2

Kargo Şoförü İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Kargo Şoförü İş İlanları

Şoför olarak çalışmak isteyen adayların tercih edebileceği pek çok iş ilanı, yılın her döneminde farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar tarafından yayınlanır. Bu alanda yayınlanan iş ilanları farklı alanlarda yer alan firmalar tarafından yayınlansa da  temelde benzer iş tanımını içerir. Farklı firmalar tarafından şoför adaylarına yönelik olarak yayınlanan ilanları arasında kargo şoförü iş ilanları, son yıllarda en çok tercih edilen meslek gruplarından biridir. Kargo şoförü olarak çalışmak isteyen adaylar Türkiye’nin her bölgesinde kendilerine uygun kargo şoförü iş ilanları seçeneklerine başvurabilir. Büyük küçük birçok firma tarafından sunulan kargo şoförü iş ilanları, lojistik alanında gelişmiş şehirlerde yılın her dönemi yayınlanır. Bunun sebebi ise, üretimi yapılan ürün ve malların bu bölgelerden dağıtımının yapılmasıdır. Başta İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere, pek çok şehre özel olarak kargo şoförü iş fırsatları sunulmaktadır.

Kargo Şoförlüğü İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Firmalar tarafından üretilen ve teslimatı yapılması gereken birçok üründen sorumlu olan kargo şoförlerinde bulunması gereken bazı yetenekler iş ilanlarında belirtilir. Kargo şoförleri, motor ve otomobil benzeri araçlar kullanarak müşterilerin siparişi üzerine belirli ürünleri bir alandan bir başka alana teslim etmekle sorumlu olan kişilerdir. Teslimatları güvenli bir şekilde zamanında ulaştırması gereken kargo şoförlerinin, taşıdıkları ürünleri raporlamak gibi görevleri de bulunur. Bu nedenle kargo şoförlerinde bulunması gereken bazı temel yetenekler vardır.  Özellikle iyi bir araç kullanma becerisi, Şoför arayan kargo şirketleri tarafından talep edilen yeteneklerin başında gelir. Ulaştırılması gereken ürünlerin güvenliğinden sorumlu olan kargo şoförü adaylarının, teslimatı en hızlı şekilde gerçekleştirmesi önem arz eder. Sevkiyat şoförlerinin yer yön bulma konusunda da yetenek sahibi olması gerekmektedir.  Ayrıca, zaman yönetimi, kargo şoförlerinde en çok aranan özellikler arasında yerini alır. Belirlenen süre içerisinde teslim edilmesi gereken kargoları teslim eden şoförler, teslimat sürecinin aksamasını önlerler. Kargo şoför iş ilanları İzmir gibi büyükşehirlerde yılın her döneminde farklı ilçelere özel olarak yayınlanır. Bu sebeple teslimatın yapılacağı şehri veya bölgeyi tanımak, sokakları ve kısa yolları bilmek gibi özellikler de kargo şoförleri için önemli yetenekler arasında sayılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kargo dağıtım araçlarında navigasyon sistemleri kurularak, dağıtımın daha hızlı olması sağlanmaktadır. Bu nedenle adayların navigasyon araçlarını kullanma yeteneğine sahip olması da firmalar tarafından talep edilir. Son olarak, kargo şoförlerinin sorumluluk sahibi olması ve araçlarındaki ürünlerin güvenliğini sağlaması da aranan özellikler arasında yerini alır. 

Kargo Şoförü İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Kargo şoför ilanları, firmaların sunduğu şart ve koşullara göre farklılıklara sahip olur. Birçok farklı ürün ve malın sevkiyatını sağlamak amacıyla yayınlanan kargo şoförü iş ilanları, adaylar için önemli detaylara sahiptir. Kargo şoförü iş ilanlarından birine başvurmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli detay, kullanılacak olan teslimat aracının türüdür. Bu sayede aday, sahip olduğu araç kullanma ehliyetinin yeterli olup olmadığını belirleyebilir. Ayrıca teslimat araçlarının boyutları da adaylar için büyük önem arz eder. Bu sayede adaylar, araç kullanım tecrübelerini gözden geçirerek, ilan detaylarında yer alan araçların kullanabilecekleri araçlar olup olmadığını tespit edebilir. Yurtiçi kargo şoför iş ilanları adayların kısa mesafelerde teslimat sağlamalarını isterken, yurt dışı sevkiyatları için uzun süreli, hatta konaklamalı şartlar sunar. Bu sebeple firmaların sunduğu çalışma şartları dikkatle incelenmelidir. Bu sayede aday, kargo şoförü iş ilanlarından hangisine uygun olduğunu kolaylıkla belirlenebilir. 

Kargo Şoförü Ne İş Yapar?

Kargo şoförleri, üretimi yapılan malların bir alandan farklı bir alana güvenle teslim edilmesi sürecinde görev alan personellerdir. Bu meslek elemanları, sevkiyat sırasında kullanılan araçtan ve araçta bulunan ürünlerin güvenli bir şekilde taşınmasından sorumlu olur. Belirli firmalara bağlı olarak çalışan kargo şoförleri, firma tarafından belirlenen adresten ürünleri teslim alır ve ardından teslim edilmesi gereken diğer bir noktaya ürünleri transfer eder. Kargoları güvenli bir şekilde ulaştırmanın yanı sıra, karo şoförlerinin ekstra olarak sahip olduğu iş tanımları da bulunur. Kargo şoförlerinin iş tanımları arasında, envanter kontrolü yapmak  ve teslim belgelerini hazırlamak gibi ekstra iş yükleri de bulunabilir. Farklı şehirlerde faaliyet gösteren firmaların, iş tanımları ve hacimleri arasında farklılık olabilir. Örneğin, lojistik alanında gelişmiş şehirler arasında bulunan Antalya kargo şoför iş ilanları yurt dışı transferleri için iş fırsatları sunabilir. Kargo şoför iş ilanları Ankara gibi büyükşehirlerde daha kapsamlı iş seçeneklerine de sahip olabilir. Büyükşehirlerde bulunan firmalarda çalışmak isteyen adaylar, gelişmiş teknolojili araçlarda navigasyon sistemleri aracılığıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde teslimat yapma şansına sahip olabilirler.

Kargo Şoförü Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Kargo şoförlerinin çalışma ortamları genellikle teslimat yaptıkları araçlar olur. Araç kullanarak teslim edilmesi gereken mal veya ürünleri belirli bir adrese ulaştıran kargo şoförlerinin firmalarla olan anlaşmalarına bağlı olarak, çalışma koşulları da değişiklik gösterir. Kargo şoförleri çoğunlukla yurt içi ve yurt dışı olmak üzere sevkiyatları gerçekleştirir. Örneğin uzun yol şoförlerinin dinlenmeleri için araç içerisinde kurulu ufak bir yatak bulunabilir. Fakat şehir içi veya yurt içi teslimat yapan araçlarda bu çalışma ortamları bulunmayabilir. Çalışma ortamları sevkiyat sırasında kullandıkları; motor, otomobil, kamyon ve benzeri sevkiyat araçları olan adayların, uzun saatler direksiyon başında çalışması gerekebilir.

Kargo Şoförü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kargo şoförü olarak çalışmak isteyen bireylerin öncelikle sahip olması gereken ehliyetler bulunur. Araç özelliklerine, taşıdıkları maddelere ve araç büyüklüğüne göre değişkenlik gösteren ehliyet çeşitleri, adayların bu iş kolunu icra etmeleri için sahip olması gereken özellikler arasında yerini alır. Ardından adayların gelişmiş bir şekilde araç kullanma özelliklerine sahip olmaları, kargo şoförü mesleğinde istihdam sağlamaları için yeterli bir durum olarak belirlenir. 

Kargo Şoförü Olmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pek çok firma tarafından farklı boyutlarda sevkiyat araçları kargo şoförlerine sunulur. Bu sebeple adayların başvurmak istedikleri iş ilanında sunulan aracın özelliklerine uygun ehliyet çeşitlerinden birine sahip olması önemlidir. Araça büyüklüklerine bağlı olarak değişkenlik gösteren ehliyetler A1 veya E sınıfı olarak adlandırılır. Öte yandan adayların SRC 4 belgesine de sahip olmaları firmalar tarafından talep edilir.  Bu belgelere sahip olan adaylar iş başvurusunda bulunarak sevkiyat şoförü olarak çalışma şansını elde ederler.

Kargo Şoförü Ne Kadar Maaş Alır?

Kargo şoförü olarak çalışmak isteyen adayların sahip olduğu tecrübeler, birbirinden farklı maaşlara sahip olmasına neden olur. Bu sebeple tüm kargo şoförleri farklı aylık kazançlara sahip olabilir. Kargo şoförlerinin firmalarla olan anlaşmaları ve çalışma saatleri, aylık kazançlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Ayrıca, kargo şoförlerinin aylık kazançları transfer edilecek ürünlerin cinsine ve sevkiyat mesafesine göre de değişkenlik gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tam zamanlı Kargo Şoförü iş ilanlarını nasıl bulabilirim?

Tam zamanlı Kargo Şoförü iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Çalışma Şekli'' kategorisinden ''Sürekli / Tam Zamanlı'' seçeneğini tıklayarak keşfedebilirsin. Ayrıca dönemsel, proje bazlı, serbest ve yarı zamanlı iş ilanlarını da yine bu alandaki seçenekleri tıklayarak keşfedebilirsin.

Kargo Şoförü iş ilanlarına Kariyer.net'te nasıl başvurabilirim?

Kargo Şoförü iş ilanlarını Kariyer.net'te farklı tarih, pozisyon seviyesi ve konuma göre filtreleyebilir, sana en uygun ilanlara hızlıca başvurabilirsin.

Kargo Şoförü pozisyonu için en güncel iş ilanlarını görüntüleyebilir miyim?

Güncel Kargo Şoförü iş ilanlarını ''Filtreler'' bölümünde yer alan ''Tarih'' kategorisinin altında bulunan ''Bugünün ilanları'' seçeneğini işaretleyerek en güncel Kargo Şoförü iş ilanlarına erişebilirsin.

Kargo Şoförü iş ilanları için hangi nitelikler aranmaktadır?

Kargo Şoförü için aranan nitelikler iş ilanlarında detaylı olarak yer almaktadır. İş ilanlarında bulunan ''Genel Nitelikler ve İş Tanımı'' bölümünden, adaylarda aranan nitelikleri detaylıca inceleyebilirsin. Ayrıca ''Aday Kriterleri'' bölümünden de tecrübe, eğitim, askerlik ve ehliyet gibi istenilen şartları öğrenebilirsin.

notifications İş Alarmı kur