keyboard_arrow_down
11

Kitabevi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
searchsearch
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Kitabevi cancel
Minnoş Dükkan Kırtasiye
Satış Danışmanı
Minnoş Dükkan Kırtasiye
Bursa İş Yerinde
Tam zamanlı
4 gün
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Maçka Yayıncılık ve Eğlence A.Ş.
Satış Temsilcisi
Maçka Yayıncılık ve Eğlence A.Ş.
İstanbul(Avr.) İş Yerinde
Tam zamanlı
9 gün

Kitabevi İş İlanları

Kitabevleri, yüzlerce yıllık tarihe sahip bir çalışma ortamıdır. Günümüzde de bu yerlerde insanları doğru bir şekilde yönlendirmek için bilinçli çalışanlar aranır. Kitabevleri çeşitli içerikte kitapların, dergilerin ve gazetelerin yayımlandığı ve satışının yapıldığı yerlerdir. Kitabevi çalışanları da kitap satın almak isteyen bireylere kitap hakkında doğru bilgi veren ve öneride bulunabilen bireylerdir. Kitabevi çalışanı olmak için bu alanda kurslar ve seminerlerden eğitim almanız yeterlidir. Kitabevi sektörü iş ilanları edebiyat ve işletme bölümlerinden mezun bireyler için cazip gelebilir. Bu alanda çalışanlar, işletme yöneticilerinin toptan aldıkları kitaplar konusunda müşterilere yardımcı olurlar. Günümüzde oldukça yükselen mesleklerden biri olan kitabevi çalışanı olmak için kitabevi sektörü iş başvurusu yaparak, iş sahibi olabilirsin. Yeni yayınlanan ilanları kaçırmamak adına kitabevi sektörü iş ilanları yeni olarak arama yaparak değerlendirebilirsin.

Kitabevi Çalışanlarının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kitabevi çalışanın görev ve sorumlulukları kitabevinin büyüklüğüne ve hitap ettiği kitleye göre değişir. Çalışan bireylerin, bibliyografik arama yapabilmesi, iyi bir diksiyona sahip olması, kitap ve yazar içeriği uzmanlığı ve bunları destekleyen güler yüze sahip olması gerekir.Genel olarak kitabevi çalışanlarının özellikleri şu şekildedir:  

 • Müşterilerin kitap hakkındaki sorularını cevaplamak ve bilgi vermek,
 •  Tavsiye ve öneride bulunmak,
 •  Güncel yayımları müşterilerine sunmak,
 • Kaynak ve yayımları bibliyografik düzene göre dizmek,
 • İnternet üzerinden gelen siparişleri hazırlamak,
 • Yazarlardan gelen e-postaları cevaplamak,
 • Kitap satışını ve faturalamayı yapmak,
 • Kitapların dizilimini ve temizliğini sağlamak,
 • Mağaza ve vitrin düzenlemesi yapmak,
 • Kitapların yayım süresini takip etmek,
 • Paket açma ve stok takibi yapmak,
 • Kitapları temizlemek ve denetimini yapmak,
 • Satış işlemlerini gerçekleştirmek,
 • Her yaştan müşteriye kitap sunmak.

Her şehirde kitabevi iş ilanları veren firmalar bulunur. Sen de yaşadığın şehre göre arama yapabilirsin. Örneğin, Kayseri kitabevi sektörü iş ilanları olarak arama yaparak iş başvurusu yapabilirsin. Bunun yanı sıra İstanbul’da çalışmak için İstanbul kitabevi sektörü iş ilanları şeklinde bir arama yaparak iş sahibi olabilirsin.

Kitabevi İş İlanlarında Aranan Nitelikler Nelerdir?

Kitabevi çalışanı arayan firmalar, mesleki donanımın yanında bir takım bireysel nitelikler ararlar. Genel anlamda kitabevi çalışanlarında aranan nitelikler şunlardır: edebi içerikler hakkında bilgili olmak,iyi bir iletişime ve güler yüze sahip olmak,özgüvenli olmak,kitapların sunumunda ince zekayı kullanmak,bireysel çalışmalara ve ekip çalışmasına yatkın olmak,görselliğe önem vermek,iyi bir diksiyona sahip olmak,kitapları ve okumayı sevmek,akademik kaynakçalar hakkında bilgili olmak,her yaştan insanlarla iyi iletişim kurabilmek, gelişime ve yeniliğe açık olmak. Kitabevi sektörü eleman arayan şirketler her geçen gün artar. Bu iş fırsatlarından yararlanmak için güncel kitabevi sektörü iş ilanları içeriğinden aramalar yaparak iş sahibi olabilirsin.

Kitabevi Çalışanı Olmak İçin Hangi Mesleki Eğitimler Alınmalıdır?

Kitabevi alanında genel olarak edebiyat fakültesinden mezun olan bireyler tercih edilebilir. Kitabevi sektörü eleman arayanlar yeterlilik ve mesleki tecrübe ararlar. Genel anlamda mesleki nitelikleri destekleyen bazı eğitimler şunlardır:

 • Bibliyografik arama eğitimi
 • Kitap - yazar ön sunumu
 • Kitap edebi dili eğitimi
 • Pazarlama ve stok yönetimi
 • Personel yönetimi
 •  Faturalama ve finans
 • Bilgisayar programları

Bunlar gibi genel eğitimlerle kolaylıkla her şehirde iş sahibi olabilirsin. Örneğin, Ankara kitabevi sektörü iş ilanları olarak arama yaptığında kolaylıkla iş başvurusu yapabilirsin. Büyükşehirlerde açılan kitabevi sektörü eleman ilanları veren firmalar genel olarak uluslararası pazarlama yaparlar. Bu nedenle dil biliyor olmak büyük bir avantajdır. Bilgisayar programlarına hâkimiyetin ve genel anlamda pazarlama bilmen de çalışırken sana avantaj sağlayacak faktörlerdendir.

Kitabevi çalışanlarının çalışma ortamı nasıldır?

Kitabevi çalışanları genel olarak kütüphanelerde ve kitapçılarda çalışırlar. Kitabevi büyüklüğüne göre kitabın; yayımı, müşteriye sunulması, stokları ve satışını kitabevi çalışanları takip eder. Buradaki çalışanlar, kitapları özenle alfabetik olarak sıralar, içerikleri hakkında bilgi edinir ve müşteriye satışını gerçekleştirir. Bu alan için özel kurumlarda ve devlet kütüphanelerinde iş tecrübesi ve eğitiminle iş bulabilirsin. Kitabevinin depo kısmında stokların belgelenmesi ve güncellenmesini yapabilirsin.

Kitabevi çalışanlarının maaş aralıkları nelerdir?

Kitabevi çalışanlarının maaşları genel olarak işletmenin büyüklüğüne göre değişir. Örneğin, küçük bir kitapçıda çalışan ile kitabevi zincirlerinde çalışan kişinin maaşı farklı olabilir. Bu alanda kendini geliştirmen maaşını doğrudan etkiler. Bireysel olarak kitabevi kurumlarında çalışıp kendini geliştirerek iyi bir kitabevi sahibi olabilirsin. Her geçen gün çalışma alanları çoğalan bu meslekte kitabevi sektörü iş ilanları bugün güncel olarak yayınlandığı için uygun bir iş bulabilirsin.

Kitabevi sektöründe iş mülakatında nelere dikkat etmeliyim?

Kitabevi sektöründe eleman arayanlar genel olarak mülakatları yüz yüze yaparlar. Kitabevleri firmaları iyi bir edebi bilgi ve diksiyonun olmasına dikkat ederler. Kendini ifade ederken üslubun ve vücut dilin oldukça önemlidir. Ayrıca iş deneyimlerinden de kısaca bahsedebilirsin. Kitabevi sektörü iş ilanları erkek olarak bakıldığında erkek adaylar için askerlik durumunun yapılmış olması tercih edilir. Bunun yanı sıra kitabevi sektörü iş ilanları kadın olarak da yayınlanabilir. Bu duruma da başvuru sürecinde dikkat edebilirsin.

Kitabevi çalışanlarının çalışma saatleri nasıldır?

Kitabevleri, kitapları seven insanlar için oldukça keyifli yerlerden biridir. Bu açıdan eğer kitapları seviyorsan böyle bir yerde çalışmak isteyebilirsin. Her kitabevinin çalışma saatleri farklıdır. Bazı kitabevleri erken saatlerde kapatırken bazı yerler geç saatlere kadar açık kalabilir. Bu nedenle iş başvurusu yaparken esnek çalışma saatlerine uyum sağlayıp sağlayamayacağına karar verip uygun bir ilana başvurabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Kitabevi iş ilanlarında hizmet personeli alımı var mı?

Kitabevlerinin personel ihtiyaçlarına göre çeşitli departmanlar ve bölümlere ait iş ilanları yayınlanır. Kitabevleri, kitap satışlarının yapıldığı dükkanlardır. Kitapevlerinde görevlendirilmek üzere çeşitli özelliklere sahip olan adaylara ihtiyaç duyulur. Hizmet personelleri, kitabevlerinde dükkanın genel temizliğinin yapılması, çay, kahve gibi içeceklerin hazırlanması gibi işlerde görev alır. Uygun yeteneklere sahipsen sen de Kariyer.net adresinde yer alan iş ilanlarını inceleyerek ilanlara başvuru yapabilirsin.

Kitabevi'nde nasıl çalışılır?

Kitabevinde çalışmak isteyen adayların farklı özelliklere sahip olmaları istenir. Kitabevinde çalışmak istiyorsan Kariyer.net adresinde yer alan ilanları inceleyerek yayınlanan kriterlere uygun olduğunu düşündüğün işlere başvuru yapabilirsin. Böylece iş olanağına sahip olabilirsin. Mağaza satış danışmanı olarak çalışmak isteyen adaylar, mağazalarda kitap raflarının düzenlenmesinde ve gelen müşterilerinin istedikleri kitapları bulma konusunda görev alırlar. Depo işçisi olarak görev alacaksan depoya gelen kitapların kaydını yapmak ve mağazalara kitapları sevk etmek gibi çeşitli işlerde görev alabilirsin.

Kitabevi iş ilanlarında çalışmak için hangi kriterlere sahip olmak gerekir?

Kitabevlerinde çalışmak isteyen adaylar, en az lise mezunu olmalıdır. Ayrıca bu alanda görev almak istiyorsan titiz, kişisel bakımına özen gösteren, diksiyonu ve iletişim becerileri gelişmiş biri olmalısın. Bunun yanında kitapların bakımına özen göstermen ve kitaplara gerekli bakımları yapmayı bilmen önemlidir. Erkek adaylar için askerlik yapmış olma veya askerlikten muaf olma şartı da ilanlarda görülür. Görev alınan departmanın sorumluluk ve iş gücüne göre dinamik, güler yüzlü ve hizmet odaklı olunması önemlidir.

Kitabevi satış elemanı alımı var mı?

Kitabevlerinde satış elemanları, gelen müşterileri güler yüzle karşılayarak onlara istedikleri ürünleri bulmalarında yardımcı olur. Raflarda yer alan kitapların yerlerinin düzenlenmesi, stok durumlarına bakılması ve rafların genel düzenin kontrol edilmesi gibi işlerle ilgilenirler. Kitabevleri ihtiyaç duydukları personelleri bulmak için Kariyer.net'te iş ilanları oluşturur. Kitabevlerinin oluşturdukları iş ilanları içinde satış elemanı da yer almaktadır. Yeterli eğitime sahipsen ve işin sorumluluklarını yerine getirebileceğini düşüyorsan kitabevi satış elemanı iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsin.

notifications İş Alarmı kur