Kişisel Verileri Koruma Uzmanı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Kişisel Verileri Koruma Uzmanı cancel
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı.
😔
Aramana uygun bir sonuç bulunamadı. 😔
Bu aramana uygun bir ilan yayınlanırsa sana haber vermemizi ister misin?

Doğru sonuçlara ulaşmak için şunlara dikkat etmelisin:

  • Yazım yanlışı yapmadığından emin olmalısın.
  • Daha genel kullanıma sahip kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "HR" yerine "İK" ya da "İnsan Kaynakları")
  • Daha farklı kelimeler kullanabilirsin. (Örn: "Yazılımcı" yerine "Backend Yazılım Uzmanı")
  • Kısaltma kullanmak yerine, kelimeleri açık şekilde yazabilirsin. (Örn: "Müh" yerine "Mühendis")"
  • Arama sonuçlarında engellenen şirketin profili ve ilanları görünmez. Arama yaptığın kelimenin engellediğin bir şirketle ilgili olup olmadığından emin olmalısın.

Kişisel Verileri Koruma Uzmanı İş İlanları

İnternetin dünya genelinde yaygınlaşması ve neredeyse her eve girmesi, birçok kişinin internet üzerinde belirli bir zaman geçirmesine ve verilerini internet ortamına aktarmasına neden olur. Kişisel verilerin kurumsal şirketlere ve 3. taraf kişilere geçmesi, bu verilerin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini gerekli kılar. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile birlikte bu koruma, şirketler için zorunlu bir hale getirilmiştir ve özellikle e-ticaret ile ilgilenen firmaların bu pozisyonda çalışacak elemana ihtiyaç duymasına sebebiyet vermiştir. Kişisel verileri koruma uzmanı iş ilanları, firmaların bu ihtiyaçlarını karşılayacak kalifiye elemanlarının ve veri uzmanlarının istihdamı için önemlidir. Kişilerin verilerinin güvenli bir şekilde korunmanın zorunlu olduğu günümüzde güncel kişisel verileri koruma uzmanı iş ilanları ise giderek önem kazanan ve artan bir ivmeye sahiptir. 

Kişisel Verileri Koruma Uzmanı Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Kişisel verileri koruma uzmanı olmak isteyen kişilerden beklenen başlıca özellik; üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Bu bölümler başta mühendislik fakültesinin bir bölümü olan bilgisayar mühendisliği ve sosyal bilimler fakültesinde yer alan herhangi bir bölüm olabilir. Siyasal bilgiler, makro ve mikro iktisat gibi bölümler işverenlerin tercih ettiği bölümler olmakla beraber, iktisat ve uluslararası ilişkiler de tercih edilen bölümler arasında yer alır. Kişisel verileri koruma uzmanı arayanlar, adaylardan veri tabanları, bilişim teknolojileri, ağ güvenliği ve temel bilgi teknolojileri konuları hakkında bilgi sahibi ve tecrübeli olmasını ister. Ayrıca, kişisel verilerin korunması kanunu ve mevzuatı hakkında temel bilgi sahibi olması da adaylardan beklenilen özellikler arasındadır. Bu özelliklere sahip kişisel verileri koruma uzmanı iş ilanları bay adaylar için çeşitli fırsatlar sunmakla beraber, sektörde büyük bir yer kaplayan kadın çalışanlar da kişisel verileri koruma uzmanı iş ilanları bayan çalışanlar için yayınlanan başvuruları değerlendirebilirler. 

Kişisel Verileri Koruma Uzmanlarının Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Kişisel verileri koruma uzmanları, özel sektörde pek çok firmada kendisine iş bulabilme imkanı olan kişilerdir. Yöneticiler ile sürekli olarak dirsek teması halinde çalışan kişisel verileri koruma uzmanları ve yardımcıları, yöneticilerine bağlı olarak projelerin geliştirilmesinden ve yürütülmesinden sorumludur. Kişisel verileri koruma uzmanı arayanlar, çalışan adaylarına farklı çalışma koşulları sunabilir. Ofis ortamında çalışan bu kişiler, kendilerine verilen görevleri başarılı bir şekilde tamamlamaktan sorumludur. Güvenlik duvarı kurma, siber saldırılara karşı savunma sistemleri geliştirme, kişisel verileri koruma uzmanı olarak yapman gereken işler olup ister ofiste ister uzak masaüstü bağlantısı ile birlikte evinde gerçekleştirebileceğin görevlerdir.

Kişisel Verileri Koruma Uzmanları İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Bankacılık, yazılım ve bilişim sektöründe büyük bir öneme sahip olan kişisel verileri koruma uzmanları, farklı niteliklere ve yeteneklere sahip olabilir. Aynı özellikler, personel arayan firmalar için de geçerli olabilir ve adaylardan beklediği nitelikler değişiklik gösterebilir. Bu alandaki iş başvurularını tamamlamadan önce, bakman gereken en önemli nokta adaylardan istenilen tecrübe ve sahip olduğu eğitimdir. Profilinde uyuşmayan ilanlara başvurman zaman kaybetmene neden olabilir. 

Kişisel Verileri Koruma Uzmanları Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Uluslararası geçerliliği olan siber güvenlik ve veri tabanı mühendisliği sertifikaları, bu pozisyonda çalışman için sana büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bununla birlikte, üniversitelerin mühendislik fakültesinden mezun olmak da başarılı bir iş görüşmesi gerçekleştirmen de sana yardımcı olacaktır. İlan açıklamalarında gerekli diğer eğitim ve belge koşulları hakkında daha fazla bilgi bulman mümkündür.

Kişisel Verileri Koruma Uzmanı Olarak Hangi Sektörlerde İş Bulabilirim?

İnternet üzerinden alışverişin yaygınlaştığı günümüzde ortaya çıkan birçok firma, bünyesinde çalıştırmak üzere kişisel verileri koruma uzmanlarına ihtiyaç duyar. Bu sebeple e-ticaret, bankacılık ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren farklı sektörlerdeki birçok firma ile çalışma fırsatı elde edebilirsin. Ayrıca bilişim firmaları, reklam ajansları gibi farklı şirketlerde de bu alanda çalışman söz konusu olabilir.

Kişisel Verileri Koruma Uzmanı Olarak Nasıl İş Bulunur?

Firmaların paylaştığı ilanlar, bu pozisyonda çalışma fırsatı bulman için sana yardımcı olabilir. Tüm firmaların takibini yapmak ve bu iş ilanlarına ulaşmak için kariyer.net’in sana sunduğu olanak yararlanabilir, kişisel verileri koruma uzmanı iş ilanları kategorisini takibe alabilirsin. Dilersen ilan bildirimlerini açarak ilgini çekebilecek veya geçmiş aramalarına benzer ilanlardan e-mail yoluyla haberdar olabilirsin. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kişisel verileri koruma uzmanı olmak için üniversitede hangi bölüm okunmalıdır?

Kişisel verileri koruma uzmanlığı yapabilmek için üniversitelerin bazı bölümlerinden mezun olmuş olman gerekmektedir. 4 yıllık lisans eğitimi veren sosyal bilimler veya mühendislik fakültelerinden herhangi bir bölümden başarıyla mezun olduktan sonra yazılı ve sözlü şekilde yapılan uzman yardımcılığı sınavlarına girmen gerekir. Sosyal bilimler mezunu kişiler için; siyasal bilgiler, makro-mikro iktisat, uluslararası ilişkiler gibi hakim oldukları bölüm derslerinden sınava tabi olurlar. Mühendislik fakültesi mezunları için ise; temel bilgi güvenliği, bilgisayar ağları, veri tabanı yönetimi gibi teknik konularda sınava katılırlar. Uzman yardımcılığı sınavından başarıyla geçersen ve uzmanlık tezinden kabul görürsen ve 3 yıl deneyim elde edersen kişisel verileri koruma uzmanı görev ve yetkilerini yerine getirebilirsin.

Kişisel verileri koruma uzmanı hangi meslek konuları hakkında bilgi sahibi olmalıdır?

Kişisel verileri koruma uzmanının mesleğinin yetkilerini ve görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmesi için bazı meslek konuları hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Kişisel verilerin korunması kanunu ve mevzuat uygulama ve hükümlerine iyi derecede hakim olmak en önemli meslek konuları arasındadır. Ayrıca meslekle ilgili gerekli nitelikleri taşıyorsan işinde hızla yükselebilir ve gelişebilirsin. Uzman unvanı alabilmek için çalıştığın kurumda 3 yıl uzman yardımcılığı yapmalı, hazırladığın uzmanlık tezinin kabul görmüş olması ve uzman yeterlilik sınavında başarılı olman gereklilikler arasındadır.

Kişisel verileri koruma uzmanı hangi sertifikalara sahip olmalıdır?

Kişisel verileri koruma uzmanı mesleğinin gerekliliklerini daha iyi bir şekilde yerine getirmek için bazı sertifika programlarına katılmaktadır. Kişisel verilerin korunması kanunu hakkında mevzuat uygulama ve içerikleri, veri analizleme yöntemleri, açık rıza ve onay süreçleri, bilişim ve veri yönetimi sistemi hakkında bilgi birikimlerini geliştirmektedirler. Bazı şirket, kurum ve kuruluş sertifika şartı isteyebilmektedir. Programa katılım bakımından herhangi özel bir şart aranmamaktadır.

Kişisel verileri koruma uzmanının görev ve yetkileri nelerdir?

Kişisel verileri koruma uzmanı; verilerin korunması ve saklanması alanında çalışan ve gerekli mevzuat hükümlerini çerçevesinde görevlerini yerine getiren kişidir. Kişisel verileri koruma uzmanının görev yetkileri arasında bulunanlar şunlardır; çalıştığı kurumun amaçları, stratejileri ve politikaları hakkında incelemeler ve araştırmalar yapar. Kurul tarafından alınan kararların değerlendirmesini yapar ve bu konular üzerinde fikir geliştirir. Ulusal ve uluslararası yapılacak olan toplantılara katılım sağlar. Kişisel verilerin korunması konusunda yeni strateji ve planlar geliştirirken, ulusal ve uluslararası çalışmaları sürekli takip etmekle yükümlüdür. Kurumun en iyi hizmet kalitesinde olması için çalışmalar yürütür.

notifications İş Alarmı kur