Kaportadaki hasarın ne derece büyük bir hasar olduğunu belirlemek
 • Kaporta üzerinde oluşan hasarın tamir edilebilmesi veya bozukluğun giderilebilmesi için değişmesi veya tamir edilmesi gereken parçayı belirlemek
 • Kaporta üzerinde uygulanacak olan işlemlerin maliyetini araç sahibine iletmek
 • Araç sahibi isterse kaporta üzerinde oluşan bozukluğun tamirinde kullanılacak gerekli parçaları sağlamak
 • Kaporta onarımı esnasında kullanılması gereken araç ve gereçleri tespit etmek
 • Kaporta üzerinde oluşan hasarı tamir etmekte kullanılması gereken aletleri kaporta üzerinde farklı bir hasara neden olmaması adına hassas bir şekilde kullanmak
 • Kaporta üzerinde oluşan bozukluğun giderilmesi için farklı parçalarda sonradan ortaya çıkan yapılması gereken bir onarım gerekiyorsa bunu araç sahibine bildirmek
 • Bir kaporta ustası araç üzerinde parça değişimi veya az hasar almış bir kısım için ufak işlemler gerekiyorsa tüm bu işlemleri büyük bir özveri ile yapıp aracın kaporta kısmındaki hasarlı kısıma aracın orijinal görüntüsünü bozmadan, orijinal halinde ki görüntüyü tekrar araca kazandırabilmek.

Kaporta Ustası Nasıl Özelliklere Sahip Olmalı Ve Çalışma Koşulları Nelerdir?

Birçok sanayi dalında, özellikle oto sanayinde ihtiyaç duyulan bir meslek olan kaporta elemanları için farklı iş fırsatları bulunsa da benzer çalışma koşullarına sahiptirler. Kaporta ustası olarak çalışmak isteyen kişinin sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Yük kaldırma, sert vurma, ağır çevirme tarzında işlemleri rahatlıkla uygulayabilecek yeterlilikte kuvvetli bir beden yapısına sahip olmak
 • Kaporta üzerine yapılan kaynağın yeteri kadar düzgün olup olmadığını anlayabilmek için yeterli düzeyde hassas parmaklarının olmak
 • Elini ve parmaklarını büyük bir ustalıkla kullanabilmek
 • Gün içerisinde sürekli kaynak makinesi ve farklı makinelerin çalıştığı bir ortamda çalışacağı için yük sesli ortamlara tahammül edebilmek

Bu ve bunun gibi özellikler bir kaporta ustası adayının sahip olması gereken niteliklerdir. Verimli bir çalışma hayatı geçirmek istiyorsan bu kriterlere uyman önem arz eder. Eğer sen de bu özellikleri taşıdığını düşünüyorsan firmaların kaporta ustası iş ilanları İstanbul gibi ilanlardan başvuru gerçekleştirebilir.

Kaporta Ustası Olmak İçin Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Her sektörde olduğu gibi sanayi ve yan sanayi dalları için de belli bir eğitim şartı bulunabilir. Kaporta ustası olarak çalışmak isteyen kişinin alması gereken eğitim süresi lise veya daha yüksek kademede eğitimini tamamlamış olan kişilerde bir 1.5 yıl sadece ilköğretim eğitimini tamamlamış kişiler için ise 3 senedir. Bu mesleğin eğitimi Çıraklık Ve Meslek Eğitimi Yasası kapsamına alınmıştır. Bu yasa kapsamında uygulamalı eğitim atölye ve çeşitli işletmelerde, teorik eğitim ise alana özel açılmış olan çeşitli eğitim merkezlerinde gösterilir. Bu eğitimin içeriğinde meslek ahlakı, din kültürü, türkçe, sosyal bilgiler tarzında temel düzeyde gösterilen derslerin yanında meslek ile alakalı olan, kaporta onarımı ile ilişkili teorik bilgiler ve kaporta tamirinde kullanılan alet ve edevatların bakımına ve onarımına ilişkin dersler de bulunur. Bu eğitimleri aldıysan ve ilan açıklamalarında istenen belgeleri edindiysen kaporta ustası iş ilanları bugün ve daha önce yayınlanan fırsatları inceleyerek başvuru yapabilirsin.

Kaporta ustalarının iş alanları Nelerdir?

Her zaman mesleğinde iyi yetişmiş yüksek niteliklere sahip kaporta ustalarına ihtiyaç duyulur ve bu özelliklere sahip kaporta ustası arayan firmalar olur. Bu firmalar kariyer.net üzerinden ilan açarak iş alımları yapar. Belli özelliklere sahip kaporta ustası arayanlar araç bakım servisleri, tamir atölyeleri, kaporta onarım servisleridir. Kaporta ustası olarak işe giren kişi belirli bir tecrübe ve bilgi birikimi kazandıkları zaman eğer bir maddi birikimleri, iş kuracak kadar sermayeleri var ise kendi tamir atölyelerini kurabilirler.

Kaporta ustalığı eğitiminden sonra hangi belge verilir?

Kaporta ustası eğitiminde gösterilen derslerden bir diğeride kaporta ustası eleman ilanları söz konusu olduğunda istenilen beceriler arasında karşımıza çıkan teknik resim yeteneğidir.  Kaporta ustası çıraklık eğitim sürecini başarı ile tamamlayanlar eğitim sürecinin sonunda bir kalfalık sınavına katılırlar. Bu sınavda da başarı elde etmeleri sonucunda, sınavı başarı ile tamamlayan adaylara “Kalfalık Belgesi” ve kalfalık unvanı verilir.

Kaporta ustası iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Minimum ilköğretim düzeyinden mezun olmuş olan herkes kaporta ustası iş ilanları seçeneklerine başvuru yapabilir. Kaporta ustası iş ilanları bugün herkesin kariyer.net üzerinden rahatlık ile başvuru yapabileceği ve çalışma hayatına adım atabileceği bir meslek dalıdır. Sen de kaporta ustası olarak çalışmak istiyorsan ve ilköğretim veya daha yüksek bir eğitim düzeyinden mezun olduysan önünde hiçbir engel yok ve çalışmaya hazırsın demektir.

Kaporta ustası mesai saatleri nasıldır?

Kaporta ustasının çalışma saatleri firmaya göre farklılık gösterir. Bazı firmalar haftada 6 günlük mesai belirlerken bazıları 5 günlük belirleyebilir. İş ilanına başvurmadan önce bu detayı inceleyebilir, kendine en uygun ilana başvuru yapabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaporta ustası iş ilanlarında en çok hangi kriterler aranır?

Birçok firmada kaporta ustası olarak çalışacak elemanlara ihtiyaç duyulur. Kaporta ustası iş ilanı yayınlayan firmaların adaylarda aradığı belirli kriterler bulunur. Kaporta ustası iş ilanları yayınlayan firmalar bu alanda gereken eğitimleri tamamlayan kişileri tercih ederler. Adayların Endüstri Meslek Lisesi ya da Mesleki Eğitim Merkezi kurumlarında yer alan kaporta ustalığıyla alakalı bölümlerden mezun olması beklenir. Bunların yanı sıra kaporta ustası arayan firmalar, adayların kaporta ustalığı belgesine sahip olmasını isteyebilir. Aynı zamanda bu alanda iş deneyimine sahip olan kişiler de firmalar tarafından tercih edilir.

Kaporta ustası iş ilanlarının en yoğun olduğu çalışma alanları nerelerdir?

Kaporta ustaları birçok farklı firmada çalışma imkanı bulabilir. Otomotiv ve motorlu araç şirketlerinde yaygın olarak kaporta ustalarına ihtiyaç duyulur. Kaporta ustalarının çalışma alanları çeşitli otomobil şirketleridir. Kaporta ustası, otomobil şirketlerinde kaportadaki hasarların boyutlarını belirler, hasarları gidermek için gereken parçaları tespit eder. Aynı zamanda araçlarda yapılacak işlemlerin fiyatını ve gereken parçaları araçlarını tamir ettirmek için gelen kişilere bildirir.

Kaporta ustası iş ilanlarında çalışma süreleri nasıldır?

Kaporta ustası olarak çalışmak için farklı otomotiv şirketlerine başvuru yapabilirsin. Özellikle sanayi bölgesinde kaporta ustası iş ilanlarına yaygın olarak ulaşılabilir. Kaporta ustası iş ilanlarına göz atarken çalışma sürelerini inceleyebilirsin. Kaporta ustaları çalıştıkları firmaların mesai saatlerine göre farklı çalışma sürelerine sahip olabilirler. Tam zamanlı olarak çalışan bir kaporta ustası günde en az 7 saat çalışır. Bununla birlikte kaporta ustalarının işbaşı yaptıkları saatler ve mesailerinin bitişi firmaların belirlediği kriterlere göre değişkenlik gösterebilir.

Kaporta ustası iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Kaporta ustası olarak çalışmayı planlıyorsan çeşitli kriterleri karşılıyor olman gerekir. Firmalar kaporta ustası olarak çalışacak elemanlar için belirledikleri kriterler doğrultusunda işe alım gerçekleştirirler. Bu alanda gereken eğitimi tamamladığın takdirde kaporta ustası unvanına sahip olabilirsin. Endüstri Meslek Lisesi ya da Mesleki Eğitim Merkezlerinin kaporta ustasıyla alakalı olan eğitimlerini tamamladıktan sonra kaporta ustası iş ilanlarına başvuru yapabilirsin. Aynı zamanda kaporta ustası olarak otomotiv sektöründe belirtilen sürede deneyime sahip olduğunda bu pozisyonda çalışabilirsin.